Blíží se konec roku a tak se sluší bilancovat. Podle některých skeptiků byl rok 2015 nejsložitějším obdobím od sametové revoluce. Masová nelegální migrace, občanská válka na Ukrajině, řecká krize, teroristické útoky a hrozba jejich pokračování... Jsou toto podle vás věci, kvůli kterým se sluší pronést hlubší rozbor? Co byste k nim řekl?
Určitě bych rok 2015 nezařadil mezi nejsložitější období za poslední čtvrtstoletí. Dařilo se ekonomice a tím se dařilo i lidem. Citelně se snížila nezaměstnanost, rostou mzdy a platy, migrační vlna se nás také příliš netýkala, řecká krize šla mimo běžného občana a terorismus se nám také zatím vyhnul. I podle chování obyvatelstva je vidět, že je vcelku v klidu a bez velkého napětí se připravuje na trávení klidných křesťanských vánočních svátků jako kdykoliv v minulosti. Je ale nutno říci, že všechny ty problémy kolem jsou ale naší společností velmi citlivě vnímány a lidé mají ve své drtivé většině obavy z budoucnosti.
Tématem číslo jedna se stala migrační krize. Do Evropy se dostávají stovky tisíc lidí, o kterých údajně nic nevíme. Když se s odstupem podíváme na průběh krize v roce 2015, co lze považovat za úspěch v jednání Evropské unie v tomto kontextu a v čem naopak evropské elity selhaly? Jaká je vaše prognóza budoucího vývoje Evropy v roce 2016 s ohledem na uprchlickou krizi?... mluví se konkrétně třeba o přežití Angely Merkelové...
Migrační krizi vidím naprosto jednoznačně jako zásadní téma k řešení. A v tomto pohledu vidím rok 2015 jako rok zlomový, kdy se desetitisícové přívaly ilegálů změnily ve statisícové. Došlo tedy k řádové změně, což bude mít dříve nebo později podstatný vliv na žití v Evropě, nebo dokonce na její přežití v tom stavu, v jakém ji nyní známe.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová