Zdá se, že Robert Fico opouští Visegrádskou čtyřku a přidává se ke tvrdému jádru EU. „Len tipujem, že tuná Robertovi ukázali dajake pekne video, lebo súpis účtov v cudzině. Protože tohle udělá buď naprostej had bezpáteřní, nebo člověk dohnaný ke zdi vydíráním. V důsledku je to jedno. Slovensko je akciovka pár rodin už přes dvacet let a Fico je jen jedním z akcionářů. Takhle velkej deal by si bez většinového konsenzu nedovolil, takže Slovensko už je asi opravdu na cestě do řiti bez ohledu na to, kterej kašpárek je zrovna v manéži,“ komentoval to český podnikatel a politik Zbyněk Passer… Co se tedy děje? Je to fakt, nebo taktický ústupek Fica?
V jednom z našich rozhovorů v minulém roce jste mi položil otázku: „Jaký je váš názor na Roberta Fica? Lze na něj spoléhat při obraně před migrační vlnou? Moje odpověď tehdy zněla: „Robert Fico je pragmatik. Pokud by na Slovensko začaly proudit davy muslimů, Slováci se vzbouří, již teď mají vrchovatě problémů s Romy. Fico nepůjde otevřeně proti bouřícímu se lidu, v opačném případě by byla operace jeho srdce zbytečná. Pokud budou Slováci zbabělí a nevzbouří se, Fico za ně dobrovolně bojovat nebude“. Roberta Fica jsem už tehdy odhadl vcelku správně
Tvrzení pana Passera je možné považovat za fakt. SMER je v principu marketingová strana akcionářů, avšak vzhledem k pragmatismu a oportunismu politiky Roberta Fica je možné považovat jeho krok zároveň i za taktický ústupek. Přinejmenším nevíme, jak bude „tvrdé jádro EU“ reálně fungovat ve vztahu k jeho „periférii“, proto deklarace, že ho Slovensko upřednostňuje před skupinou V4, je stále jen deklarace.
Jak to myslíte, „jen deklarace“?
Výraz „upřednostňuje“ neznamená totiž neodvolatelný závazek, ale umožňuje zvolit i únikovou cestu. Slovensko sice ztrácí kredit důvěryhodného partnera v rámci V4, ale Ficovi jde zřejmě o klid a hlavně o čas. Brusel Slovensko, na rozdíl od Polska a Maďarska, neobtěžuje. Pokud dojde k vytvoření tvrdého jádra EU ještě před regulérními slovenskými parlamentními volbami, tedy přibližně do dvou let, Fico se bude muset definitivně rozhodnout, zda do tohoto jádra Slovensko vstoupí. Navzdory oficiální rétorice totiž ví, že bude v pozici lokaje posluhujícího pánům u stolu. Tímto máme jednoznačně ohraničený čas, který umožňuje Ficovi lavírovat z hlediska situace v EU stejně tak jako vnitrostátně. U něho ale nepřekvapí nic, ani to, kdyby v největším zápalu přípravy vstupu Slovenska do „tvrdého jádra EU“ vyvolal předčasné parlamentní volby, jen aby se jako premiér vyhnul odpovědnosti za tento krok.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík
Nově navrhované masové sledování občanů EU
Dobrý den, zajímal by mě Váš postoj vůči návrhu Evropské Unie zvaný ChatControl, který by znamenal plošné šmírování každé odeslané soukromé zprávy, souborů, a jejich případné okamžité nahlášení policii. Samozřejmě jsou jako odůvodnění zneužívány naše děti, zítra terorismus a kdo ví, co příští rok. D...
Další články z rubriky
20:16 Spadlý drát? Na ochranu Green Dealu se vysvětlení hodí, soudí Noveský
„Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne.“ V přísloví vidí energetický expert Iva…
- 16:41 Zbořil rozjíždí: Trojitý generál Koudelka, Kolumbijec s kanystrem a příběh ze Švejka
- 4:44 „Riziko pro každého občana ČR.“ Šimíček z ODS o hrozbě i o zážitku s Fialou a Pazderkovou
- 12:24 Bobošíková: Fialův gang mlží, BIS selhala a Pavel kryje násilí v uniformě
- 11:42 Foldyna si četl Koudelkovu zprávu: Groteska, slátanina
- 0:01 Důchody podle Ústavního soudu: Plán SPD, jak vrátit spravedlnost