Omezení péče stomatologů a praktických lékařů, to je výsledek politiky křesťanského demokrata Čunka. Ptali jsme se odborníka

17.05.2018 14:42

ROZHOVOR S Milošem Kuciánem, mluvčím petičního výboru, který vystupuje proti koncepci zdravotnické politiky Zlínského kraje v čele s hejtmanem Čunkem, hovořily ParlamentníListy.cz hned o několika tématech. Od vlivu médií na celé dění, až po konkrétní přístup tamního vedení kraje.

Omezení péče stomatologů a praktických lékařů, to je výsledek politiky křesťanského demokrata Čunka. Ptali jsme se odborníka
Foto: Repro Foto: ČT
Popisek: Senátor Jiří Čunek v pořadu Michaely Jílkové Máte slovo
reklama

Ve Vaší tiskové zprávě stojí, cituji: „Veškerá prohlášení a tiskové zprávy hejtmana Čunka a ředitele Maráčka jsou určeny pouze k uchlácholení laické veřejnosti." Co tím myslíte?

Financování zdravotnictví je velmi složité a pouze tvrzení, že to bude lepší, které je opřené o jednu jednoduchou modelaci, není důvěryhodné. Máme k dispozici obsáhlejší analýzy, které říkají opak. Obdobně u akreditací je tvrzeno, že akreditace dostanou všechna oddělení, ale je to jen tvrzení, které se neopírá o stanovisko akreditační komise. Dále je veřejnost uklidňována, že služby praktických lékařů budou zajištěny lékaři z nemocnice – ze zákona ale nelze jeden obor nahradit druhým a atestovaní praktičtí lékaři bohužel nejsou.

Proč podle Vás reálně k plánu na jakési slučování nemocnic došlo?

To je spíše otázka na autory tohoto nápadu, já bych se dopouštěl spekulací.

Hovořili jste osobně s hejtmanem Čunkem o dané problematice?

Hejtmana jsem informoval o kritické situaci v segmentu praktických lékařů hned po jeho nástupu do funkce, i přes urgence mi neodpověděl a situace není řešena. Z kroměřížského zastupitelstva pro pracovní zaneprázdnění odešel předčasně. Když se naši zástupci pokoušeli o diskusi na semináři, tak byli zesměšňováni. Solidně diskutovat s někým, kdo vás již předem označí za pitomce (což hejtman veřejně udělal), je velmi obtížné.

Petice zdravotníků a její mediální výstup věcně shrnuje danou situaci. Mění se díky zájmu novinářů přístup kraje?

Určitě ano, domníváme se, že bez naší iniciativy by koncepce byla již dávno schválena.

Hrozí v jakékoli z nemocnic v kraji omezení jakékoli péče? Ambulantní, lůžkové, případně celá oddělení?

Nejistota neprospívá zaměstnancům v žádné nemocnici, koncepce měla být představena na konci dubna, nyní je slib na konci května, mezitím jsme se z tisku dozvěděli, že bude nová nemocnice, ale hejtman nechce říct kde. Za takové situace může zaměstnancům dojít trpělivost a najdou si práci jinde. Vnímají to i budoucí lékaři při volbě místa svého působiště. K omezení péče stomatologů a praktických lékařů pro dospělé již došlo.

Jiří Čunek

  • KDU-ČSL
  • ANO křesťanským hodnotám
  • senátor

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: B. Richterová a T. A. Nový
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Odbornice na zemědělství naložila pirátovi s titulem Bc. z polytechnické školy. Ale jak

8:00 Odbornice na zemědělství naložila pirátovi s titulem Bc. z polytechnické školy. Ale jak

ROZHOVOR „Myslela jsem si, že v Parlamentu jsou vlastenci. Ale mýlila jsem se. Jsou placeni z našich…