Na tištěná média tu nikdo nedohlíží. Syndikát novinářů není schopen ani odpovídat na stížnosti, vypálil poslanec a bývalá televizní hvězda

09.12.2016 10:02 | Zprávy

ROZHOVOR „Česká mediální scéna je teď takový pestrý vepřový guláš, v němž se někdy nevyzná ani to prase, které se v něm dusí,“ říká bývalý televizní moderátor a současný poslanec za hnutí ANO Stanislav Berkovec. Ve svém přirovnání médií ke kulinářství pak ještě pokračuje: „Záleží na čtenáři a posluchači, jakou porci si vybere, jestli se zajímá o složení i kuchyni, ve které si vařilo. A zda je to ochoten konzumovat. V konečné fázi můžeme dělit média jen na dobrá a špatná z hlediska profesionality a možnosti vysílání nebo tisku, daných penězi. Z toho se pochopitelně odvíjí i to, že mnohé lze v médiích koupit, ovlivnit, a dá se zde i lobovat.“

Na tištěná média tu nikdo nedohlíží. Syndikát novinářů není schopen ani odpovídat na stížnosti, vypálil poslanec a bývalá televizní hvězda
Foto: ParlamentníListy.cz
Popisek: Poslanec Stanislav Berkovec v pořadu Pražská kavárna

Prezident Zeman byl pozván do Bílého domu. Jak v tom světle vypadají názory různých analytiků, že Zeman nás vytrhává ze Západu, že ohrožuje naše spojenecké svazky a na Západě ho neberou vážně? O čem tento krok svědčí? Nebo si Donald Trump pozval politika stejného stylu jako je on sám?

Jedním pozváním se sice mohou otevřít různé hypotézy různých analytiků. Ale to přece nemění dlouhodobou politiku našeho státu. Pan prezident Zeman je znám svými názory, které občas moc nezapadají do hlavního streamu bruselské politiky. Otevřeně vyjádřil panu prezidentovi Trumpovi podporu před volbami a na rozdíl od dalšího hlavního zpravodajského evropského trendu se do výsledku volby strefil. Pozvání svědčí bezesporu o tom, že k sobě tito dva prezidenti mají blíže, než v případě pana prezidenta Obamy. Ale určitě nás to nevytrhává ze Západu. Ani z Východu. Protože jsme vždy byli označováni za srdce Evropy.

Na druhé straně Miloši Zemanovi poklesla v polovině listopadu důvěra o osm procentních bodů, má o procento víc odpůrců než příznivců. Je to kauzou Brady, způsobem informování v médiích, jinými kroky prezidenta, nebo jen únavou ze Zemana? Domníváte se, že má příští rok šanci se dostat na svá dřívější čísla anebo se jeho popularita ještě více propadne?

V každých volbách  –  nejen v České republice – jsme svědky toho, že průzkumy, které jsou velmi přesné a počítají i se statistickou chybou, nakonec odpovídají realitě mnohem méně. Není to chyba metodiky a provádění průzkumů, je to důkaz o tom, že voliči se mnohdy rozhodují na poslední chvíli a jejich motivace nemusí být vždy jen na základě faktů a pragmatických úsudků. Samozřejmě, že všechny faktory, které jste vyjmenoval, se do průzkumů promítají. Ale věštit z křišťálové koule nehodlám. 

Jak hodnotit aféru s Jindřichem Forejtem? Léta skvěle pracující úředník byl najednou dehonestován záběry ze svého soukromí. Co k tomu říci? A může jeho odvolání skutečně zlepšit práci prezidentské kanceláře, která byla nedávno vícekrát terčem kritiky?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Štěpán

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Vystoupení z EU

Nemyslíte, že když vystoupíme z EU, vedlo by to jen k tomu, že by se rozhodovalo o nás bez nás? Protože na evropském trhu jsme dost závislý.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Třetí rok v recesi. Německo v problémech, Češi kvůli tomu také

17:50 Třetí rok v recesi. Německo v problémech, Češi kvůli tomu také

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ – Prognózy ohledně českého hospodářství byly příliš optimistické. Ekono…