Mladí přestávají vnímat přidanou hodnotu EU. Polská velvyslankyně jim připomněla, jak to bylo dříve

27.07.2016 19:19 | Zprávy

ROZHOVOR Do jaké míry přijdeme o britský trh, se dozvíme teprve z výsledků „rozvodových“ jednání, pro která evropská legislativa počítá s obdobím dvou let od podání žádosti o vystoupení, myslí si polská velvyslankyně v ČR Grazyna Maria Bernatowicz. Ta nevidí ani žádný problém s případným návratem některých Poláků z Británie do vlasti. „Mnozí odborníci, kteří pracují v Anglii, jsou potřební v Polsku, kde už pociťujeme jejich nedostatek. Máme nyní nízkou nezaměstnanost a pracovních příležitostí u nás využívá čím dál více imigrantů, mimo jiné z Ukrajiny,“ dodává polská diplomatka.

Mladí přestávají vnímat přidanou hodnotu EU. Polská velvyslankyně jim připomněla, jak to bylo dříve
Foto: hns
Popisek: Polská velvyslankyně v Česku Grazyna Bernatowicz

Brexit je těžká rána evropské integraci, otázkou je, zda nebude pro ni smrtelná. Velmi skepticky se k soudržnosti EU vyjádřil například český politolog Alexander Tomský ve svém komentáři: „Doufejme, že bude pomalu chátrat a rozpadne se mírumilovně jako kdysi Sovětský svaz a nahradí ji nějaké minimalistické, pragmatické a vzájemně si konkurující společenství evropského trhu. Británii možná čeká lepší budoucnost než sklerotickou Evropu.“ Lze s tím souhlasit? Do jaké míry hrozí nyní Evropské unii rozpad?

Nepřirovnávala bych EU ohledně způsobu fungování k SSSR, o jehož mírumilovném rozpadu bych se taky nebavila. SSSR zanikl ve výsledku hluboké ekonomické krize, příliš pozdních reformních pokusů, které měly za důsledek rozhodnutí jednotlivých sovětských republik o odpojení se. Stojí za to si v této souvislosti připomenout několik konfliktů na území bývalého Sovětského svazu – válku o Náhorní Karabach, občanské války v Gruzii, Tádžikistánu, konflikt v Podněstří nebo dvě války v Čečensku.

Myslím si, že žádný z členských států nemá zájem na rozpadu Unie, a dokonce i pro samotnou Velkou Británii bude mnohem jednodušší znovu určit vztahy s Unií jako s jedním celkem než separátně s každým jednotlivým členským státem. Zatím panuje v Evropě shoda, že Unie potřebuje reformy, nikoliv likvidaci. Jaká budoucnost Unii a Británii čeká, se ukáže postupem času. Doufejme, že to bude jak pro sjednocenou Evropu, tak pro Sjednocené království budoucnost dobrá.

Pokud by k rozpadu skutečně došlo, co by to pro státy východní Evropy a konkrétně pro Polsko mohlo znamenat? Naplnily by se například černé scénáře některých komentátorů, že by se v této části Evropy zvýšila nezaměstnanost a šlo by se ekonomicky rapidně dolů?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Štěpán

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Ke zvýšení porodnosti

Zajímalo by mě, zda také jako strana nějak řešíte to, jak usnadnit rodičům, kteří se starají o malé děti to, aby mohli pracovat a zároveň se starat o děti, které se o sebe ještě sami postarat nedokážou? Tím myslím, když vám skončí rodičovská, protože i to je podle mě dost problém, který je ale polit...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jandejsek: Záměrně vám zvyšují ceny potravin. Těmito kroky

8:15 Jandejsek: Záměrně vám zvyšují ceny potravin. Těmito kroky

„Snižování produkčního zemědělství už nyní ukazuje nedostatek vepřového masa, vajíček, mléka, drůbež…