Petr Hampl: Starší volič k volbám jde, mladý jde do hospody. Západ zachvátí občanské války. Nás taky, protože vláda připravuje vznik muslimské komunity

30.05.2017 15:38

ROZHOVOR „Upozornil bych na jednu věc, která se v České republice opakuje dvacet let. V Praze jsou zorganizovány demonstrace, ať už proti Miloši Zemanovi, či Václavu Klausovi, či někomu jinému. Scénář je vždy stejný. Vypadá to velice pateticky. Komentátoři mluví o tom, že se jejich strana konečně probouzí a protistranu zničí. Pak vidíte výzkumy a dopadne to přesně obráceně,“ konstatuje v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz sociolog Petr Hampl. Prezident Zeman podle něj jede svůj standard. „Dělá to, co od něj voliči chtějí, a stále dobře. Připomínám jeho vynikající projev teď v sobotu v Lidicích. Je to pořád bojovník,“ myslí si.

Petr Hampl: Starší volič k volbám jde, mladý jde do hospody. Západ zachvátí občanské války. Nás taky, protože vláda připravuje vznik muslimské komunity
Foto: Debatní klub
Popisek: Sociolog Petr Hampl v Debatním klubu

Češi jsou velmi skeptičtí vůči EU a nechtějí euro. Premiér Sobotka nicméně trvá na tom, že musíme být v „jádru EU“ a musíme přijmout euro. Co k tomu říci, že jde proti názoru většiny české veřejnosti?

Je téměř jisté, že premiér Sobotka po volbách nebude premiérem. Takže jeho názor je bezvýznamný. Dokonce bych řekl, že tato slova nejsou určená české veřejnosti, ale jeho budoucím zaměstnavatelům, protože on už si určitě teď hledá pracovní místo v Bruselu.

Takže tady nejde o oficiální názor ČSSD?

Anketa

Je Donald J. Trump pro Evropu nespolehlivý partner, jak naznačuje Merkelová?

hlasovalo: 4385 lidí

Předpokládám, že to je názor sociální demokracie. Ale nevěřím tomu, že by sociální demokracie byla tak hloupá, aby ho ventilovala před volbami. Neboť jak víme, česká veřejnost je naladěna proti euru. Voliči sociální demokracie jsou proti euru naladěni obzvlášť. To znamená, že pro ně je to ničivější než pro jiné strany.

Když už jsme u premiéra Sobotky. Vystoupil jste v sobotu na demonstraci s názvem Bohouši odejdi. To byla reakce na demonstrace proti Babišovi a Zemanovi, které se odehrály v době vrcholící vládní krize?

Myslím, že ne. Pozvánku na demonstraci jsem dostal už před dvěma měsíci. Tehdy se vůbec netušilo, že vypukne nějaká vládní krize.

Nakonec to dopadlo tak, že Andrej Babiš již není ve vládě, ale jeho hnutí ANO v ní zůstalo. Podle preferencí vládní krizí podle průzkumů ANO příliš neutrpělo, více utrpěla ČSSD. Jak je to možné? Co vlastně voliči ČSSD chtějí od svého vedení?

Upozornil bych na jednu věc, která se v České republice opakuje dvacet let. Ten stejný vzorec. V Praze jsou zorganizovány demonstrace, ať už proti Miloši Zemanovi, či Václavu Klausovi, či někomu jinému. Scénář je vždy stejný. Velká demonstrace, vypadá to velice pateticky. Komentátoři mluví o tom, že se jejich strana konečně probouzí a protistranu zničí. Pak vidíte výzkumy a dopadne to přesně obráceně. To je standard toho, co se v Česku děje.

Takže všichni, co dělají tyto demonstrace, jsou pak překvapeni, že Andrej Babiš je silnější než předtím. I když v absolutních číslech nejde nahoru, sociální demokracie jde dolů. Takže jeho mocenská pozice se tím zlepšila.

Na těchto demonstracích jsou patrně většinou městští liberálové, kteří se v poslední době označují jako takzvaná pražská kavárna, ale voličů ČSSD tam asi moc nebude...

Vezměte si pražská kavárna, i když budeme hodně štědří, tak je to 10 až 15 procent obyvatel. Více to není. Podívejme se, kolik politických stran o těchto deset až patnáct procent zápasí. Jsou mezi nimi Zelení, TOP 09, hodně se tu snaží lovit lidovci. A do tohoto už hodně obsazeného teritoria městských proevropských intelektuálů se snaží dostat a něco urvat sociální demokracie.

Pokud někdo má takovou strategii, že opustí své dělnické voliče a místo toho si chce uloupnout z tohoto malého koláčku, tak je jasné, že je to pro tu stranu zdrcující. Ale že je to zdrcující pro sociální demokracii, vůbec nemusí znamenat osobní problém pro Bohuslava Sobotku. Ten může už za pár měsíců nastoupit v Bruselu na nějaké výborně placené místo a za lepších podmínek, než měl jako český premiér.

Sociolog Daniel Prokop píše, že Babiš získává voliče mezi občany ve věku 50–70 let, kteří též inklinují k Miloši Zemanovi. Vadí ji migrace, jsou kritičtí k EU, konzervativní v přístupu k sexuálním menšinám a obecně bývají nespokojeni s polistopadovým vývojem. Dokáží ve volbách prosadit svou? Co nám říkají volbou Babiše a Zemana?

Ještě k tomu, co tu zaznělo, dodám, že tato vrstva se vyznačuje nejvyšší volební ukázněností. Což může být klíčové. Zatímco dvacetiletí příznivci nakonec místo voleb půjdou raději do hospody, padesátník k nim půjde a svůj hlas vhodí. Je to skupina demograficky velká, ukázněná. Skutečně se ukazuje, že rozhoduje v posledních letech volby. Pokud někdo posiluje výrazně v této skupině, je na tom dobře. Ještě bych ale k tomu měl jednu poznámku. Ono to není úplně přesně staří versus mladí.

U mladších ročníků vidíme daleko větší sociální rozdělení. Řekněme mladý student humanitní fakulty versus mladý dělník. To je dramatický rozdíl ve volebním chování, v pohledu na svět. Zatímco generace, o které jste mluvil, je taková jednotnější. Mohli bychom to popsat i tak, že tento národ fungoval jako celek, měl v zásadě sdílené hodnoty i pohled na svět. Z toho národa se vyčleňují určité skupiny, jak třeba mladí euronadšenci.

Zajímavou sondou do duše národa mohla být vlna podpory Jiřímu Kajínkovi. Co to signalizovalo? Nedůvěru v soudní systém, nedůvěru ve spravedlnost, nedůvěru v polistopadové zřízení jako takové? Nebo si prostě jen pragmaticky říkali – odseděl si 23 let, což je dost, a navíc tam byly v tom případu nejasnosti, tak je asi dobře, že mu dal prezident milost, ať už se to tehdy odehrálo jakkoliv?

V tomto případě bych do toho nedával nějaké politické souvislosti. Připomenu, že v českých zemích, ale i ve světě, je zvyk romantizovat zločince. V Čechách jsme měli postavu Babinského. Na Slovensku mají Jánošíka. Kajínek – na jedné straně s atributy toho strašného vraha, na tu druhou napsal knihu, působí docela sympaticky. Je to úplně přesně postava, aby se k ní tohle romantické vnímání přilepilo. Myslím, že by byl populární za každého režimu.

Navíc se mu ještě podařilo utéci z Mírova...

Ano. Ten útěk je takové montechristovské téma. Časem o něm budou divadelní hry, opera, film byl ostatně už natočen.

Prezident Zeman čelil kritice, že v Číně i na summitu NATO vypadal unaveně. Dělá Zeman něco špatně? Zhoršuje svůj výkon? Je ohroženo znovuzvolení Zemana?

Nezhoršuje svůj výkon. Ani ho nezlepšuje. Jede svůj standard. Dělá to, co od něj voliči chtějí. Dělá to stále dobře. Připomínám jeho vynikající projev teď v sobotu v Lidicích, když byl spolu s polskou premiérkou jediným evropským státníkem, který jasně řekl, že není možné to současné chování islámské komunity nechat být. Je potřeba nějakých razantních kroků. Otevřeně řekl, že evropští politici jsou zbabělí. Nezdá se mi, že by takhle reagoval unavený člověk, který se snaží zmizet. Je to pořád ještě bojovník. Preference drží v zásadě stejné, aby mu stačily k pohodlnému znovuzvolení.

Projev prezidenta Zemana v Lidicích

Od začátku toho, co se běžně považuje za „migrační krizi“, jsou to dva roky. Kdo z českých a evropských politiků obstál a kdo ne? Jak obstál český národ? Jak obstála EU?

Evropská unie – naprostá tragédie a katastrofa. Nelze mluvit o jediném západoevropském politikovi, který by obstál. Mám na mysli vládní politiky. Připomenu kontext. Cílená migrační vlna je v posledních padesáti letech nejčastější způsob vedení války. Moderní války se dnes nevedou tanky a bombardéry. Vedou se tak, že agresor zničí nějaké území a nasměruje uprchlíky proti území nepřítele. Toto se píše ve všech strategických učebnicích. Takže státníkům muselo být jasné, že Evropa je terčem cílené agrese.

To, že v téhle situaci se nikdo neodvážil tomu postavit, také znamená, že kdyby přišel tankový útok, tak by též nic nedokázali. Vezměte si zabíjení minulý týden v Manchesteru. Nedošlo k rezignaci ani policejního šéfa, ani šéfa tajné služby, ani ministra vnitra, ani premiérky. Oni to nepovažují za selhání. Evropské elity v podstatě akceptovaly, že proti Evropě je vedena válka a skončí vybitím evropského obyvatelstva. Je jim to jedno. Kdo obstál? Viktor Orbán, premiérka Szydlová, do určité míry Miloš Zeman. Říkám do určité míry, protože jako prezident bez výkonné moci toho nemůže moc prosadit.

Můžeme jen spekulovat, jestli by premiér Zeman s výkonnou mocí dělal totéž co prezident. Kdyby ano, bylo by to fantastické. Nikdo další mě v Evropě nenapadá.

A co my Češi? Nebo možná ještě lépe my Středoevropané versus Západoevropané?

Tady bych ocitoval ekonoma Pavla Kohouta, který před pár dny řekl, že z Francie se stává Libanon a západní Evropa je už dnes fakticky Orient. Západ může počítat s tím, že bude v nejbližších desítkách let centrem nějakých drobných občanských válek, bojů, obsazování území. Rozhodně se nedá se Západem v ničem počítat. Česká republika měla fantastickou příležitost jasně se připojit k Maďarsku a Polsku a stát se tím bezpečným ostrovem toho, že tu máme dobré poměry, vysokou míru bezpečnosti, homogenní obyvatelstvo. Na základě toho sem přilákat nejlepší mozky ze západní Evropy, šikovné lidi, co něco umí vynalézat a chtějí se stěhovat. Z Německa, ze Švédska, ty, kdo se tam bojí.

Mohli přijít k nám. Přestěhovat sem některé technologické projekty. Opravdu být tím ostrovem, který stáhne nejlepší lidi, kteří nechtějí žít v neustálém strachu. Stejně tak turistika z toho mohla těžit. Česká vláda to úplně zahodila. Ale ona vlastně ani nemá žádnou jinou koncepci. Mně se zdá, že se Česká republika připojí k tomu Západu. Když vidíte kroky české vlády v posledním roce, vypadá to, že připravuje vznik masivní islámské komunity. Tato komunita už tu je. Je poměrně agresivní, hodně sebevědomá. V rámci úředníků Ministerstva vnitra probíhá příprava na masivní muslimskou populaci. Čekejme, že během pár měsíců, maximálně let, sem přijdou statisíce. A bude to u nás stejné jako v Německu a Francii. Kéž by to tak nebylo.

Bojím se, že Česká republika spadne k dekadentní západní části, nikoliv k té východní, která se udrží. Aby to nebylo tak pesimistické, přeci jen v České republice existuje vědomí toho rizika a vědomí toho problému. To znamená pravděpodobně, že reakce na agresivní chování muslimské komunity bude jiná než v Manchesteru.

V Anglii, když čtete jejich reakce, si nejsou schopni připustit, že to islámské zabíjení má souvislost s islámem. Mozky mají úplně vymyté. V Česku mozky tak vymyté nejsou. I děti, které chodí do školy a snaží se jim to nalít do hlavy, tak přijdou domů a jejich rodiče jsou normální. Pořád si tedy myslím, že česká populace je schopná reagovat lépe než třeba populace Německa. A ještě bych měl jedno téma.

Povídejte...

Týká se to Ústavy a ústavnosti. Myslím, že v České republice nefunguje Ústava, ústavní pořádek v tom smyslu, že by lidem dávala pocit bezpečí, že by garantovala občanské svobody. Zákon o referendu, který měl být už před pětadvaceti lety, stále není. Najednou se vynořila skupina lidí, kteří strašně pečlivě brání technické detaily, jestli nějaké jmenování proběhne ve dvanácti či patnácti dnech. Je to úplně směšné.  


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Jaké jsou důvody pro zvýšení věkové hranice odchodu do penze ?

Jaké jsou důvody pro změny odchodu do penze našich občanů v 68 letech,když v žádném evropském státě není hranice odchodu do penze tak vysoká, přičemž spousta zemí je na tom ekonomicky podstatně hůře ? Nejde ze strany KDU-ČSL o další asociální opatření ?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jen zkouška. Ne náhoda. Profesor k prvním krokům Pavla

4:44 Jen zkouška. Ne náhoda. Profesor k prvním krokům Pavla

Petr Pavel plní vzorně zadání svých patronů, k nimž patří i eskalace války na Ukrajině. „Ve svých pr…