Petr Mach: EU chce vnutit chudým zemím, aby dávaly migrantům dávky jako ve Švédsku. Ubytování, volný pohyb. A víte, z čeho má teď strach Merkelová?

21.05.2017 19:14 | Zprávy

ROZHOVOR „Vedení Evropské unie chce sjednotit azylové podmínky včetně výše podpor a jiných benefitů ve všech členských státech, aby byly pro migranty zajímavé i ty chudší evropské země,“ vysvětluje současné snahy Bruselu předseda strany Svobodných občanů a europoslanec Petr Mach. Své výhrady vůči těmto krokům pak ještě rozvádí: „Ono se nejedná jen o ty sociální dávky, ale také o další vymoženosti a péči, kterou mají uprchlíci třeba ve Švédsku. Tady jde především o to vytvořit jim takové prostředí, aby nejezdili jen do Německa a několika dalších vyspělých států, kde pak mají s nimi problémy. Je to šíleně absurdní a my na to koukáme s otevřenou pusou, co si to Německo vlastně dovoluje.“

Petr Mach: EU chce vnutit chudým zemím, aby dávaly migrantům dávky jako ve Švédsku. Ubytování, volný pohyb. A víte, z čeho má teď strach Merkelová?
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Itálie - migranti

Evropská komise pohrozila Maďarsku a Polsku, že pokud nezačnou přijímat migranty podle domluveného scénáře z roku 2015, požene je k Evropskému soudu. Hrozba se týkala i ČR, která prozatím přijala jen 12 uprchlíků. Může si vůbec EK takto počínat, je její postup legitimní? Vždyť Maďarsko a Slovensko reagovalo loni právě opačným způsobem, podalo na vedení EU kvůli povinným kvótám žalobu.

V úterý pohrozil řecký eurokomisař Avramopoulos zemím, které nepřijímaly nebo přestaly přijímat uprchlíky, že pokud do měsíce nesjednají nápravu, podá na ně Evropská komise žalobu k Evropskému soudu. Týká se to tedy nejen Maďarska a Slovenka, ale i České republiky. Samozřejmě by bylo rozumné, aby Evropský soud nejprve rozhodl o žalobě Slovenska a teprve potom se začal zabývat novou kauzou, která má podobný charakter. Evropský soudní dvůr by to tedy měl odmítnout, ale z historie víme, že jde na ruku Evropské komisi. 

Pokud by tedy Česká republika skončila u Evropského soudu, co by jí vlastně hrozilo? Horentní pokuta, omezení dotací nebo jiné sankce? A jak se k varování Evropské komise vlastně postavili čeští europoslanci?

Ono to funguje tak, že Evropská komise navrhne rozsudek, tedy sankce, kterou může být vysoká pokuta do té doby, než začne potrestaná země plnit nároky Evropské unie. V praxi by to mohlo třeba znamenat snížení dotací o soudem stanovenou pokutu. Jak vysoká ta sankce bude, to se zatím neví, ale možná, že ji Evropská komise rovnou navrhne do své žaloby.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Štěpán

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Proč jste nepodpořil zákon, který měl zajistit lepší dostupnost léků a lékáren?

Přijde mi, že se tu opět staví byznys nad zájmy lidí, a v tomto případě i nad zdraví. Nebo co podle vás bylo na zákoně špatného? A proč se u nás pořád nahrává jen těm velkým hráčům? Podívejte se, co to způsobilo třeba v obchodech, ale další příklad jsou třeba operátoři. Proč tu pořád není další, kte...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Beztvarý Vystrčil, kreatura Němcová, fialový zločinec. Doubrava vzpomíná nejen na Senát

20:00 Beztvarý Vystrčil, kreatura Němcová, fialový zločinec. Doubrava vzpomíná nejen na Senát

„Napřed krade v prodejně rohlíky, potom se štěstím rozplývá, že může být v blízkosti, a dokonce si m…