„Máme v Bruselu takovou menší lobbistickou skupinu, takže jsem o dění v EU celkem dobře informovaný. Proto si myslím, že se nyní jedná o společenství postavené na zcela chybné filosofii, které půjde jen velmi těžko reformovat. Já samozřejmě jsem zastáncem volného trhu, neomezeného pohybu osob a kapitálu, bez větších bariér, ale bez té omezující politické nadstavby, která v Unii vznikla. Proto také Britové z EU odešli, nelíbilo se jim, že jim někdo radí, jak mají žít, pracovat, kolik wattů musí mít jejich vysavač. Na co potom vlastně máme ty evropské politiky? Já si myslím, že z toho důvodu, aby těm lidem, kteří pracují, usnadnili životní podmínky. Tam to ale funguje právě naopak. Nevzpomenu si na jediné nařízení, které by nám zjednodušilo život,“ konstatoval jesenický podnikatel, kterého od 90. let zvali na své akce i všichni čeští prezidenti. “Ve světě přece existuje mnoho společenství volného obchodu, jež dobře fungují. Mají vytvořené vhodné technické zázemí jen s nezbytným úřednickým aparátem a nemusí mít žádný parlament. Tak by mohla fungovat i Evropská unie a vytvářet pro své země jen potřebnou infrastrukturu. Politika by však měla zůstat na úrovni všech národních států a mělo by fungovat právo veta pro každého ze členů, aby nemohlo docházet k přehlasování. Já bych si reformu EU strašně přál, ale zdá se mi, že je v současné době neuskutečnitelná, takže spíše očekávám další exity,“ ještě doplnil.
Cyril Svozil také přirovnává lobbistický model řízení v EU k vizím fašistického diktátora Mussoliniho, který ho chtěl jako první prosadit v moderní Evropě. Ten navrhoval, aby velké korporace společně s politiky, odbory a dalšími svazy ( fasces – odtud fašismus) určovali hlavní politické směřování státu, a k tomu prý dnešní EU spěje mílovými kroky.
Ve Švýcarsku je valná většina migrantů na dávkách
Z uprchlické krize je jesenický podnikatel dost zděšený. Jak sám říká, zcela zkolabovala ochrana vnějších evropských hranic a vízová politika, za které je odpovědná především Evropská unie. “My jsme tady sešněrovaní řadou všemožných nařízení, ale sami jen s údivem sledujeme, jak se nám tady nelegálně pohybuje statisíce lidí. Individuální migrace v malém rozsahu je přirozená, jsme ale svědky hromadného stěhování, které má charakter invaze a proti tomu se musí postupovat úplně jinými prostředky. Je také zcela jasné, že se ve valné většině nejedná o lidi, kteří si chtějí zachránit holý život před válkou. Jinak by se přece nekoncentrovali pouze do zemí, jež nabízejí lukrativní sociální benefity. Je to kalkulovaná ekonomická migrace, která má na evropské země naprosto negativní dopad. Uvedl bych jako příklad Švýcarsko, jež mělo ještě nedávno velmi benevolentní migrační politiku. Z těch statisíců běženců, kteří tam přišli v průběhu více let, tam nyní dnes pracuje jen 15 procent z nich, ostatní jsou na dávkách, což jim většinou vyhovuje,“ konstatoval majitel úspěšné mezinárodní firmy, s tím, že tento problém sice měl být řešen za pomoci EU, avšak mimo evropské území, po vzoru australského modelu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Štěpán