Pavel Novotný přirovnal Babiše ke Kramnému a Daně Stodolové. Zato Jiří Adamec za ANO stojí a herec říká: Hlavně to lithium! A jiné umělecké špeky

11. 10. 2017 4:43

„Andrej Babiš jako vítěz voleb? Pohromou by spíše bylo, pokud by u moci zůstali ti, kteří prodali se ztrátou desítek miliard korun OKD panu Bakalovi a dnes, jedenáct dní před volbami, prodávají ložiska lithia australské společnosti a nepočkají na rozhodnutí nové sněmovny!“ „Větší pohromou nežli Babiš by byli už jenom Kramný a Dana Stodolová!“ řekli v malé anketce ParlamentníchListů.cz na téma možného vítězství hnutí ANO ve volbách do Poslanecké sněmovny režisér Jiří Svoboda a novinář Pavel Novotný. I jiné osobnosti veřejného života se ale rozpovídaly o tom, kdo by měl, anebo neměl být premiérem. Někteří z nich dokonce vzpomenuli i na blížící se volby prezidentské...

Pavel Novotný přirovnal Babiše ke Kramnému a Daně Stodolové. Zato Jiří Adamec za ANO stojí a herec říká: Hlavně to lithium! A jiné umělecké špeky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš

Hnutí ANO to má podle předvolebních průzkumů už skoro jisté a nejspíše skutečně sněmovní volby vyhraje. Kupříkladu aktuální volební model agentury STEM uvádí, že kdyby se volby do Poslanecké sněmovny konaly teď, ANO by získalo 26,5 procenta hlasů od rozhodnutých voličů, KSČM 14,2 procenta a třetí ČSSD 12,2 procenta. Čísla sice mluví jasně, i když na druhou stranu v politice nikdy nevíte a zvláště volební průzkumy mohou být ošidné...

Přesto se ParlamentníListy.cz otázaly známých osobností veřejného a kulturního života, zda fandí tomu, aby byl Andrej Babiš premiérem, anebo jestli si naopak vítězství hnutí ANO nepřejí, protože by bylo zhoubou pro tuto zemi.

„Andrej Babiš jako premiér? Pohromou by spíše bylo, pokud by u moci zůstali ti, kteří prodali se ztrátou desítek miliard korun OKD panu Bakalovi a dnes, jedenáct dní před volbami, prodávají ložiska lithia australské společnosti a nepočkají na rozhodnutí nové sněmovny! Já sám budu volit pana Babiše, protože i v minulosti bylo dost politických procesů na objednávku, stejně tak jako bylo dost těch, které policie obvinila po právu... Jenže ti ‚mocní‘ si s tímto fenoménem rádi zahrávají, a přitom nemyslí na to, že zavádění těchto moresů do politiky může mít leckdy i negativní důsledky pro ně,“ uvedl režisér Jiří Svoboda.

Hudebník Aleš Brichta si myslí, že je především jasné, že sociální demokracie dostane v těchto volbách pěkný výprask.

„Vždycky před volbami se začne prát špinavé prádlo a u nás je navíc pravidlem, že ať se na politické scéně odehraje cokoliv, tak se později stejně nic nezmění. Podle mne i po vítězství hnutí ANO zůstane v politice situace stejná jako předtím. Přiznám se otevřeně, že mne osobně u Andreje Babiše vadí některé jeho kroky, ale když vezmu v potaz uvažování jiných politických lídrů, jiných adeptů na případného premiéra, tak je vcelku jedno, kdo ve Strakovce zasedne. Jeden jako druhý! Člověk si mezi nimi prostě nevybere,“ pronesl k otázkám rázně Brichta.

Je jedno, ať je to tento pán, nebo někdo jiný!

Hudebník a právník Petr Pečený se přiznal, že se v poslední době spíše zabývá hudbou nežli volbami, i když na ně nezapomíná.

„Momentálně bych byl spíše schopen říci něco na téma holky a kluci, ale politické strany? Vůbec teď o politice nechci přemýšlet! Politické klima je tu totiž hrozné a je jedno, ať je to tento pán, na něhož se mne ptáte, anebo někdo jiný. Ale teď jsem zrovna mluvil se svým kamarádem a ten se mne ptal, koho budu volit. A já mu na to řekl, že fakt nevím, že spíš budu cvičit jógu a meditovat nežli myslet na politiku,“ odpověděl ParlamentnímListům.cz Pečený. Na otázku, zda bude sledovat jednání poslanců na téma lithium, se ale jen pousmál.

„Lithium? To mi přijde jako úplná kravina! Podle mne je to před volbami zástupné téma!“ dodal.

„Pan Babiš? Ten proboha ne! Nikdy!“ zareagoval pro ParlamentníListy.cz velmi krátce český kameraman, signatář Charty 77 a manžel Vlasty Chramostové Stanislav Milota. „Odpusťte, my ale momentálně máme úplně jiné starosti, a to s naším věkem,“ dodal.

Podobné tóniny se v odpovědi chytil i herec a režisér Jan Kačer. „V poslední době jsem měl tak těžké starosti se životem a smrtí svých přátel, že jsem na Babiše a jeho hnutí ani nevzpomenul. K volbám ale půjdu, i když zatím nemám názor na to, koho vlastně volit budu. Ale rozmyslím si, zda si Babišovu osobu vezmu do hledáčku,“ svěřil se Kačer.

„Já jsem volič ODS, ale jedno říci můžu. Větší pohromou nežli Babiš by byl pro tuto společnost už jenom Kramný a Dana Stodolová,“ sdělil naopak novinář Pavel Novotný. (Dana Stodolová a Jaroslav Stodola jsou čeští sérioví vrazi, kteří v letech 2001 a 2002 zavraždili a oloupili osm osob důchodového věku. Celkem se dopustili 17 závažných trestných činů, za které byli oba odsouzeni na doživotí, pozn, red.)

K tomu jeho „blábolení“ bych připsal: Nepodvádět a nelhat!

„Bezesporu jeho vítězství bude pohromou!“ zareagoval na dotaz herec Pavel Nový. „Koneckonců se podívejme na to, jak Babiš reaguje na věci, které jsou u něj evidentní. Jako manželka přistižená při nevěře! Jeho kauzy bych nechal na soudu a na policii, ale fascinuje mne, že novinářka, která se u jeho firem nechá zaměstnat, natočí k tomu fakta a zpracuje je tak, aby to bylo všem jasné, a on na to jen řekne, že ona lže a že je vše jinak. Takže všichni lžou, jenom on mluví pravdu? Podle něj prostě všechny politické partaje lžou a kradnú, jenom ta jeho ne...,“ rozhorlil se herec.

Podle jeho soudu by se teď mělo v našem státě odbývat něco úplně jiného, než co se ve skutečnosti odehrává.

„Mimochodem, teď je ve světě řeč o modernizaci státu, o technologiích, o 4. průmyslové revoluci, ale my v tomto smyslu dosud nic neřešíme, jen o tom hovoříme. Namísto toho řešíme humbuk kolem lithia, kde je stále řeč o memorandu, ale přitom to není smlouva, takže tady není dosud co řešit! Je sice dobře, že se řeč o tomto problému rozproudila, ale je nabíledni, když se z toho staly předvolební kampaně. Je třeba u toho pohlídat pouze zásadní věc, a to, aby peníze z lithia byly součástí národního hospodářského produktu, což je pro nás zásadní!“ zmínil dále Nový. Podle něj prodává Babiš veřejnosti kampaň o tom, jak politici jen blábolí, ale nejvíc přitom blábolí on sám.

„Já bych k tomu jeho blábolení nejraději připsal: ‚Nepodvádět a nelhat.‘ Pořád je užitečnější o věcech mluvit než dělat lumpárny!“ dodal Pavel Nový.

„Za lithiem je bezesporu vykrádačka obrovského rozsahu, no a pokud má Babiš na krku 50 milionů, tak toto je daleko větší lapsus! Dnes by tedy mělo každého spíše zajímat to, zda nepřijdeme o další a další miliardy korun v případě lithia, nežli nějaké dotace v kauze Čapího hnízda,“ má jasno písničkář a učitel jógy Pepa Nos.

Je velice schopný, má dobré vize...

Herec a vysokoškolský pedagog Jan Přeučil to ale vidí jinak: „Já Babišovi rozhodně nefandím, volím totiž vždy demokracii, tak jako ji volil můj tatínek, veliký to ctitel myšlenek Tomáše Garrigua Masaryka a osobní přítel Jana Masaryka – dokonce si i dopisoval s Winstonem Churchillem. My v rodině vždy volíme demokracii vědomých občanů, chcete-li gentlemanů.“

Posléze Přeučil upřesnil, že bude volit ODS, a vždy volí jedině pravicové strany. „To je na seminární práci,“ odvětil pak na to, zda tedy hnutí ANO nepovažuje za demokratickou stranu.

Stylista Dušan Chrástek má za to, že Andrej Babiš je schopným podnikatelem, a tak může být i schopným premiérem. „Může udělat spousty dobrých věcí pro tuto zemi, ale na druhou stranu i mnoho špatného, neboť ne všechny věci jsou kolem něj tak úplně košer. Je prostě nevypočitatelný. Nikdo ale nevidí dopředu, nikdo nemůže říci, co nám přinesou budoucí měsíce,“ zmínil. „Pan Babiš je ale jinak velice schopný člověk, který má dobré vize a v některých svých názorech je určitě neomylný, ale v pár věcech přece jen ujel. Je podle mne pracovitý a schopný a myslím, že lepšího adepta na premiéra, než je on, bychom momentálně nenašli. Zatím u nás nemá konkurenci, je to nejschopnější člověk, kterého tady máme,“ pronesl dále Chrástek a při tom zdůraznil, že on sám je především odborníkem na vizuální prezentaci politiků, na to, jak se politici oblékají, takže jeho názory určitě nelze brát za politologický rozbor, protože politice nerozumí.

„Politika a volby jsou ale někdy jako anketa Zlatého slavíka. V některých případech prostě lidé hodnotí spíše to, jak se jim politik vryl do paměti, jak na ně působí. No a Babiš je nám stále na očích, i přes ty aféry mu fakt, že je stále vidět, u lidí pomáhá! Navíc nemá zapotřebí v politice vydělávat další miliardy,“ zmínil Chrástek.

Stylista nakonec zdůraznil, že jemu osobně vadí něco jiného. Je to prezident Miloš Zeman. „Je na něm vidět, že je nemocný, má to v očích. Podle mne by na tomto postu měl být někdo jiný. Vždycky jsem říkával, ať byl Klaus, jaký chtěl, ale vždy Českou republiku dokázal reprezentovat se ctí, ale u Zemana mám pocit, že tomu tak úplně není. Podle mne bychom si měli zvolit někoho, kdo má zdraví dobré, a ne chatrné,“ doplnil.

Myslím, že ty čtyři roky budou roky dobré

Režisér Jiří Adamec má v případě jména Andrej Babiš a hnutí ANO jasno.

„To se teprve uvidí v příštích čtyřech letech, neumím věštit z křišťálové koule. Ale pokud bude vláda pod vedením Andreje Babiše přinášet výsledky jako přinášelo pod jeho vedením ministerstvo financí, myslím, že ty čtyři roky budou roky dobré,“ odvětil Adamec na dotaz, zda bude vítězství hnutí ANO v parlamentních volbách přínosem pro tuto zemi.

A co Andrej Babiš jako premiér? Bude pro tuto zemi ohrožením s přihlédnutím faktu, že byl již policií obviněn v kauze Čapího hnízda?

„Ještě že jste se nezeptala na ohrožení demokracie v naší zemi v případě Babišova vítězství ve volbách, to bych se už smál i nahlas. A k tomu: kdo je obviněn, není automaticky vinný,“ pousmál se k tomu režisér.

Ani trochu prý nevěří humbuku kolem Čapího hnízda. „To celé přece slouží něčemu úplně jinému! Andrej Babiš, multimiliardář, druhý nejbohatší český občan, kdyby tušil, kolik se dá napsat nenávistných článků a stejných rozhlasových či televizních komentářů na téma ‚dotace 50 milionů‘, jistě by nikdy ty peníze nechtěl, a to i přesto, že podle zákona on a jeho Agrofert z nich nedostali ani jednu korunu. To přece kasírovala úplně jiná společnost, byť s Andrejem Babišem propojená příbuzensky. Ale to přece není ani amorální, natož trestné... Každému je přece jasné, že Andrej Babiš se choval jako každý jiný úspěšný a dnes bohatý podnikatel v této zemi za posledních 25 let – až na kriminální výjimky – v rámci zákonů, které však on sám nevytvářel, ba dokonce pro ně v parlamentu ani nezvedal ruce. Je divné, že to není jasné nestrannému státnímu dozoru a objektivní policii. Ale proč favorita voleb nepotřísnit před volbami smradlavým blátem? To se vždy hodí. Jen doufám, že občané, i normálně myslící nepodělaní členové jiných politických stran, neskočí téhle kampani na špek!“ dodal Adamec.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Olga Böhmová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jozef Banáš: Bojím se, že výdobytky roku 1989 blednou před tím, co nabízel socialismus. Zadlužený drží hubu a krok, a o to mocným jde

4:40 Jozef Banáš: Bojím se, že výdobytky roku 1989 blednou před tím, co nabízel socialismus. Zadlužený drží hubu a krok, a o to mocným jde

CIVILIZACE A MY Je nepřípustné, aby se na zdraví lidí vydělávalo. Ale tlak majitelů nemocnic a pojiš…