Na Facebooku jste se věnovala komentářům k Brexitu a mimo jiného jste citovala z vaší zprávy z finančních trhů pro klienty: „Většina evropských zemí má s Británií přebytkovou obchodní bilanci. To znamená, že britské ostrovy jsou důležitým odbytištěm pro EU, ale EU je méně důležitým odbytištěm pro Británii. Jenom pomatenec se dobrovolně připraví o možnost s Brity dál bez bariér obchodovat... Když jsem tu zprávu redigovala, byla jsem v ohromném pokušení připsat tam: ...JENOM POMATENEC A EU se dobrovolně připraví o volný trh...“ Máte na mysli, že přístup na společný trh představitelé EU podmiňují tím, že Británie bude respektovat volný pohyb osob z ostatních států EU?
Ano. V podstatě Evropská unie je projekt politický, zatímco volný trh ekonomický, který existoval už dávno před existencí Evropské unie. Spojovat vystoupení z Evropské unie s přístupem na volný trh nedává tak docela smysl a dá se vysvětlit pouze prachobyčejnou mstivostí ze strany Evropské unie. Potíž je v tom, že ekonomie už dávno prokázala, že jakékoli ochranářství, vzdalování se volnému trhu je nevýhodné pro obě dvě strany, ať už se jedná o tu, která vyváží více, či tu, která vyváží méně. Pro toho, kdo vyváží víc je to samozřejmě daleko horší. Jestliže vystoupení z Evropské unie spojuje EU s tím, že Británie nebude mít přístup na jednotný evropský trh, nedává to smysl, je to jen jakási mstivost a snaha současně zastrašit další státy, aby z jednotného trhu nevystupovaly, ovšem s tím, že Evropská unie na tom ekonomicky tratí mnohem více než Velká Británie.
A to ze dvou důvodů. Za prvé proto, že EU do Británie vyváží více než Británie do EU, a za druhé, protože po ztrátě jednotného trhu to nebude mít EU čím nahradit. Její vztah k Americe není nic moc, zejména po zvolení Trumpa, zatímco vztah Britů k USA je čím dál tím vřelejší právě po zvolení Trumpa. Už teď se rýsuje, že Británie evropský volný trh nahradí volným trhem v severní Americe, nejen ve Spojených státech, ale třeba i s Kanadou. Tím pádem Británie má čím ztrátu vykompenzovat a není tak velká. EU na tom jednoznačně tratí víc. Je to naprosto neracionální, určitá emocionální záležitost, mstivost nevzdělaných politiků vůči Británii a snaha zastrašit další země typu Maďarsko, Slovensko, Polsko, Česká republika, středoevropské rebely, ale také Itálii, která svého času koketovala s tím, že by mohla vypsat referendum o vystoupení, aby se o to vůbec nepokoušela, protože: my vám to osladíme.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá