Nejen Babiš byl terčem při pietě. Také Stanislav Berkovec: Ten radní neměl ani koule, aby přišel sám a řekl svůj názor. Místo toho přišly dvě „děti“ s transparenty!

04.09.2018 21:32

ROZHOVOR Hanebnost a neúcta! Tak označuje známý moderátor a poslanec Stanislav Berkovec (ANO) pískání a výkřiky, které se odehrály 21. srpna před Českým rozhlasem. Prozradil také, že něco podobného zažil letos i při vzpomínkovém koncertě na Karla Kryla. V rozhovoru řekl svůj názor ohledně migrace a Andreje Babiše a vyjádřil se i ke kancléřce Merkelové. „Jestli se v Německu už i cenzurují informace o neblahých dopadech migrantské vlny, tak to už je hodně špatně,“ říká poslanec a poukazuje na to, co se v těchto dnech děje například v Chemnitzu.

Nejen Babiš byl terčem při pietě. Také Stanislav Berkovec: Ten radní neměl ani koule, aby přišel sám a řekl svůj názor. Místo toho přišly dvě „děti“ s transparenty!
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Foldyna a Stanislav Berkovec

Pískání, křik, provolávání nesouhlasných hesel. To zažíval Andrej Babiš jak při pietní akci před Českým rozhlasem 21. srpna, tak i poté na Zemi živitelce v Českých Budějovicích. Ostatně podobný protest na živitelce zažil i prezident Zeman. Jaký dopad mohou mít tyto protesty, které se neustále opakují? A mají vůbec nějaký smysl?

Co se týče toho pietního aktu, tak takové chování je pro mne naprosto hanebné. Považuji za zbabělé, že na takovou akci někdo za tímto účelem pošle nějaké děti. Protože většinou to tak je. V případě toho 21. srpna to považuji za naprostou neúctu k těm mrtvým, kterých se pieta týkala. Jen v Liberci to bylo devět mrtvých – detailně mi o tom vyprávěl Jan Tříska, který v té době vysílal z libereckého studia Československého rozhlasu. Dějiny nezměníme a měli bychom k nim mít úctu. Mně to přijde úplně stejně nablblé, jako ten akt, kdy na protest proti masakru ve vietnamské vesnici My Lai sundali tehdy za komunistů pamětní desku americkým vojákům, kteří v roce 1945 osvobozovali Plzeň. To přece spolu nesouvisí, ti kluci tam v roce 1945 padli a to je historický fakt! Ale abych se vrátil k té otázce, tak já to považuji opravdu za totální neúctu a ubohost zneužívat tato výročí – a jakékoli výročí - k politickým protestům. Samozřejmě, každý může mít svůj názor, já ho také mám. To je demokracie. Ale zneužívat tato výročí, to se mi opravdu nelíbí.

Fotogalerie: - Babiš vyfič u Rozhlasu

Pietní akt k 50. výročí okupace Československa voj...
Pietní akt k 50. výročí okupace Československa voj...
Pietní akt k 50. výročí okupace Československa voj...
Pietní akt k 50. výročí okupace Československa voj...
Pietní akt k 50. výročí okupace Československa voj...
Pietní akt k 50. výročí okupace Československa voj...

Když jsme spolu mluvili před pár dny, tak jste zmínil, že jste něco podobného zažil i u příležitosti vzpomínkového koncertu na Karla Kryla….

Ano, já jsem letos 21. srpna, na 50. výročí obsazení Československa, pořádal ve Slaném a v Peruci už 4. koncert „Remember Karel Kryl“. Objevily se tam dvě „děti“ s černými brýlemi na očích – tedy děti vzhledem k jejich stáří a krátké historické paměti - které měly transparenty s hesly proti mně. Později jsem zjistil, že je za tím jeden náš pan radní, který toto využil před komunálními volbami. Mimochodem, tento pan radní má v kanceláři pověšený obraz protektorátního prezidenta Háchy a to mne trochu děsí. Nechal dokonce bez vědomí rady i zastupitelstva pověsit pamětní desku na naši obřadní síň, že ji navštívil ve 40. letech Emil Hácha. To kdyby viděli moji prarodiče, kteří utíkali před Hitlerem z Litoměřic a Terezína, tak mi řeknou – Staníku, co to tam děláte? Vy už jste zapomněli? A tento radní nemá ani koule na to, na tu akci, kterou jsem pořádal, přijít a říci svůj názor. A už vůbec nevím, jak to všechno souvisí s Karlem Krylem! Já samozřejmě nemám za zlé dětem, kterým je 25 let, že nevědí, že já jsem byl v Mikrofóru, jak se tehdy říkalo, mezi těmi sedmi statečnými, kteří vysílali v roce 1989, kteří vysílali Kryla i přes zákazy. S Karlem Krylem jsem spolupracoval po sametové revoluci v několika rádiích. Místo, kde jsme se setkali naposledy, byl právě klub na náměstí ve Slaném. A bylo to několik měsíců před jeho smrtí. Ale tyto „děti“ by měly mít svůj názor na základě své životní zkušenost, a ne se nechat obratně manipulovat jak trubci. Mimochodem, všimněte si, že dnes jediné rádio, které Karla Kryla systematicky hraje, je Country rádio. Jinak jeho písničky nikde moc neslyšíte. A spoustě lidem dodnes vadí. Protože on viděl dál, měl odvahu svůj názor říkat a byl velmi silná osobnost. A musím Vám říct, že to, co se dnes tady děje, mne dost děsí. Nevím, jestli to mám nazvat neofašismem, neomarxismem…. Mám pocit, že to byl pan poslanec Klaus mladší, který řekl výstižně, že nežijeme v demokracii, ale v mediokracii. Ať je to, jak chce, tak tady máme pořád demokratické volby, a to bychom měli respektovat. A ne, že nám bude diktovat pomocí médií kdekdo, kdo je za to ještě placený. Bude nás vydírat a diktovat, kam budeme chodit, co budeme říkat a čeho se máme bát. A pak to dopadne tak, že se někdo někomu snaží zapálit byt, což se opravdu stalo našemu kamarádovi. Mne tyto projevy opravdu děsí. Protože takhle to v roce 1939 začínalo. A hesla typu: Je proti nám, kdo není s námi – to jsme tu zažili v padesátých letech…

Když o tomto mluvíte, co říci na to, že 21. srpna vypískali Lucii Bílou na Václaváku zřejmě někteří především za to, že zpívala s Alexandrovci? K čemu spěje takové vyhrocení atmosféry? Opravdu to bude nakonec tak, že bude muset mít umělec třeba i určité politické názory, jinak bude vypískán?

Anketa

Který z posledních premiérů byl nejlepší?

4%
4%
3%
89%
hlasovalo: 11084 lidí
Ježíšmarjá, kde to jsme? Já jsem zažil ten úžasný koncert s Alexandrovci v Sazka Aréně. To je prostě světově uznávané umělecké těleso. Jak toto souvisí s politikou? Já naprosto odmítám kolektivní vinu. To je stejné, jako kdybych se já teď, protože jsme částečně židovská rodina, odmítl bavit se všemi Němci. Tak se tady prostě udělala tlustá čára. Podívejte se, jaká zvěrstva se pak zase z naší strany děla po válce. Tak si to budeme pořád vyčítat? A to je to samé s rokem 1968, když mi dnes někdo řekne, že nenávidí Rusáky. Vždyť to byla tehdy věc i našeho politického vedení. Našeho, jehož část bohužel je sem pozvala. Druhá věc – tam byla nějaká politická Brežněvova garnitura. Ale to přece nejsou „Rusové“. To je jako tvrdit, že všichni Němci jsou Hitler! Já toto prostě odmítám. Tady už se to prolíná s rasismem, s xenofobií….

Zajímalo by mne, jak hodnotíte úlohu, a hlavně přístup médií právě v souvislosti s 50. výročím okupace Československa. Mají pravdu Ti, kteří poukazují na to, že například ČT dala této vzpomínce možná až příliš velký prostor, zatímco ostatní, neméně významná data zdaleka takový prostor a pozornost nedostávají?

Tak samozřejmě, že v České televizi je přístup k některým politickým tématům nevyvážený. Ale mě speciálně se vysílání ohledně 50. výročí okupace líbilo. Jsem rád, že zpřístupnili i dokumenty, které ještě nikdo nikdy nevysílal. Ale je pravda, že zase jiným výročím se nedává takový prostor. Třeba výročí roku 1939, to nikde moc nebylo, to tak nějak vyšumělo. Ale je to asi věc také tvůrců pořadů. Já jsem si třeba s chutí i v premiéře i v repríze poslechl pořad Sklípek Yvonne Přenosilové, která vyprávění o roce 1968 pojala naprosto excelentně. Prožívala tu dobu nejen lidsky, ale i „muzikantsky“ a to i ve světových souvislostech. A začínala právě písničkou Karla Kryla.

Když odbočíme od roku 1968, blíží se senátní a komunální volby, v mnoha městech a obcích se spojují i menší strany, nebo si navzájem podporují kandidáty. Může se stát, že tato jednotná řekněme protibabišovská fronta většinou středopravicových a liberálních stran převálcuje Babiše jak v senátních, tak komunálních volbách? Co by to mohlo znamenat pro naši zem?

Já se nechci pouštět do spekulací. Jsem v komunální politice od roku 1990 a od té doby, co si pamatuji, tak vždycky ten odhadovaný výsledek a ty spekulace více nebo méně nevyšly. Je pochopitelné, že lidi se sdružují do nějakých menších seskupení a stran, protože prostě historicky od toho roku 1989 je mnohé ty strany, které tady vznikly, zklamaly. V konečné fázi je to o tom, jak se nakonec dohodnou koalice na radnicích. Myslím si ale, že rozumní lidí se nedívají na nějaké antipatie a sympatie, které živí média. V komunální politice je to o osobnostech, o lidech, které tam v tom místě dobře znají. A čím je to menší město, nebo obec, tak tím víc je to o tom, kdo maká a komu věří a ne o tom, kdo je za jakou stranu nebo seskupení. Víte, mě nejvíc pak mrzí, když po volbách slyším někde u piva nadávat lidi, kteří k těm volbám ani vůbec nešli, a ještě mají pocit, že se tím někomu pomstili. Ne, pomstí se sobě a svým dětem. Když se zbaví legální možnosti do toho takzvaně kecat a vybrat si svého kandidáta, tak potom, ať drží hubu. Když si neudělali ani pár minut času, aby rozhodovali o vlastní budoucnosti ve vlastním městě, tak nemají právo potom vůbec nic kritizovat.

Když se podíváme na uprchlickou krizi, premiér Andrej Babiš prohlásil, že nepřijmeme ani jediného uprchlíka, což vidí jako symbol. Italská vláda v tomto směru způsobuje zásadní průlom. Migranty odmítají, premiér Matteo Salvini hrozí, že je bude vracet do Libye a důrazně žádá EU o pomoc. Jak vidíte v současné době uprchlickou krizi a co říkáte na postoj Andreje Babiše?

Anketa

Sympatizujete s demonstranty, kteří v německé Chemnitz protestovali proti migraci?

98%
2%
hlasovalo: 21127 lidí
Tak on ho má konzistentní už několik let. Já s ním naprosto souhlasím. A není to jen proto, že je to náš předseda hnutí ANO, jehož jsem členem. Je to hlavně proto, že je to naprosto racionální názor. Myslím si, že díky situaci, která ohledně uprchlické krize je, vystřízlivělo mnoho evropských politiků. A hlavně je k tomu už nutí i jejich občané, protože jim tato situace prostě vadí. Protože jestli se v Německu už i cenzurují informace o neblahých dopadech migrantské vlny, tak to už je hodně špatně. O některých protestních demonstracích se ani nedozvíte. A podívejte se, co se dnes děje v Chemnitzu. Já si myslím, že politika pana premiéra Andreje Babiše je v tomto směru naprosto jednoznačná. A moudří lidé to tvrdí už dávno – pomáhejme Africe, ale pomáhejme účinně a racionálně tam u nich. To, že si necháme zaplavit Evropu lidmi, o kterých nic nevíme – ať už zdravotně nebo prostě vůbec o tom, co jsou vlastně zač? Komu to pomůže? Pak se divíme, že tady máme teroristické útoky, že tady máme nové klony chřipek a já nevím čeho všeho.

Já jsem teď pomáhal jedné známé Ukrajince se svatbou. Brala si Čecha, pak jsem je i ve Slaném oddával. A žasl jsem, co věcí bylo potřeba zařídit, kolik všelijakých potvrzení musí mít tito lidé. Přesto, že tady řadu let žijí a pracují. (Chtěl bych tímto poděkovat za vstřícnost dámám ze slánské matriky!). Takže na jedné straně tady máme lidi, kteří zde pracují a hlavně!! chtějí pracovat a my je udoláváme administrativou, a na druhou stranu si sem pustíme statisíce lidí, o kterých prostě nevíme vůbec nic? Takže, jak říkám, toto je ze strany pana premiéra Andreje Babiše zcela racionální politika. A jsem moc rád, že V4 v tomto směru drží pohromadě.

Uprchlíky hodlá Andrej Babiš řešit i s kancléřkou Merkelovou. Myslíte si, že s touto tvrdou zastánkyní přijímání migrantů něco zmůže, podaří se mu Merkelovou přesvědčit. A jak v současné době Merkelovou vnímáte?

Myslím si, že tu schůzku, která se má odehrát 5. září, budeme všichni napjatě sledovat. Domnívám se, že pro mnohé lidi v Evropě je postoj paní kancléřky nepochopitelný. A pevně doufám, že racionální argumenty a pragmatický přístup pana premiéra Andreje Babiše jí alespoň částečně přesvědčí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: David Hora
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Markéta Šichtařová: V Davosu poslouchají nedovzdělanou nedospělou holku, jak jim vypráví o svých klimatických obsesích. Žádné fórum, snobárna!

17:25 Markéta Šichtařová: V Davosu poslouchají nedovzdělanou nedospělou holku, jak jim vypráví o svých klimatických obsesích. Žádné fórum, snobárna!

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Světové ekonomické fórum v Davosu se stalo snobárnou, na níž účastníci …