Musíme mít hrdost. Vozit sem ty děti je hloupost. Maďarsko se EU postavilo. Právnička Hamplová ukazuje, jaké důsledky bude mít kauza Šojdrová

19.09.2018 20:01

ROZHOVOR „Já považuji za hloupé přivézt sem děti, které sem prostě nepatří a budou tu trpět, jen proto, že někdo chce dělat nesmyslná předvolební gesta,“ říká známá advokátka Jana Zwyrtek Hamplová. Podotýká, že kauzu sirotci považuje za uměle vyrobený problém. „Paní Šojdrová chtěla titulky, a tak je má. Bohužel si myslím, že udělala reklamu spíše současnému premiérovi.“ Hamplová odmítá, že kvůli přístupu české vlády míří republika do izolace a že si zasloužíme opovržení. „Doplatili bychom naopak na to, kdybychom se nechali současným impotentním vedením EU tlačit do nesmyslné politiky a la Německo a podobně.“ Věnuje se i trestání Maďarska: „Čím víc půjde EU proti Orbánovi, tím víc bude on populární.“

Musíme mít hrdost. Vozit sem ty děti je hloupost. Maďarsko se EU postavilo. Právnička Hamplová ukazuje, jaké důsledky bude mít kauza Šojdrová
Foto: archiv J. Zwyrtek Hamplová
Popisek: Jana Zwyrtek Hamplová

Premiér Andrej Babiš uplatňuje politiku „ani jednoho migranta“. Odmítl i návrh europoslankyně Michaely Šojdrové přijmout padesát sirotků ze Sýrie. Argumentoval tím, že jde o děti ve věku 12 až 17 let, že máme pomáhat přímo v ohrožených oblastech a sami prý máme problémy s péči o děti v nouzi. V reakci na jeho vyjádření následovala velmi silná emocionální kritika nejen od politiků. Obvinění z nelidskosti nebo sobectví vygradovala tvrdým slovníkem. Přehnal to Andrej Babiš, nebo je jeho postoj v pořádku?

Ať by to byl Andrej Babiš nebo někdo jiný, vycházím z toho, že i jasné autority, které znají opravdu to, o čem mluví, například naše velvyslankyně v Sýrii Eva Filipi, považují přesun dětí zcela jiné kultury k nám za naivní nesmysl. Kauzu sirotci tak považuji za předvolební, populisticky a uměle vyrobený problém, který by bez voleb neexistoval. Postoj České republiky, reprezentované nyní premiérem, že žádné podobné naivní kroky dělat nebudeme, je tedy dle mého názoru zcela v pořádku. Musíme mít rozum, když ho nemají jiní.  

Anketa

Přijměte 50 sirotků ze Sýrie, předloží ve Sněmovně TOP 09. Jak byste hlasovali vy?

3%
96%
hlasovalo: 14058 lidí

Expředseda TOP 09 Miroslav Kalousek už v minulosti říkal, že se nám tento způsob politiky vymstí. Aktuálně tvrzení po stanovisku Babiše k přijetí sirotků ze Sýrie zopakoval. Kalousek opět varuje, že říkáme celému světu, že jsme nelidští. „Kráčíme dobrovolně do izolace a opovržení. Na tuhle hloupou a buranskou politiku těžce doplatíme.“ Míříme do izolace a opovržení? Jaké bude mít premiérova politika důsledky? 

Já považuji za hloupé přivézt sem děti, které sem prostě nepatří a budou tu trpět, jen proto, že někdo chce dělat nesmyslná předvolební gesta. Ty řeči o izolaci a opovržení vůbec neberu vážně. Chováme se jako sevědomý svébytný stát, který má hrdost a rozum, a doufám to tak bude dál, ať bude v jeho čele kdokoli. Doplatili bychom naopak na to, kdybychom se nechali současným impotentním vedením EU tlačit do nesmyslné politiky à la Německo a podobně. V otázce imigrace EU těžce selhala a selhává. Pak se nemůže divit, že státy jednají po svém, protože chtějí své občany chránit.   

Kritiku sklidila i europoslankyně. Bývalá ministryně Helena Válková vytýkala Michaele Šojdrové v Událostech, komentářích, že pojmem sirotci hrála na emoce lidí a to považuje za provokaci. Šojdrová připustila, že může jít o zkratku. Andrej Babiš tvrdí, že si Šojdrová dělá jen reklamu před volbami. Jak to vidíte vy?

Vidím to přesně tak. Jde o volební kauzu, která by bez voleb nebyla. Paní Šojdrová chtěla titulky, a tak je má. Bohužel si myslím, že udělala reklamu spíše současnému premiérovi, kterému lidi tleskají, že řekl ne. Zkrátka jde o volební divadlo, jako bychom neměli jiné starosti. Kauza sirotci je umělá, trapná a hloupá. Myslím tím tu iniciativu, abychom je přijali.   

Když premiér odmítá přijetí syrských dětí, mohl by více úsilí věnovat financování humanitární pomoci, a to i na evropské úrovni. V tomto smyslu se vyjadřují lidé z humanitárních organizací včetně Člověka v tísni. Zaslali také premiérovi dopis. Je tohle správná cesta? Je potřeba více podporovat humanitární pomoc například v Sýrii, nebo už teď se snažíme dost?

Víte, to vše je povrch. Hloubka je jinde, a to v současné neschopnosti EU. Nejsem zastáncem toho, aby neschopnost EU platily její členské země nějakými milodary, a aby se nechaly vydírat tím, že pokud se neujímáme uprchlíků, ať platíme. Stále se domnívám, že pořadí v každé zemi je takové, že napřed jsou vlastní občané, pak občané EU, a pak zbytek světa.  Nerozumím, proč by jej stále měla zachraňovat jen Evropa, a například bohaté arabské státy si dál zvyšovat své bohatství. Podle mne nastala doba, kdy Evropa musí být tvrdá, méně naivní, a začít se starat o své občany. Od toho tu je i EU. Jinak nemá smysl. Nejsme tu od toho, abychom zachraňovali svět.    

Poslanci Evropského parlamentu pověřili Evropskou komisi, aby zahájila řízení proti Maďarsku. Premiér Viktor Orbán prý pošlapává evropské hodnoty, omezuje svobodu tisku, nezávislost soudů a občanské aktivity. Aktuálně se ještě prověřuje způsob hlasování. Vy jste zmínila v této souvislosti na facebooku: „Je ve své podstatě neuvěřitelné, jak dovolíme evropským politikům zrazovat Evropu, tedy nás, kteří v ní žijeme. Orbán jednou vstoupí do evropských dějin právem jako hrdina doby. Fandím mu a obdivuji ho. Protože je to chlap, jak má být. Děkujme maďarským voličům za něj.“ Jak tohle podle vás dopadne? Bude Maďarsko zbaveno hlasovacích práv v EU? A co názor premiéra Andreje Babiše? Skutečně udělal dobře, když se za Orbána postavil?

Víte, těžká doba a pocit bezmoci přeje vždy diktátorům. Ale diktátor a osvícený diktátor je rozdíl. Já považuji Orbána za osvíceného diktátora, který prostě reaguje na současnou již zmíněnou impotenci EU a jejích představitelů cokoli řešit. Byla jsem několikrát v orgánech EU, a dýchl na mne kolos, který stojí strašně peněz, je nepružný, úřednický, a který se tváří jako nadřízený nám všem. Nemá na to právo se tak chovat. EU je tam pro nás, a jsou-li v jejím čele alkoholici a lidé bez vzdělání, bez jakéhokoli charismatu, bez tahu na branku, bez dětí... to je to začátek konce EU. A imigrační krize to ukázala v plné nahotě. Čím víc půjde EU proti Orbánovi, tím víc bude on populární. Připouštím dokonce, že může dělat nějaké chyby. Ale jeho hlavní linie je správná – nedám svou zemí, nedám svůj národ, nedám své občany. A zvítězil, protože mu největší kampaň udělala neschopnost EU cokoli důsledně řešit. Orbána si zkrátka vyrobil Brusel.

Novinář Pavel Šafr tvrdí, že Andrej Babiš není o nic lepší než Viktor Orbán a „na hanbě“ by měli sedět spolu. Babiš si zaslouží podle Šafra minimálně stejnou pozornost a stejný odpor. V Maďarsku se prý odehrává odlišnou formou podobný proces znesvobodňování jako v České republice. Babišova metoda je prý jen skrytější, záludnější a méně transparentní. Máme se obávat toho, že s Babišem dopadneme jako Maďarsko díky Orbánovi? Dělá nám premiér v evropských institucích ostudu, když připomeneme například i kauzu Čapího hnízda?

Já nevím, jak dopadá Maďarsko díky Orbánovi, v té otázce je už předesíláno, že Maďarsko je na tom nějak špatně. Nejsem odborník na Maďarsko, ale nevidím to tak. Maďarsko se prostě postavilo EU, a právem, protože EU připustila imigrační vlnu, která nemá obdoby, a kterou by jiné světadíly nepřipustily ani náhodou, protože mají rozum a hrdost. A s tím mohou padat i třísky... Proto Orbán vyrostl. Možná nemusí být tak dobrý, ale EU je prostě tak špatná.

Pokud jde o našeho premiéra, tak to řeknu jako právnička – tak proč s tím někdo něco už konečně neudělá? I zde se ukazuje, že se umí jen mluvit, nikoli konat, protože na to nejsou nástroje. A volby jsou volby. Ptejte se lidí, proč ho volí – zda proto, že je tak skvělý, nebo proto, že na politické scéně se neobjevil zatím nikdo, kdo by ho porazil, a předchůdci je těžce zklamali. Podle mne „b“ je správně. Pokud jsme měli tak slabého premiéra, jako byl Sobotka, nemůžeme se divit, že lidi zatoužili po oné „diktatuře“ až bezohledné síly. Je to samozřejmě velmi nebezpečné, to souhlasím s panem Šafrem, ale to by měly vidět především ostatní strany, a hledat osobnost, která je schopna je dovést k vítězství. Pokud ale ODS uvažuje o nějakém řízení například proti Klausovi juniorovi, který lidi jednoznačně zaujal, patrně jim ještě nedošly tyto souvislosti. Už měl být dávno předsedou ODS. I kdyby „jen“ pro PR. Každý ale myslí na sebe, a Babiš vyhrává. Třeba i proto, že se s demokracií uvnitř svého hnutí nemaže. Není to dobře, ale evidentně to funguje. Je to tak podobné jako v tom Maďarsku. Tam Orbána vyrobil Brusel, Babiše u nás ostatní strany.   

Bývalý prezident Václav Klaus v rozhovoru pro Český rozhlas hovořil o našich spojenectvích v rámci Evropy. Jsou podle něj formální a nejsou autentická. Zmínil, že EU je zlo a čím dříve dojde k její transformaci ve funkční demokratický orginismus, tím lépe. Otázkou ale je, jak Evropskou unii změnit. Evropská unie by podle Klause potřebovala sametovou revoluci našeho typu. Co říkáte jeho názorům? Lze podle vás vůbec EU transformovat, a v čem by se měla změnit nejdřív? Vy sama říkáte, že se konec EU blíží a přijde do několika let. Co bude dál?

Názor na EU jsem vyslovila výše. Plně souhlasím s Václavem Klausem. EU se tváří jako spojenectví, ale každý si v jejím rámci dělá, co chce. A připomenu, že to začalo Řecko, které EU přímo podvádělo. A ukázalo se, že EU je bezmocná. Nelze ale žít ve svazku, který je zcela, jak jsem již uvedla, impotentní cokoli řešit. A to se prostě ukázalo. A když se to ukázalo, EU začala vyhrožovat. Ale umíte si představit jakýkoli subjekt, který si chce spolupráci vynutit?

Politici EU zapomněli, že oni tu nejsou od toho, aby byli nadřízení státům, ale aby je kooperovali, stmelovali, pomáhali – a tím si kopou hrob. EU je dnes drahé politbyro, které si chce vynutit, aby se mu tleskalo, jako to bylo dříve v socialistických zemích. A tady, bůh mi odpusť, použiju premiérovo sorry jako. Nejsme podřízení EU, jsme její členové, a buď budeme vnímat kroky EU jako prospěšné a tleskat budeme rádi a dobrovolně, nebo ať jde celá EU do propadliště dějin. Podle mne ta dnešní není reformovatelná, kapři si rybník nevypustí, na to mají moc velké platy a krásné kanceláře.

Anketa

Kdyby si někdo v ČR na své náklady chtěl vzít domů sirotka ze Sýrie, měl by k tomu dostat možnost?

8%
92%
hlasovalo: 14720 lidí

EU zanikne, a na jejím hrobě vznikne něco nového, mladého, moderního, třeba Spojené státy evropské, které nebudou tak byrokratické, a hlavně budou akceschopné. Chce to ale tu novou politickou krev. A ona se objeví. Nic jiného nám totiž nezbude.   

Jak si myslíte, že to vše ovlivní komunální volby?

Doufám, že nijak moc. Samospráva, bez ohledu na to, kdo je v jejím čele, je zcela jiná liga než vysoká politika – v samosprávě jsou ty hlasy sakra zasloužené, tam nestačí teatrálně mluvit. Znám skvělé starosty a starostky a radní a zastupitele napříč spektrem, tedy od ANO až po KSČM, a pokud se objeví lumpové, tak je to taky napříč. V obcích a městech jde totiž o to, co kdo fakticky předvedl a udělal, ne jakou má značku za jménem – vyjma velkých měst, a těch není tak moc. Mohu vás ujistit, že žádní syrští sirotci do výsledku voleb do zastupitelstev obcí a měst nezasáhnou. A je to dobře. Radnice budou obsazeny tak, jak řeknou občané těch obcí a měst. A přes špatný volební zákon, který preferuje bohužel strany, a ne počty hlasů jednotlivým kandidátům, což řada voličů ani neví, je to ve své podstatě ta nejlepší zpráva.     


 

reklama

autor: Daniela Černá

úspory

Je podle vás třeba šetřit? A pokud ano kde? Protože podle toho, jak vystupujete, vy byste stále jen rozdávali.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To po Fialovi zůstane a potáhne se to, ukázal Paroubek. Po větě „nejhorší je za námi“

11:10 To po Fialovi zůstane a potáhne se to, ukázal Paroubek. Po větě „nejhorší je za námi“

Proč byl nedávno v Číně? A za jakým účelem se tam znovu v říjnu chystá? I o tom tentokrát mluvil pro…