Naprostá tragédie! Marek Benda ztrhal Babiše kvůli Válkové a zhrozil se nad jejím možným nástupcem

10.02.2015 16:36

ROZHOVOR Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) předala dnes předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi svou demisi. Babiš později novinářům řekl, že Válkové chyběly manažerské dovednosti. Prý je velmi dobrý pedagog, ale neodolala všem okolním tlakům, které na ministra spravedlnosti jsou. Jenže způsob odvolávání Válkové nepřijde po Miroslavu Kalouskovi z TOP 09 vhodný ani poslanci ODS Marku Bendovi. „Nemá to žádnou noblesu, nechová se k paní ministryni Válkové jako k dámě a ani jako k osobě, která si určitě úctu zasluhuje. Odvolává ji na tiskových konferencích a to navíc v době její nemoci – já si myslím, že je to spíše trapné, než cokoliv jiného,“ uvedl Benda naopak na konto Babiše v rozhovoru ParlamentníchListů.cz.

Naprostá tragédie! Marek Benda ztrhal Babiše kvůli Válkové a zhrozil se nad jejím možným nástupcem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marek Benda
reklama

Anketa

Který český ministr spravedlnosti byl NEJHORŠÍ? A to nejen v rámci výkonu funkce ministra, ale celkově svým ,,životem a dílem"?

hlasovalo: 12788 lidí

Jak byste zhodnotil práci ministryně spravedlnosti Heleny Válkové, která dnes předala předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi svou demisi?

Podle mne její práce - snad kromě posledních hodin kolem dohad o platech soudců - nezaznamenala v rezortu žádné výrazné škody. To je na tuto vládu docela pozitivní. Na druhou stranu tam byla jen rok a za ten rok se bohužel ten větší čas zabývala personálními spory uvnitř ministerstva, které personálně zcela destabilizovala a co se týče nové legislativy, tak se ve Sněmovně neobjevilo z toho téměř vůbec nic a to, co se objevilo, je chybné a Sněmovna to opravuje.

Sama ministryně podle vašeho stranického kolegy Pavla Blažka ale prý tvrdila, že zahájila reformy, ale přitom se dle jeho slov ve Sněmovně z těch reformních norem neobjevil ani jeden. Vy jste zaznamenal alespoň v tomto ohledu její nějakou aktivitu?

Ne. Ty věci, které byly do Sněmovny předkládané, tak byly dlouhodobé a vycházely jen z nějakých evropských předloh a ještě ty byly sporné a mnohokráte opravované. Na druhou stranu musím říci, že s paní ministryní byla alespoň nějaká komunikace - tedy jestli toto opravdu myslí vážně pan vicepremiér Babiš, případně premiér Sobotka, který nakonec navrhuje prezidentovi, že ministrem bude jmenován rezortní první náměstek Robert Pelikán. Ten ovšem opravdu nemá ani mandát vzešlý z voleb, nemá žádný jiný mandát kromě toho, že je kamarád Andreje Babiše. To ale pokládám za naprostou tragédii.

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek se dnes nechal slyšet, že způsob zbavování se ministryně Válkové je křupanský. „Lidský způsob zbavování se ministryně spravedlnosti ze strany jejího předsedy je mimo jakoukoliv kritiku. Ty věci se dají dělat a také se dělávají mnohem noblesněji než tím neskutečně křupanským způsobem, který jsme mohli sledovat," řekl. S tím souhlasíte?

Já si myslím, že to je další z ukázek způsobu chování pana vicepremiéra Andreje Babiše. Nemá to žádnou noblesu, nechová se k paní ministryni Válkové jako k dámě a ani jako k osobě, která si určitě nějakou úctu zasluhuje. Odvolává ji tímto způsobem na tiskových konferencích a to navíc v době její nemoci – já si myslím, že je to spíše trapné, než cokoliv jiného. Takové způsoby nám ale (Babiš) přece už ukázal mnohokráte a já se tak tomuto jeho způsobu už ani nedivím.

Co se dá podle vás očekávat od Roberta Pelikána, o němž předseda ANO mluví jako o možném nástupci Válkové. Prý o něm už hovořil i s prezidentem Milošem Zemanem.

Já pevně doufám, že premiér Sobotka nemůže být natolik nesoudný, že by takovéto jméno skutečně navrhl prezidentovi Zemanovi.

Vy jste slyšel, že tam jsou nějaké spekulace o jiném jménu?

Nevím, jestli to jsou spekulace, já o tomto nespekuluji, jenom říkám, že pevně doufám, že premiér Sobotka nemůže být přece natolik nesoudný, aby toto jméno, tedy jméno Roberta Pelikána, navrhnul prezidentovi Miloši Zemanovi. Je to opravdu osoba, která nemá odbornou autoritu a nemá ani mandát vzešlý z voleb a jediná jeho kvalifikace je kamarádství s Andrejem Babišem. To mi ale fakt připadá tragicky málo.

O Válkové se tradovalo, že se na ministerstvu zbavovala poměrně hodně lidí. Koneckonců na to dnes také upozorňovali i někteří další politici, a třeba předchůdkyně Válkové Marie Benešová ParlamentnímListům.cz už včera řekla, že se ministři v čele rezortu střídají jak apoštolové na orloji. „Nic se neudělá, práce se zastaví, pak zase přijde někdo jiný a práce začnou z jiného konce. Rezort je neustále oslabován,“ popsala Benešová.

Rezort spravedlnosti je bohužel zoufale vnitřně destabilizován. To je v tuto chvíli neoddiskutovatelné a působení ministryně a všech jejích prvních náměstků tuto situaci celou dobu jenom prohlubovalo, protože nebyli schopni do rezortu přivést odborníky. A ti, co tam byli, tak je postupně vypudili svým naprosto nekoncepčním přístupem.

A co Hana Marvanová? Tu si přece na ministerstvo přivedla sama Válková, jmenovala ji svou první náměstkyní, ovšem hned na začátku se mezi nimi objevily rozepře a nakonec Marvanová z ministerstva odešla.

No, hned na začátku...ono to bylo po půl roce. To ale svědčí jenom o tom, jaká situace v onom rezortu panovala, že tam nevěděla pravice, co dělá levice, nevěděla jedna ruka, co dělá druhá ruka, a práce se tam fakticky zastavily po roce. My nyní nemáme z rezortu spravedlnosti, který býval v historii vždy nejpilnějším rezortem, fakticky vůbec nic a všechny problémy, co tam jsou - počínaje exekucemi, přes státní zastupitelství až po doprovodné předpisy k občanskému zákoníku - prostě stojí a neděje se s nimi nic.

Když jste zmínil občanský zákoník, tak právě náměstek Robert Pelikán je jejich pilným kritikem. Dá se spekulovat o tom, že právě občanský zákoník by pod jeho vedením mohl projít nějakými změnami?

Ano, on byl od počátku velkým kritikem občanského zákoníku a už jeho příchod na ministerstvo spravedlnosti signalizoval i jeho snahu za každou cenu (legislativní) stav vrátit někam před schválení občanského zákoníku, což mi přišlo úplně úsměvné. Já sice chápu, že s tímto kodexem nemusí souhlasit, ale představa, že po roce takovéto zásadní dílo přepracovávám, vyvolala odpor v celé právnické obci a to i mezi těmi, kteří občanský zákoník původně nechtěli.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Olga Böhmová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Slova do covidové pranice! Roman Šmucler: Virus se blíží promoření a svému konci

12:04 Slova do covidové pranice! Roman Šmucler: Virus se blíží promoření a svému konci

ROZHOVOR „Očkování vysoce pravděpodobně sníží o až 90 % počet (spíše méně) hospitalizací a snad i ú…