Nic tu nevyrábět a dovážet cizí potraviny. Ta snaha vlády je evidentní, říká zemědělec Kvarda. Protesty mají smysl

16.09.2022 10:02 | Rozhovor

„Snaha tady nevyrábět, neprodukovat a dovážet cizí potraviny je evidentní.“ Znalec živočišné i rostlinné výroby, člen představenstva zemědělského podniku GenAgro Říčany, Tomáš Kvarda už nehodlá jen přihlížet. Také on se účastnil celorepublikového protestu, při kterém zemědělci vyjeli do center měst včetně Brna s technikou. „Myslím si, že v České republice jsme zvolili mírnou variantu,“ říká Kvarda, který je také předsedou představenstva ZEVO Střelice. „Nová zemědělská politika bude nastavená tak, že zemědělci, kteří mají menší výměru dostanou x násobně větší dotační peníze na to, aby neprodukovali. Nerozumíme tomu!“

Nic tu nevyrábět a dovážet cizí potraviny. Ta snaha vlády je evidentní, říká zemědělec Kvarda. Protesty mají smysl
Foto: Daniela Černá
Popisek: Protestní jízda v Brně. "Zastavme vládní agrohazard"

Brnem projely ve čtvrtek protestní jízdy zemědělských strojů hned po dvou trasách. Na návěsech byly vidět nápisy, které upozorňovaly na kampaň Zastavme vládní agrohazard. Vy osobně, jste byl také za volantem? Než se dostaneme k podrobnostem, jaký máte dojem?  

Za volantem jsem nebyl, jen jako doprovod. Jízdní soupravy řídili naši zaměstnanci. Dojem? Veřejnost často neřeší zemědělce, pokud není bída, špatně a najdou potraviny v obchodech. Jarního protestu jsem se také účastnil a myslím, si, že se možná lidé více zajímali. Ale i ve čtvrtek si jízdu často fotili. Jistě měl protest smysl.  

Jak jste uvedl, není to poprvé, co zemědělci vyjadřují nesouhlas s dotační politikou. Přesto, vyjet se zemědělskou technikou do centra druhého největšího města republiky už řada lidí může považovat za poměrně zoufalé gesto. Pojďme vysvětlit, co vás k tomu vedlo?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Euro

Zmiňujete se o jakémsi hlasovacím kartelů zemí eurozóny, ale když teď nejsme členy, nerozhoduje se tak vlastně o našich penězích jen bez nás? I když nemáme euro, tak do EU přeci přispíváme, jen teda pokud to chápu vůbec, tak už o jejich osudu vlastně jako nečlenové eurozóny nerozhodujeme vlastně vůb...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trumpova rodina se nachází v kapsách Arabů. Josef Mašín z Kalifornie

9:24 Trumpova rodina se nachází v kapsách Arabů. Josef Mašín z Kalifornie

„Válku na Ukrajině měl a mohl skončit krátce po svém zvolení. Írán by se choval jinak. Choval-li by …