Parta plzeňského podsvětí, na kterou roky upozorňuje Kajínek. Třeba posudek jistého doktora... Kde to žijeme, říkal si známý novinář

24.05.2017 18:41

ROZHOVOR Pochybnosti ve vyšetřování a celém procesu Jiřího Kajínka k udělení milosti nestačí. ParlamentnímListům.cz to řekl známý novinář, moderátor a spisovatel Luboš Xaver Veselý, který s Kajínkem před lety vedl mnohahodinové rozhovory. Otevřeně však hovoří o plzeňské partě „podsvětí – policie – zločinci“ s tím, že v Česku je možné úplně všechno.

Parta plzeňského podsvětí, na kterou roky upozorňuje Kajínek. Třeba posudek jistého doktora... Kde to žijeme, říkal si známý novinář
Foto: Archiv LXV
Popisek: Luboš Xaver Veselý s Jiřím Kajínkem

Jiří Kajínek je po 23 letech na svobodě. Ještě před tím, než prezident milost podepsal, jsem někde četl váš názor, že by milost dostat neměl. Proč?

Myslím si, že pokud Jiří Kajínek nevraždil, neměl by opouštět vězení bez toho, aby byl očištěn, tedy aby proběhl spravedlivý proces. Milost z rukou prezidenta má sloužit v jiných případech. Pro mě je tzv. řada pochybností ve vyšetřování a procesu málo pro udělení milosti.

Pokud nebyla naděje na obnovu řízení a existují byť sebemenší pochybnosti, není prostě lepší, že se Kajínek dostal ven?

Anketa

Vrátí se během života ještě Jiří Kajínek do vězení?

11%
89%
hlasovalo: 2289 lidí

Zabýval jsem se a zabývám celou řadou podobných případů. V poslední době například případem odsouzeného Jakuba Juřeny, zde je ještě více pochybností a šlendriánu než u Jiřího Kajínka. Nechce se mi přistupovat na tvrzení „když není naděje na obnovu…“. Kladu si potom otázku: Kde to žijeme?

Před deseti lety jste vydal knihu Doživotí, která obsahuje mimo jiné právě rozhovor s Kajínkem. Kolik času jste s ním díky tomu strávil? Jak na vás působil?

Jezdil jsem za ním na Mírov a potom do Valdic, vždy jsme nad rozhovorem proseděli několik hodin. Musím říct, že se ke mně choval vždy vstřícně a korektně. Celkem mě mrzelo, že na některé otázky odmítal odpovědět – např. jak se dostal při útěku z Mírova do Prahy atd. Jak jsem to tak ve věznici pozoroval, myslím, že s ním jako s odsouzeným neměli žádné problémy. Vzpomínám si, že i zaměstnanci věznice o něm mluvili v dobrém.

Jeho případ je zamotaný, po celou dobu panují velké pochybnosti a část lidí je přesvědčena o jeho nevině. Na základě toho, co o případu víte, jaký pohled na to máte? Je Kajínek oběť?

Já nejsem přesvědčený o žádné z variant. Být přesvědčen o nevinně Jiřího Kajínka je prostě laciná dojmologie. Nikdo z těch lidí, kteří píší odvážné příspěvky do diskusí, na místě činu nebyl. Musím říct, že bych za něj nedal ruku do ohně. Ano, připouštím, že ta situace je složitá a že je v tom plno vlivů ze všech stran. Pořád ale doufám, že do toho někdo vnese jasno.

Nakolik je podle vás představitelné, aby byl Jiří Kajínek skutečně obětí komplotu, do kterého byli zapleteni policisté i justice? Je to v naší zemi vůbec reálné?

Možné je úplně všechno. Celá ta plzeňská parta podsvětí – policie – zločinci žila v mimořádné symbióze. Speciálně v naší zemi je to zcela reálné a znovu připomínám, že těch případů, kde jsou obří pochybnosti, je celá řada. Stačí, až se někdo začne zajímat o tzv. znalecké posudky jistého doktora Strause. Ten už připravil několik lidí o svobodu a jsem přesvědčen, že také v podivné partě soudců a policistů.

Objevila se celá řada názorů, že člověk po tolika letech ve vězení bude mít problém se vrátit do společnosti, což už Kajínek odmítl. Jak to vidíte vy?

Toto bych si nemyslel. On bude na svobodě obklopen řadou lidí, bude mít servis. Navíc on je velmi pevný člověk, tedy tady bych si vsadil na to, že se mu návrat do společnosti povede. Nebude to mít úplně jednoduché, ale znám případy, kdy takový návrat odsouzení zvládli v pohodě, ale znám i příběhy opačné. Zajímavé spíš bude sledovat, jak bude snášet mediální tlak.

Miloš Zeman pro Blesk řekl, že se s Kajínkem nikdy nepotká, že by to byl populismus. Co o tom soudíte?

Neumím si představit, proč by se měl prezident setkávat s Jiřím Kajínkem. Využil svého práva udělit milost, byť s tím já osobně nesouhlasím. Bohužel je třeba vidět i onu důležitou okolnost, že Kajínek byl v minulosti „profesionálním“ zločincem – byty, zbraně atd. Není to člověk, který byl ve špatnou dobu na špatném místě.

Prezidenta Zemana nařkl třeba šéf TOP 09 Kalousek, že vypustil mezi lidi sprostého vraha. Jiní tvrdí, že jde o součást Zemanovy kampaně. S prezidentem děláte léta rozhovory, už ho trochu znáte. Co vaše hodnocení?

Nemyslím si, že by to měla být kampaň. Pokud uvěříme nezávislému soudu, má Kalousek pravdu. Jenže pořád je tady to ALE…

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sprostá kampaň, opozici to bude mrzet. Šafr a Klusák rozumu moc nepobrali, říká Tomáš Vyoral

16:20 Sprostá kampaň, opozici to bude mrzet. Šafr a Klusák rozumu moc nepobrali, říká Tomáš Vyoral

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA Babiš mladší opozici uškodí, myslí si komentátor Tomáš Vyoral. „Jak…