Objímali Erdogana, hlavně když sestřelili ruské letadlo. A najednou je to padouch? Ptali jsme se geologa na zemětřesení v Itálii, ale dozvěděli se i ledacos jiného

04.09.2016 19:49 | Zprávy

ROZHOVOR „Více než zemětřesení v Itálii se média věnovala zemětřesení na politické scéně v cause Marka Dalíka nebo pak olympiádě v Riu. Přitom nemůžeme říci, že se nás tento devastující přírodní úkaz „nikdy nemůže dotknout“. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz světoznámý geolog, přírodovědec, vysokoškolský pedagog, docent Václav Ziegler vypočítává tuzemské lokality, které jsou nejvíce ohroženy. Jsme připraveni? Nebo jsme se spíše věnovali Riu a poplivání sportovců z Východu, i když doping rezonuje i na Západě včetně zámoří? V rozhovoru se neopomene ani letošní počasí, církevní restituce, ze kterých podle Zieglera vždy něco „kápne“.

Objímali Erdogana, hlavně když sestřelili ruské letadlo. A najednou je to padouch? Ptali jsme se geologa na zemětřesení v Itálii, ale dozvěděli se i ledacos jiného
Foto: Václav Fiala
Popisek: Václav Ziegler, světově uznávaný český geolog a paleontolog

Při posledním, prázdninovém rozhovoru jsem se vás, pane docente, ani nezeptal, jak trávíte letní čas. Tak spěchám, abych to napravil. Tak tedy, jak ho trávíte?

Děkuji moc za optání! Doby, kdy měsíce červenec a srpen pro mne znamenaly prázdniny, jsou už dávno, dávno pryč. Teď to poznám jedině podle zvýšené frekvence návštěv a kratších pobytů vnoučat s námi na chalupě, i když vzhledem k jejich se stále zvyšujícímu věku těch návštěv také ubývá. Kromě péče o vnoučata, která dnes spíše už znamená jen vaření a jejich pomoc na zahradě a některé radosti – myslím to opravdu! –  s tím spojené, jsou tyto měsíce spojeny s péčí o zahradu, kočičí společenstvo, které tu zahradu navštěvuje, a vaření marmelád a povidel a spoustu drobných radostí, které život mého věku přináší velice často. Někdy napíši článek, někdy dva i tři, letos jsem dopisoval po třech letech knížku o geologii pro děti a budu doufat, že ji někdo vydá. Stejně jako tu o přírodě středních Čech. Slíbilo mi to sice středočeské hejtmanství, ale nějak se v poslední době nehlásí.

Že mluvíte o geologii. Vy jste přece geolog, tak co byste nám řekl o zemětřesení v Itálii?

Z lidského hlediska je to obrovská tragédie! Přesto si myslím, že publicita tohoto zkázonosného jevu byla našimi médii silně opominuta. Na rozdíl třeba od pana Dalíka nebo od olympiády v Riu. Ale abych neodbíhal. Itálie má tu smůlu, že leží ve středomořské oblasti, kde, jak známo, se stýkají dvě litosférické desky, africká a euroasijská, a k zemětřesením i k sopečné činnosti tu dochází často. Zejména v horských oblastech, které stále rostou. Zemětřesení je obrovská vnitřní síla Země, jeho podstatu známe jen v obrysech, a tak i zdánlivě dokonalá síť seismických stanic, kterou Itálie disponuje, vám nikdy neumožní bezpečně předpovědět, kde, kdy a jak moc zemětřesení udeří.

Myslíte si, pane docente, že by se mohlo zemětřesení objevit i u nás?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Vystoupení z EU

Nemyslíte, že když vystoupíme z EU, vedlo by to jen k tomu, že by se rozhodovalo o nás bez nás? Protože na evropském trhu jsme dost závislý.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavlův „výběr premiéra“: I kdyby ho volila celá planeta, pravomoci má stejné

4:44 Pavlův „výběr premiéra“: I kdyby ho volila celá planeta, pravomoci má stejné

Zeptali jsme se někdejšího právního poradce prezidenta ČR a ústavního právníka dr. Kuby na vyjádření…