Petr Miller: Dopis od Havla. Důchody disidentů? Celé úplně jinak

Spustit čtení článku
Tato funkce je dostupná jen s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší.
22.11.2023 11:31 | Rozhovor

Po roce 1989 se neřešily důchody disidentů, ale společenskou objednávkou bylo jejich odebrání prominentním představitelům předlistopadového režimu. „Korunu tomu dal Havel, který v době, kdy se odebíraly důchody přiznané mimo systém, mi poslal na kusu papíru text, který byl spíše hádankou než žádostí, protože z textu nebylo zřejmé ani o jakou zpěvačku se jedná,“ říká pro ParlamentníListy.cz první polistopadový federální ministr práce a sociálních věcí Petr Miller. Nynější hladovka Jiřího Gruntoráda podle něj nabízí Marianu Jurečkovi příležitost k vylepšení své pošramocené reputace.

Petr Miller: Dopis od Havla. Důchody disidentů? Celé úplně jinak
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý ministr práce a sociálních věcí federální vlády Petr Miller

Od páté hodiny večerní 17. listopadu drží před sídlem vlády hladovku bývalý disident a politický vězeň Jiří Gruntorád. Požaduje, aby odstoupil nebo byl odvolán ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka, protože v minulosti odmítl řešit zjevnou nespravedlnost, když písničkáři Charliemu Soukupovi nebylo přiznáno dorovnání důchodu podle zákona o účastnících odboje a odporu proti komunismu (zákon č. 262/2011 Sb.). Co si o důvodech pro hladovku myslíte?

Probíhající rehabilitace tzv. disidentů a podobně jsou živou vodou pro rehabilitaci všech, kteří se motali kolem Charty, undergroundu, a tak dále. Společenský zájem o tyto lidi prakticky vymizel, mladí o nich prakticky nic nevědí a myslím, že ani nemají zájem něco vědět. Že existují, asi ani většina z nás starších před rokem 1989 nevěděla. A když, tak pouze z útržkovitých zpráv, například o údajně rockové kapele Plastic People a jejích některých písňových textech, o kterých, když jsem je četl, jsem byl přesvědčen, že vznikly na nějakém střeženém oddělení ústavu v Bohnicích.

Možná že jsem se s Jiřím Gruntorádem v Laterně potkal, nevím, nic mi to jméno neříká. Ale pokud se k takové nátlakové akci připojí John Bok, celoživotní revolucionář, pak už to pro mne nabírá jasnější kontury. Spíše bych se zamyslel nad načasováním toho hladovění a proč ta forma a proč zrovna Karel Soukup, což asi nebyla šťastná volba. Že si za místo hladovění zvolil sídlo vlády, to není nic originálního, spíše běžná rekvizita. Naše společenské klima je vyostřené, prezidentem se stal politicky silně problémový člověk, který byl zvolen jen proto, aby nebyl zvolen jiný problémový kandidát. To, že hlasy mu dali i ti, co celý život nebo jeho aktivní část věnovali boji proti zvrácené ideologii totality, kterou i jimi zvolený prezident po dlouhý čas pomáhal budovat či udržovat a představoval, to už je jak z povídek z Kocourkova.

Nejsem volič pětidemolice a Jurečku považuji za špatného ministra a neštěstím pro sociální politiku státu, ale tuhle situaci mu nepřeju. Ale na druhou stranu se mu naskytla příležitost svou pošramocenou reputaci vylepšit. Navíc ten příběh Karla Soukupa k tomu přímo vybízí. Jak čtu internetové zprávy, zařadil Jurečka zpátečku. Typický „flanďák“.

Ale ať už považujete Jurečku za sebehoršího ministra, co byste mu jako první polistopadový šéf stejného resortu poradil?

Především bych přestal žmoulat ruce na břiše jako kostelník Mikuláš ze Zvonokos, když ho Ferda Čupr nakopl do koulí, a hlasitě a k veřejnosti bych ne žbrblal, ale silným hlasem řekl, že respektuji právo pana Gruntoráda vynucovat si nestandardním řešením nápravu údajné křivdy spáchané na panu Soukupovi, ale že mám ústavní odpovědnost a jsem povinen dodržovat zákon. I když tady by hrál Jurečka velkou komedii, ale to by nebyl pro něho asi problém, protože především on porušil zákon, když souhlasil s ožebračením důchodců úpravou valorizačního mechanismu, která nemá oporu v zákoně.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

ČT

Dobrý den, také nemám pro zvýšení poplatků ČT pochopení. Absurdní mi také přijde to rozšíření plátců. Má otázka ale zní, zda vůbec potřebujeme veřejnoprávní média? K čemu, když informovat pravdivě a objektivně musí přeci všechna média, a pokud tak nedělají, tak se jim dá dát třeba pokuta nebo tak ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Co je nám potom, že nějaký psychopat utekl do pouště, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusemravní bahno , 22.11.2023 13:52:14
kde meditoval a žil z ruky do huby? Jeho věc. Gruntorád (roč. 1952) měl v roce 1989 měl 37 let. Mohl začít podnikat jako jeho souputník Bok. Nechal se zaměstnat na největší flákárně v této zemi- na ÚSTRu. Tam se ale s každým dohádal a odpochodoval. Mohl se mít jako dneska Kroupové - smolit články o ničem a brát prachy. Jeho souputník Bok si pronajal WC, podnikal v záchodech a i tam dokázal prodělat. Jo ono se líp sedí u truňku, než fachá od rána do večera. Nevím, co dnes chce. V době havlismu mu nebylo ani čtyřicet, startovali starší a jsou dnes za vodou. A´t se podívá, kam to dotáhla natvrdlá Němcová, jeho ročník. Nechlastala, vydělala v politice a pije nám krev dodnes. Mohl nastartovat podobně ( tehdy mělo slovo "disident" váhu) a ten Australák taky. Dnes nemusel mrznout před Úřadem vlády a hrabat se v minulosti.

|  23 |  1

Další články z rubriky

Primitivové s jadernými zbraněmi. Ona to dnes není žádná sranda, říká spisovatel Junek

23:59 Primitivové s jadernými zbraněmi. Ona to dnes není žádná sranda, říká spisovatel Junek

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR „Každá nová válka bude jistě strašná, o tom nelze pochybovat ani na moment. Jestli…