Máte pocit, že krize již pokročila natolik, že sociální problémy mohou vygenerovat nové politiky?
Částečně již ano, ale další problémy státu se špatným čerpáním prostředků Evropské unie se projeví teprve v příštích letech. Přitom zadlužování českých občanů a domácností se stejně jako zadlužení českého státu stále od roku 2007 dynamicky zvyšuje. Právě dynamika nárůstu zadlužování, respektive předlužování, ohrožuje nejen jednotlivce, ale i stát. Negativní dopady se promítají do ekonomiky, do nezaměstnanosti, do sociální oblasti, do rodin a často mají vliv i na předčasnou úmrtnost včetně extrémů typu vraždy novorozence. Jedním z hlavních důvodů je nízká úroveň finanční gramotnosti většiny občanů, protože staré dobré zásady „pracovat a šetřit“ upadly v zapomnění v době socialismu i v době vytváření prvobytně kapitalistické společnosti po roce 1989.
Jak se to projevilo?
Na přelomu let 2007 a 2008 začala komplexní masivní kampaň finančních skupin na poskytování „bezpečných“ půjček a úvěrů „pro všechny“, která pouze v roce 2008 stála více než 1,2 miliardy korun. A právě tehdy společnost COFET při realizaci velkého pilotního projektu Evropského sociálního fondu a Ministerstva práce a sociálních věcí řešícího dlouhodobou nezaměstnanost na Ostravsku a Mostecku identifikovala nezbytnost vytvoření a zavedení systému výuky finanční gramotnosti pro dospělé jako základní kompetence každého občana a současně jako základní prevence občana proti předlužení. Tehdy odborníci na trh práce na ministerstvu vypracovali dva průlomové systémové projekty: Prevence předlužení a jak z předlužení pro 3000 dlouhodobě nezaměstnaných a Lektoři finanční gramotnosti pro 350 lektorů.
To by ale svědčilo o tom, že byl v té době zájem vlády na vzdělávání finanční gramotnosti?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Bohumil Brejžek