Pavel Šafr: Stydím se za názory Čechů k Ukrajině. Napsat, že za pád letadla mohou USA, je jako říct, že za Osvětim mohou Židi, pane Humle

02.09.2014 8:08

ROZHOVOR. Výroky, že pád malajsijského letadla nad Ukrajinou je dílem americké CIA stejně jako 11. září, které vyslovil poslanec za ČSSD Stanislav Huml, jsou podle publicisty Pavla Šafra stejně amorální a stejně hloupé, jako kdyby někdo řekl, že za Osvětim mohou Židé. Bývalý šéfredaktor Českého deníku, Lidových novin, MF Dnes, Blesku a Reflexu přiznává, že je znechucen, když slyší některé názory svých spoluobčanů, které se zastávají agresora proti tomu, kdo je napaden.

Pavel Šafr: Stydím se za názory Čechů k Ukrajině. Napsat, že za pád letadla mohou USA, je jako říct, že za Osvětim mohou Židi, pane Humle
Foto: Hans Štembera
Popisek: Veřejné shromáždění při příležitosti 23. výročí nezávislosti Ukrajiny u sochy sv. Václava

Anketa

Co si myslíte o západních sankcích proti Rusku?

hlasovalo: 41871 lidí

Za příklad dává polskou společnost, která je v názoru na jednání Ruska vůči Ukrajině jednotná. „Naše společnost prošla na rozdíl od polské společnosti normalizací, která naprosto destruovala základní morální hodnoty ve společnosti, naše společnost je pořád svým způsobem nemocná,“ vysvětlil v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz známý novinář. 

Co říkáte poslednímu výroku ruského prezidenta Vladimira Putina o možném novém státním útvaru na jihovýchodě Ukrajiny?

Myslím, že namístě jsou velké obavy o mezinárodní bezpečnost a stabilitu východoevropského regionu. Ta situace je velice vážná a velice nebezpečná. Co mě na tom velmi trápí, je nejednotnost české veřejnosti. Když srovnám názory české a polské veřejnosti, musím říci, že se občas za některé naše spoluobčany stydím. A to proto, že když čelíme faktu znásilnění, je přece každý čestný člověk na straně znásilňované bytosti, ne na straně násilníka. Jsem opravdu znechucený, když si pořád čtu názory lidí, kteří jsou na straně agresora proti tomu, kdo je napaden.

Není to částečně vina politiků? Vy jste některé z nich v minulosti v této souvislosti i jmenoval, bývalého prezidenta Václava Klause a bývalého senátora za ČSSD Jiřího Vyvadila jste označil za kolaboranty, kteří ničí naši prozápadní orientaci.

Samozřejmě máme svobodu a je to tak, že si různí lidé myslí různé věci. Musím říci, že co se týče Václava Klause, jeho zodpovědnost za nejednoznačnou orientaci České republiky na mezinárodní scéně je opravdu značná a veliká.

Anketa

Který evropský národ máte nejraději? (Hlasování od 14.4.2016)

52%
1%
2%
32%
1%
2%
0%
hlasovalo: 9718 lidí

Někteří současní vládní představitelé, například ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, ale i premiér Bohuslav Sobotka se zpočátku postavili poměrně rázně proti ruské anexi Krymu, proti podpoře ruských separatistů na východě Ukrajiny ze strany Ruské federace a podpořili zavedení sankcí vůči Rusku. Postupně však svůj postoj mírnili a nyní si dokonce v Evropské unii český premiér vyhradil právo nesouhlasit s dalšími sankcemi. Jak to vnímáte?

Co na to říci. Je to neloajalita k našim spojencům a taková neloajalita se nám může vymstít.

Když ruský prezident Putin hovoří o novém státním útvaru na jihovýchodě Ukrajiny, nepřipomíná to scénář jako v Podněstří, Moldavsku nebo Jižní Osetii, které kontrolují Rusové?

Ano, velmi to připomíná. Je to prostě klasický scénář. A s tím nelze souhlasit.

Myslíte si, že by měla Evropská unie přitvrdit a přijmout silnější sankce vůči Rusku? Mnozí se bojí dopadů, které to bude mít na ekonomiky evropských zemí.

Západní společenství nemá vůbec jinou možnost než vytvářet pomocí sankcí tlak na Ruskou federaci, aby dodržovala mezinárodní smlouvy, aby respektovala suverenitu Ukrajiny. Těžko může západní společenství dělat něco jiného než přijmout tyto sankce. Jsou naprosto nezbytné, dívat se na jejich ekonomické důsledky je krátkozraké, protože když nebudou platit smlouvy, nebude platit mezinárodní právo, agresivní státy budou ohrožovat ostatní země, tak bude na světě velice zle.

Zdá se, že podobná nejednotnost jako v České republice panuje i v Evropské unii. Některé státy, například Polsko nebo pobaltské země jsou pro tvrdé sankce, jiné jsou opatrnější - jako třeba Německo, protože v Rusku podniká přes šest tisíc německých firem. Budou schopny se členské země EU shodnout, když existují silné obavy, že sankce uškodí ekonomikám evropských zemí? Nenahrává to Putinovi, nebudou další sankce podobně bezzubé jako ty předchozí?

Nevím. Já myslím, že západní společenství se nakonec na podobě sankcí sjednotí, protože není možné dělat nic jiného.

Ale mají ekonomické sankce vůbec smysl? Znalci tvrdí, že ruský národ je houževnatý, že na rozdíl od zhýčkaných obyvatel západoevropských zemí vydrží všechno, bídu i hlad.

Mají smysl, protože jasně deklarují, že se Ruská federace chová způsobem, se kterým nemůžeme souhlasit.

A budou sankce účinné, když ruští občané jednání svého prezidenta podporují? Putin se těší nebývale vysoké podpoře ruské veřejnosti. I když se v poslední době objevily v ruských médiích protesty matek ruských vojáků, kteří byli zadrženi nebo dokonce zřejmě padli při bojích na Ukrajině.

Myslím, že postupně mohou mít tyto akce smysl.

Ocenil jste jednotný názor polské veřejnosti proti nejednotnosti české společnosti. Jak si ten rozdíl vysvětlujete, když oba národy prošly podobnou zkušeností s totalitním režimem a ruskou nadvládou, Češi dokonce mají zkušenost ještě horší, protože na území tehdejšího Československa byla navíc okupační sovětská armáda?

Naše společnost prošla na rozdíl od polské společnosti normalizací, která naprosto destruovala základní morální hodnoty ve společnosti, naše společnost je pořád svým způsobem nemocná. Tak to bohužel je.

Vy jste nedávno napsal, že se vám dělá špatně z prezidenta Miloše Zemana i premiéra Bohuslava Sobotky, protože podlézají Číně, podkuřují Putinovi.

Nechci přehánět, jestli se mi dělá špatně, nebo ne. To bych nechal stranou. Opravdu mne velice mrzí, že zahraničně politickou orientaci, kterou jsme si před pětadvaceti lety předsevzali, dnes vlastně zrazujeme tím kamarádíčkováním s nedemokratickými režimy.

Klub na obranu demokracie vyzval politiky, aby přesvědčili českou veřejnost, že se má bát Ruska. Je podle vás šance, že někdo z politiků vyslyší tu výzvu?

Na to nedokážu odpovědět.

Jste optimista, že by takové přesvědčování mělo na veřejnost nějaký efekt?

Nejsem optimista. Bohužel tady nevidím moc prostor pro optimismus.

Zvlášť když jsou v politice poslanci jako sociální demokrat Stanislav Huml, který prohlásil, že pád boeingu na Ukrajině je dílem americké CIA stejně jako 11. září. Co na takový výrok říkáte?

Je to úplně znechucující. To je jako kdyby někdo řekl, že za Osvětim mohou Židi. Je to stejně amorální a úplně stejně hloupé.

Někdo přirovnává laxní postoj některých evropských zemí k Mnichovu. Vidíte tam nějakou paralelu?

Takové paralely se samozřejmě nabízejí. Na druhou stranu bych rozhodně netvrdil, že Putin je totéž co Hitler. To pravda není. Je to prostě autoritářský prezident, zjevně kvůli vlastní mocenské situaci rozehrává tuto nebezpečnou hru. Myslím si, že v této velmi nebezpečné a riskantní době není dobré přehánět, to znamená, že ta paralela s Hitlerem mi nepřijde vkusná.

V příštích dnech se uskuteční summit NATO, kde se má jednat o zřízení nových vojenských základen Severoatlantické aliance v pobaltských zemích u hranic s Ruskem. Názory na to se různí. Myslíte si, že by NATO mělo tyto základny zřídit?

Zkušenost s Ruskem mluví jednoznačně, Rusko reaguje jenom na sílu. To znamená, když NATO bude pevné a bude demonstrovat svoji připravenost bránit svobodný svět, tak to bude mít smysl. Putin není blázen, není fanatik, je to racionální člověk, nemyslím si, že by chtěl zavléci Evropu do skutečné války.

Ukrajina projevila zájem o vstup do Severoatlantické aliance. Některé země to podporují, jiné se obávají, že by to Rusko bralo jako provokaci. Jaký je váš názor, bylo by v současné době vhodné začít jednat s Ukrajinou o přijetí do NATO, nebo je to předčasné?

Myslím, že to je velmi těžká otázka. Já bych se ostýchal tady něco lehkomyslně plácnout. Ukrajině je potřeba pomoci, ale netroufám si říci, že by bylo správné ji teď přijmout do NATO. Je potřeba vidět realitu, ta země je ve válce.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Libuše Frantová

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

potíraní dezinformací

Vaše vláda chce neustále bojovat proti dezinformacím, ale zároveň šetříte ve školství. Nemáte dojem, že to nejde dohromady? A co třeba využít peníze na potírání dezinformací a dát je do školství? A co to vlastně ta dezinformace je? Co když se něco jeví jako dezinformace, ale za chvíli se ukáže, že j...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Patří snad děti státu? Republikánka táhne do boje proti přepsané historii. A horším věcem

8:00 Patří snad děti státu? Republikánka táhne do boje proti přepsané historii. A horším věcem

Julie Pickrenová je členkou Statní rady pro vzdělávání ve státě Texas. A snaží se jít proti tomu, co…