Jak se díváte na obvinění Andreje Babiše a Miroslava Faltýnka z podvodu? Domníváte se, že kauza bude mít vliv na výsledek voleb? Změní někteří voliči svůj názor? Nebo uvěří, že Babiš je obětí?
Celou kauzu považuji za nedůstojnou a politicky účelovou. Připomenul bych několik jiných osob a situací – např. Václav Havel by se nestal prezidentem, kdyby v určité chvíli nebyl vazebně stíhán poslanec Miroslav Sládek, a volby v roce 2006 by asi dopadly jinak, nebýt Kubiceho zprávy. Z médií známe stovky kauz, kde se s dotacemi zacházelo přinejmenším podivně. Vše spojuje jedno. Nikdo není potrestán! Nejsem velkým příznivcem dotací. Někdo vymýšlí podivná kritéria pro získání dotace, jiný to organizuje a další se snaží přizpůsobit svůj projekt tak, aby uspěl. Výsledek bývá často takový, že z veřejných zdrojů se za akci zaplatí mnohem více, než kdyby realizace proběhla bez dotace. Dokonce už ani nehodnotíme účelnost a hospodárnost investice. Veřejní činitelé se pak bez uzardění chlubí „čerpáním“ dotací. Systém dotací bohužel často může nahrávat korupci, nehospodárnosti a protekcionismu. Diskuse o Čapím hnízdě je tedy opravdu jen kouřovou clonou.
Příčinu prohry SPO v posledních sněmovních volbách shledáváte mimo jiné v iluzi, že vše půjde samo, které strana po prezidentských volbách podlehla. Máte pocit, že se z toho strana poučila? Nesází ve volbách až příliš na popularitu prezidenta, která navíc v posledních měsících upadá?
Po euforii často přichází střízlivění. To se stává i politickým stranám. Být chvíli na dně je poučné i v politice. Pro nás je dobrým posunem, že ve většině krajů má dnes Strana práv občanů své zastupitele, a dokonce i radní. Ode dna jsme se tedy již odrazili. Teď je potřeba klidně a s rozvahou posilovat a neopakovat staré chyby.
Každý tým částečně spoléhá na svého lídra. ANO na Babiše, SPD na Okamuru, hokejová reprezentace na Jágra. Miloš Zeman je čestným předsedou SPO. O jeho popularitu se neobávám. Trávím denně mnoho času mezi občany a myslím, že mám díky tomu velmi dobrou zpětnou vazbu a dostatek informací. Průzkumy veřejného mínění považuji za legitimní součást veřejné diskuse, nicméně z mého pohledu je jim velmi často připisována jiná a větší váha, než ve skutečnosti mají, mnohdy je jejich vypovídající hodnota diskutabilní. Koneckonců už Winston Churchill s nadsázkou říkal, že věří jen statistikám, které si sám zfalšuje. Pokud se podíváme na předvolební průzkumy v posledních desetiletích, máme jen jednu jistotu, dopadne to jinak, než předpovídají.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Kateřina Synková