Olomoucký hejtman: Rath už není v ČSSD, nemám co dodávat

05.06.2012 12:08

ROZHOVOR Kroky, které činí vláda, jsou bohužel v rozporu se základními principy reformy veřejné správy, říká pro ParlamentníListy.cz hejtman Olomouckého kraje a senátor za ČSSD Martin Tesařík.

Olomoucký hejtman: Rath už není v ČSSD, nemám co dodávat
Foto: senat.cz
Popisek: Senátor za ČSSD Martin Tesařík.

V polovině května došlo k zatčení hejtmana Ratha. Jak se na celé zatčení díváte?

K tomuto tématu již zaznělo stanovisko ČSSD, které plně respektuji a nemyslím si, že bych se k tomu měl dále vyjadřovat, protože David Rath již není členem sociální demokracie.

Mnozí se domnívají, že David Rath je jen špička ledovce, a že korupce je v politice prorostlá mnohem více. Podle Miloše Zemana nejde ale jen o záležitost bývalého středočeského hejtmana Ratha, ale o systémovou chybu, která hejtmanům umožňuje, aby se obohacovali z veřejných zakázek. Jediný způsob, jak tomu zabránit, je podle něj přijetí zákona o prokázání původu příjmů a majetku. Jaký k tomu zaujímáte postoj? Paní Samková navíc považuje za téměř jisté, že nyní jsou kvůli čerpání obrovských eurodotací odposloucháváni všichni hejtmani. Co si o tom myslíte Vy?

Vždy jsem podporoval, stejně tak jako sociální demokracie, co nejtransparentnější úpravu k prokázání původu majetku, to znamená řešit tuto problematiku vydáním konkrétního zákona.

Zatčení proběhlo mimo jiné také kvůli podezřelým veřejným zakázkám.  Ostatní členové rady Středočeského kraje se však nyní od bývalého hejtmana distancují a tvrdí, že o ničem nevěděli. Jak je podle Vás možné, že například ani náměstkyně hejtmana, jež měla v kraji na starosti majetek, údajně o ničem nevěděla? Jak probíhá schvalování veřejných zakázek ve Vašem kraji? A jak úspěšný je Váš kraj v čerpání evropských dotací?

Zadávání veřejných zakázek se řídí zákonem č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách. Pravomoci jednotlivých orgánů kraje jsou pak stanoveny s ohledem na zákon 129/2000 Sb. o krajích.

Pokud jde o naši úspěšnost v čerpání evropských dotací, myslím, že se nám podařilo využít peněz ze zdrojů Evropské unie k výraznému zlepšení podmínek života občanů našeho kraje. Jen z Regionálního operačního programu Střední Morava se samosprávám, podnikatelům a neziskovým organizacím podařilo získat celkem 6,9 miliardy korun. Největší část, a to 3,1 miliardy, přitom získaly naše obce a jejich organizace.

Další podpora do území Olomouckého kraje putovala ze sektorových operačních programů, o přesná data byste však museli požádat jednotlivá ministerstva.  V tomto případě disponujeme výhradně statistikami za krajskou samosprávu, což je pouze dílčí údaj.

Domníváte se, že Vás kauza se zatčením Ratha může nějak poškodit ve volbách? Vy osobně jste se již dříve rozhodl v letošních krajských volbách nekandidovat. Co Vás k tomuto rozhodnutí vedlo a koho byste rád viděl na Vašem místě?

Toto tvrzení není až tak přesné, protože v letošních volbách kandiduji, nemám však již ambici být hejtmanem Olomouckého kraje. Rozhodl jsem se tak proto, že se chci naplno věnovat práci v Senátu a ve svém volebním obvodu, kterým je Olomouc a okolí. Krajská konference České strany sociálně demokratické v Olomouckém kraji rozhodla, že novým lídrem pro krajské volby bude Jiří Rozbořil.

Jak byste hodnotil politiku vlády směrem ke krajům a jaký je Váš názor na zaniknutí regionálních operačních programů v letech 2014-2020, jak plánuje vláda?

Kroky, které činí vláda, jsou bohužel v rozporu se základními principy reformy veřejné správy. Ta počítala s decentralizací a dodržování takzvaného principu subsidiarity, podle něhož se má o věcech rozhodovat co nejblíže občanům. Politiku současné vlády vůči krajům bohužel nelze charakterizovat jinak, než že se snaží krajům škrtat finance, kde může, a zároveň na ně přenášet další povinnosti. Neřeší již však, z čeho se jejich zajištění bude hradit. Co se týká regionálních operačních programů, tak jsem přesvědčený, že se stávající model osvědčil a nesouhlasím se snahou vlády centralizovat čerpání evropských peněz

Olomoucký kraj na fungování sdružení a realizaci Regionální inovační strategie Olomouckého kraje (RIS) pro letošní rok vyčlenil ze svého rozpočtu přes 15 milionů korun. Na co již byly peníze použity a do čeho ještě plánujete letos investovat? A jak byste hodnotil vznik a působení sdružení OK4Inovace, jenž formálně vzniklo v listopadu minulého roku? 

Hlavním cílem OK4Inovace je zajistit realizaci a následnou podporu inovačnímu procesu v Olomouckém kraji. Jedná se však o dlouhodobý proces. Správní rada sdružení, která se schází přibližně jednou za měsíc, projednává jednotlivé inovační nástroje, které jsou navrženy v RIS nebo nově členy sdružení. Věřím, že aktivity sdružení pomohou propojit pomyslné tři strany trojúhelníku – podnikatele, vědu a veřejnou správu a efektivně tak zvýšit konkurenceschopnost našeho regionu.

Zmíněnou částku lze rozdělit na dvě části – provoz sdružení a financování konkrétních aktivit a inovačních nástrojů. V rámci aktivit sdružení je největší částka vyčleněna pro tři regionální vysoké školy a podnikatele. Uvědomujeme si důležitost našich vzdělávacích institucí na straně jedné a podnikatelů na straně druhé. Bez nich a jejich spolupráce bude naše snaha marná.
 

Další suma peněz je vyčleněna na aktivity, které Olomoucký kraj realizoval již v předchozích letech a byly zahrnuty do regionální inovační strategie  – jedná se např. o podporu klastrů a podnikání. V současnosti připravujeme několik nových inovačních nástrojů. Aktuální jsou zejména inovační vouchery určené pro regionální podnikatele na nákup znalostí od vědeckovýzkumných institucí pro realizaci konkrétního inovativního produktu. Cílem je motivovat naše firmy, aby si vyzkoušely spolupráci s konkrétní výzkumnou institucí a získaly tak zkušenosti a kontakty pro případnou budoucí spolupráci. Větší část finančních prostředků na inovační vouchery bude zajištěna z Regionálního operačního programu Střední Morava. Z dalších inovačních nástrojů zmíním specializovaná stipendia, koučink a tematická inovační fóra. Finanční prostředky, které v letošním roce nevyčerpáme, přesuneme do dalšího období, protože podpora byznys inovací je „během na dlouhou trať“.

V nedávné době jste se obrátil na prezidenta republiky ve věci tzv. Amsterdam shop s žádostí, aby podepsal novelu zákona o návykových látkách neprodleně, jakmile mu bude postoupena Senátem Parlamentu ČR. Jak se díváte na kauzu Coffee shop v Amsterdamu, kdy se EU rozhodla omezit legalizaci marihuany nejen pro cizince, ale i pro místní obyvatele?

Osobně si myslím, že drogy na ulici nepatří, proto jsem také apeloval na pana prezidenta, aby pomohl v řešení problémů s takzvanými Amsterdam shopy a výsledek se nakonec dostavil. Tyto prodejny již v Olomouci nenajdete, což považuji za konkrétní úspěch.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tomáš A. Nový

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Veterán balkánských misí zcela otevřeně o armádních čachrech: Šméčka s Migy. Zachrchlala se, zavařila a konec

18:42 Veterán balkánských misí zcela otevřeně o armádních čachrech: Šméčka s Migy. Zachrchlala se, zavařila a konec

ROZHOVOR Kdo hlídá náš vzdušný prostor, když české gripeny chrání Island nebo severní Evropu či Poba…