Nebuďte tak vystrašení, přeje do nového roku bývalý europoslanec Rouček. Je prý chyba spojovat se s fašistou Konvičkou

03.01.2016 19:42 | Zprávy

ROZHOVOR Podle bývalého europoslance Libora Roučka bude rok 2016 lepší než ten uplynulý, Evropa si v rámci imigrační krize ale kromě lidské stránky musí zhodnotit i otázku toho, co může zvládnout. V Česku není důvod vyvolávat v lidech zbytečné strachy a politici by neměli zneužívat oprávněný strach a nervozitu lidí. Ani globální problémy Libor Rouček nevidí katastroficky, ve světě vždy byly, jsou a budou nejrůznější konflikty a problémy, ale ty jsou od toho, aby se řešily.

Nebuďte tak vystrašení, přeje do nového roku bývalý europoslanec Rouček. Je prý chyba spojovat se s fašistou Konvičkou
Foto: Petr Kupka
Popisek: Libor Rouček

Migrační krize se stala tématem loňského roku. Když se s odstupem podíváme na její průběh, co lze považovat za úspěch v jednání Evropské unie v tomto kontextu a v čem naopak evropské elity selhaly?

Evropská unie jako celek i jednotlivé státy nebyly připraveny na tak velkou vlnu uprchlíků. Ti přicházeli i v minulých letech, ale ne v takovém množství, a protože Evropská unie není federální stát jako Spojené státy nebo Austrálie, kde existuje federální ochrana hranic, vlna Evropu zastihla nepřipravenou. V roce 2016 bude proto nutné tento problém řešit. Na druhou stranu Evropa prokázala lidskost a humanitu vůči problému uprchlictví. Ať už to byla druhá světová válka nebo léta 1956 a 1968, demokratické státy v uprchlických krizích vždy ukázaly svoji vstřícnost a snažily se uprchlíkům pomoci.

Otázkou ale nyní je, jak řešit současné problémy. Na rozdíl od minulých krizí je problém uprchlictví trvalý, protože konflikt na Blízkém východě nebo demografické problémy Bangladéše či Pákistánu a severu Afriky budou pokračovat. Je tedy třeba možné i přehodnotit staré konvence, například tu o uprchlictví z roku 1951 apod. Evropa si kromě lidské stránky musí zhodnotit i otázku toho, co může zvládnout. Je to vidět už na postupu zemí jako Německo nebo Švédsko, které se napřed uprchlíkům naprosto otevřely, a nyní tento postoj přehodnocují.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: David Daniel

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Jak věřit vašim slibům?

Slibujete dostupnější bydlení, konec korupce, ale co se změnilo za ty roky, co jste v politice? Dokonce jste byli dost dlouho součástí vlády. A když jsme u toho, šli byste do koalice se SPOLU a STAN znovu nebo ne? Protože jestli ne, tak kdo jiný vám zbývá?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Co je dnes sleva, byla ještě v roce 2019 normální cena.“

21:30 „Co je dnes sleva, byla ještě v roce 2019 normální cena.“

K příčinám bytové krize a jaké řešení nabízí STAČILO! hovoří lídr hnutí za Plzeňský kraj Vítek Proko…