Okamura dohrává výměnu s Pekarovou: Ženou lidi do chudoby, sama to přiznala

03.12.2022 10:24 | Rozhovor

Tomio Okamura v týdnu v Poslanecké sněmovně absolvoval ostrou debatu s předsedkyní Markétou Pekarovou Adamovou. Nemohl už se prý udržet, jak vládní koalice vede tuto zemi do katastrofy. „Pekarová Adamová sama přiznala, že Fialova vláda žene lidi do chudoby tak, že ti si musí žádat o sociální dávky. Chce vytvořit otroky závislé na pomoci státu,“ vysvětluje v rozhovoru.

Okamura dohrává výměnu s Pekarovou: Ženou lidi do chudoby, sama to přiznala
Foto: Screen Prima CNN
Popisek: Markéta Pekarová Adamová a Tomio Okamura v Partii

Anketa

Skončí válka na Ukrajině v roce 2023?

58%
42%
hlasovalo: 17007 lidí

V tomto týdnu jste v Poslanecké sněmovně absolvoval poměrně ostrou přestřelku s předsedkyní Pekarovou Adamovou. Co vás vedlo k takto ostré reakci?

Každý, kdo chce, se může podívat na video. Stručně řečeno: Pekarová Adamová sama přiznala, že Fialova vláda žene lidi do chudoby tak, že ti si musí žádat o sociální dávky. Chce vytvořit otroky závislé na pomoci státu.

Přitom podle hnutí SPD by si každý slušný a pracující občan měl vydělat slušnou mzdu a v důchodu by měl mít nárok na slušnou penzi, a ne aby se musel doprošovat sociálních dávek. Navíc staří lidé, a nejen staří lidé, mnohdy ani nevědí, jak o sociální dávky zažádat. To pro změnu moc dobře vědí ti, kteří je zneužívají.

Ale situace mnoha sociálních skupin je opravdu dramatická až katastrofická.

Pane předsedo, není to přece jen přehnaná rétorika? Tak se pojďme bavit věcně. Z čeho vycházíte?

Z mnoha zpráv. Dle průzkumu společnosti LMC, provozující portály Jobs.cz a Práce.cz, který pro ni provedla agentura g82, více než polovina zaměstnanců, 52 %, vychází obtížně se svými příjmy, z toho 19 % s nimi nevyjde vůbec a musí si přivydělávat nebo půjčovat. Ještě na jaře to bylo 46 %, respektive 16 %.

Hrubý domácí produkt na obyvatele v paritě kupní síly se snížil o dva procentní body na 91 % průměru Evropské unie. Informoval o tom Český statistický úřad. Takže výmluvy Fialovy vlády, že za vše může jen Rusko, jsou nesmysl, protože naše životní úroveň klesala ještě více než životní úroveň ostatních evropských států.

Podle analýzy společnosti Cyrrus Česko nyní prochází nejprudším propadem reálných mezd ze zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) i v dosavadní samostatné historii. K udržení loňské životní úrovně bude letos Čechům chybět zhruba 170 miliard korun. Reálné mzdy podle analýzy ve třetím čtvrtletí klesly o 8,9 procenta, za celý rok to bude o 8,3 procenta. Například slovenská vláda svým občanům pomáhá, na rozdíl od Fialovy vlády.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • poslanec

Teď máte na mysli jakou konkrétní pomoc?

Tím narážím na to, že čeští občané budou příští rok platit za elektřinu čtyřikrát více než občané Slovenska! Podle slovenských médií se slovenská vláda dohodla s hlavním výrobcem elektřiny, firmou Slovenské elektrárny, že cena silové elektřiny nestoupne nad 61 eur za MWh (1500 korun). V ČR je elektřina zastropována na ceně 6000 Kč za MWh! K tomu budou další poplatky, čili celková cena elektřiny za 1 MWh se bude pohybovat okolo 10.000 korun. Cena plynu a tepla na Slovensku vzroste shodně o 15 %, což je také mnohem méně než u nás.

Přitom slovenský stát vlastní pouze 34 % akcií Slovenských elektráren, přesto se dokázal domluvit na této nízké ceně. A česká vláda kontroluje téměř 70 % akcií ČEZu, přitom ceny elektřiny jsou i po zastropování brutálně vysoké a vláda ČR bude z rozpočtu cenu nad zastropování obchodníkům a spekulantům kompenzovat, čímž vyvolá další inflaci a zdražování... SPD již od jara navrhuje, aby se ceny energií zastropovaly přímo u výrobců. Neschopnost Fialovy vlády přímo ohrožuje fungování mnoha českých domácností a firem a živobytí tisíců jejich zaměstnanců.

Vy vážně máte pocit, že tu hrozí, že lidé budou mrznout?

Samozřejmě, že lidé jsou v ohrožení. Ministři pro energetiku členských států EU se na jednání minulý týden v Bruselu opět neshodli na žádném společném efektivním a funkčním řešení vysokých cen energetických komodit. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) při vyjednáváních v orgánech EU ohledně cen energií tak opět zcela selhal. Shoda byla pouze v tom, že se opět sejdou 13. prosince. Takže ministr Síkela do dnešního dne nedokázal v EU prosadit společný cenový strop na energie pro velké průmyslové firmy, přičemž většina členských států EU svému domácímu průmyslu s cenami energií pomáhá a garantuje jejich cenovou dostupnost. Neschopnost ministra Síkely a premiéra Fialy (ODS) hájit zájmy ČR tak vskutku přímo ohrožuje fungování mnoha českých firem a živobytí tisíců jejich zaměstnanců.

Podle průzkumu Hospodářské komory začíná být situace ve firmách skutečně kritická. Hlavní odpovědnost za tento stav nese premiér Petr Fiala (ODS), který nedokázal neschopného ministra Síkelu (za STAN) již dávno odvolat a sám je rovněž nekompetentní energetickou krizi řešit. Jak uvádí odborný ekonomický server Newstream, neodůvodněně astronomicky vysoké ceny energií české vládě doslova diktují jejich výrobci a dodavatelé a vláda tomu pouze nečinně přihlížejí.

To je i dlouhodobý názor hnutí SPD, když jsme opakovaně navrhovali ceny elektřiny zastropovat přímo u jejích výrobců a následně i v celém dodavatelském řetězci na úrovni výrobních nákladů včetně nákladů na distribuci a přiměřeného zisku, což by mimo jiné i odstranilo nutnost miliardových kompenzací dodavatelům energií ze státního rozpočtu. Tato vláda rezignovala na pomoc našim občanům a firmám a nehájí jejich zájmy, ale hájí zájmy spekulantů. Firmy krachují a čím dále více občanů se dostává do existenčních problémů s dalekosáhlými negativními ekonomickými dopady na celou společnost.

Vláda také odmítá řešit drahé potraviny. Přitom například Polsko ponechá nulovou DPH na potraviny minimálně dalších sedm měsíců, aby měli lidé levné potraviny. Hnutí SPD již od jara navrhuje, aby byla zavedena i u nás nulová DPH na vybrané základní potraviny. Stejně jako to udělala polská vláda. Česká Fialova vláda ale nedělá nic.

Ze všech těchto důvodů budeme nadále usilovat o to, aby současná vláda podala demisi!

V médiích, hlavně těch veřejnoprávních, ale rezonovala jiná sněmovní debata tohoto týdne. Zda se mají na našem území cvičit ukrajinští vojáci. Navzdory vašemu hnutí byl návrh většinové schválen. Co jste říkal na průběh této debaty?

Všichni poslanci, kromě poslanců SPD, ve Sněmovně hlasovali pro to, aby se na území České republiky cvičilo čtyři tisíce ukrajinských vojáků v pěti měsíčních intervalech, což by mělo stát český státní rozpočet v letošním a příštím roce dohromady téměř jednu miliardu korun! Pro pobyt a výcvik ukrajinských vojáků na území ČR hlasovali i poslanci Babišova hnutí ANO! Opět se potvrdilo, že hnutí SPD je jedinou opozicí v Parlamentu ČR!

Odmítáme, aby se na našem území za naše peníze cvičili vojáci Ukrajiny. Nechceme nechat naši zemi zatáhnout do války! Kandidát SPD na prezidenta Jaroslav Bašta je jediný vlastenecký a konzervativní kandidát a jediný ze všech, který nepodporuje válku na Ukrajině a cizí zájmy.

A proč jste proti výcviku ukrajinských vojáků na našem území?

Hnutí SPD není ani proamerické, ani proruské, ani pročínské, ani probruselské, ani proukrajinské – ale je pročeské! Česká republika je pro nás na 1. místě! Není v našem zájmu zapojovat se do konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem a nechceme také, aby se na našem území školili vojáci a jednotky, které budou dále válčit a zabíjet na Ukrajině. Hnutí SPD chce mír a podporuje ukončení konfliktu. Mimochodem to, že Evropa krvácí a že z celé války těží Američané, si už uvědomují i elity Evropské unie.

A to prosím dovozujete z čeho?

Vrcholní evropští politici, jako například německý kancléř či francouzský ministr hospodářství, si již otevřeně veřejně stěžují na to, že USA využívá konfliktu na Ukrajině a prodává do Evropy LNG plyn 4× dráž než na vlastním americkém trhu. Evropští představitelé obviňují administrativu amerického prezidenta Joea Bidena z toho, že na válce na Ukrajině nepokrytě vydělává, zatímco ekonomiky starého kontinentu, Evropy, krvácejí. S odvoláním na rozhovory s vysoce postavenými evropskými představiteli to napsal server Politico a u nás o tom napsaly Novinky.cz.

Úplně nejvíce ale za americké zájmy krvácí Česká republika, protože Fialova vláda nehájí zájmy naší země, ale zájmy Washingtonu a Kyjeva. Podle nás by Česká republika měla podporovat mírové řešení, nikoli eskalaci války a její rozšíření. SPD chce mír a normální život – ne válku a bídu.

Další hlasování, ve kterém vás vládní většina spíše „odignorovala“, bylo hlasování o rozpočtu. Překvapilo vás, jak u takto klíčového zákona k námitkám opozice pětikoalice přistoupila?

Fialova vláda extrémně zadlužuje naši zemi a zvyšuje ve státním rozpočtu na rok 2023 veřejné výdaje, ovšem nikoliv na pomoc našim občanům a firmám, nýbrž ve prospěch zahraničních nadnárodních subjektů, Evropské unie a občanů Ukrajiny. V rozpočtovém výhledu na celé volební období vláda Petra Fialy počítá s dalším zadlužením České republiky o astronomických a bezprecedentních 1,2 bilionu korun. Z toho se budou těžko vyhrabávat i naše děti a Česká republika to bude splácet hodně dlouho, jestli to vůbec splatí.

V rámci projednávání rozpočtu jsme navrhli přesun výdajů z inkluze ve školství na podporu speciální pedagogiky. Navrhli jsme rovněž například snížení odvodů do Evropské unie, plateb takzvaným solárním baronům, příspěvků mezinárodním organizacím či dotací neziskovým organizacím s politickým programem. A naopak jsme navrhli zvýšení podpory pracujících rodin s dětmi, samoživitelů, pěstounů, seniorů, zdravotně postižených, podpory bydlení, českého průmyslu, exportu či integrovaného záchranného systému.

Poslanci vládní pětikoalice ale všechny naše návrhy zamítli. Asi proto, aby měli dost peněz na své trafiky.

Buďte prosím konkrétní, jaké trafiky?

Pětikoalice přes prezidentovo veto i přes náš odpor odhlasovala nový služební zákon, který přináší další silnou politizaci státní správy, snížení její odborné úrovně, zvýšení jejího korupčního potenciálu, a zejména další masivní rozhazování peněz daňových poplatníků. Návrh mimo jiné ruší pozice odborných ministerských náměstků a nově dává ministrům a jejich politickým stranám možnost dosadit si na pozice politických náměstků neomezený počet osob (namísto dosavadních dvou). To bude v praxi znamenat vznik značného množství dalších zbytečných politických pozic a stranicko-politických trafik za stovky milionů korun ročně z veřejných peněz v době, kdy vláda říká našim občanům, aby se uskromnili.

Takže trafiky si schválili, ale naše návrhy na skutečnou pomoc rodinám s dětmi, seniorům a dalším slušným lidem hanebným způsobem potopili.

Co tedy hnutí SPD vlastně navrhovalo?

Hnutí SPD navrhlo zvýšení příspěvku na péči pro zdravotně postižené občany. Dále hnutí SPD navrhlo zákon na zvýšení rodičovského příspěvku, zvýšení slevy na poplatníka, zvýšení odečitatelné položky na dítě, zvýšení příspěvku na bydlení a tak dále. Dnes je situace, že statisíce domácností, to znamená miliony občanů, nemají peníze na základní životní potřeby.

A vládní pětikoalice nám naoko odsouhlasila takzvané opoziční okénko ve čtvrtek od 18 hodin, aby se projednaly tyto návrhy SPD. Zároveň se ale poslanci vládní pětikoalice Petra Fialy, tedy ODS, STAN, Piráti, KDU-ČSL, TOP 09 nepřihlásili k hlasování. To znamená, znemožnili projednání toho návrhu, tedy nejprve nám jakoby umožnili opoziční okénko a následně sehráli komedii. Takže ta schůze byla ukončena, protože oni se záměrně nepřihlásili. Fialova vláda plivla do obličeje všem slušným lidem.

Když jsme u těch veřejných rozpočtů, zajímavé věci se dějí i na úrovni EU. Ta chce zablokovat Maďarsku dotace ve výši v přepočtu kolem 200 miliard korun za nedodržování právního státu. Měla by do těchto záležitostí vstupovat politika?

To je šikana Maďarska ze strany Bruselu, protože Maďarsko hájí své národní zájmy a křesťanské tradiční hodnoty. Odmítá dávat peníze členských států na pomoc Ukrajině. Takže je to jenom msta. Brusel umí jenom vyhrožovat.

Podobně EU vyhrožuje Elonu Muskovi, že EU zruší v Evropě Twitter, pokud nebude Twitter dodržovat cenzuru. Případné pokuty proti Muskovi prosazuje i místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová z Babišova hnutí ANO.

Vidíme, že EU pošlapává demokracii a chová se jako diktatura. Jenom vyhrožují a diktují.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Jakub Vosáhlo

Kdo nejde s námi, jde proti nám

Nevybíravě jste odsoudil demostranty proti vládě či voliče Babiše. Jak mi vyvrátíte dojem, že jste tu jen pro vaše voliče? Proč vrážíte mezi lidi klíny, proč se je nesnažíte stmelovat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Předvybraní kandidáti na prezidenta.“ Expert na manipulace a ovlivňování veřejného mínění promluvil

20:11 „Předvybraní kandidáti na prezidenta.“ Expert na manipulace a ovlivňování veřejného mínění promluvil

„Eskalace kampaně ve smyslu výhrůžky zastřelením je naprosto bezprecedentní situací,“ hodnotí pro Pa…