Plukovník: Zadrženo u nás 1300 migrantů. Teror je jen otázka času. Vyzýváme k těmto konkrétním opatřením

13. 9. 2017 4:42

ROZHOVOR „Merkelová je blázen. Německo trápilo svět nacismem a teď ho trápí humanismem. Asi si chce vzít do Německa celou Afriku. A na druhé straně je pak vnucuje ostatním státům,“ podivuje se v rozhovoru pro PL.cz nad novým vyjádřením německé kancléřky – která stále odmítá stanovit horní hranici pro příjem uprchlíků – Radovan Vích, plukovník v záloze a lídr SPD do voleb v Libereckém kraji. Za zásadní bezpečnostní hrozbu považuje „nehlídanou, řízenou migraci milionů lidí. Ze zemí, kde už není válečný konflikt. Jsou to ekonomičtí migranti. Nepřijíždějí sem pracovat, ale užívat si. Stále čekáme na jaderné fyziky a doktory. Zatím jsou to mladíci, kteří neumějí vzít do ruky ani nůžky, ale umějí ovládat iPhone,“ uvádí.

Plukovník: Zadrženo u nás 1300 migrantů. Teror je jen otázka času. Vyzýváme k těmto konkrétním opatřením
Foto: archiv kandidáta
Popisek: Radovan Vích (SPD)

Německá kancléřka Angela Merkelová v pondělí ve volební aréně prohlásila, že Německo by nemělo mít horní hranici pro příjem uprchlíků. O čem podle vás její postoj svědčí? 

Merkelová je blázen. Německo trápilo svět nacismem a teď ho trápí humanismem. Fanouškem Merkelové může být pouze postižený jedinec. Asi si chce vzít do Německa celou Afriku. To už vůbec nejsou lidé, kteří utíkají před válkou. A na druhé straně pak vnucuje ostatním státům, aby si je přebrali pod rizikem kvót a krácení dotací, což je zasahování do svrchovanosti a suverenity našeho státu. O tom, kdo k nám může, či nemůže bychom si měli rozhodovat sami. Je také potřeba překvalifikovat nelegální vstup do země z přestupku na trestný čin s okamžitým vyhoštěním ze země!

Anketa

Podporujete Babišovu myšlenku, aby do Česka přišlo na práci víc Ukrajinců?

19%
81%
hlasovalo: 6041 lidí

Co tato její slova znamenají pro nás? 

Pokud se Merkelová stane opět kancléřkou, bude pokračovat islamizace nejen Německa, ale i celé EU. Toto jednání jednoznačně odmítáme. Jediná možnost je vypsání celostátního referenda o vystoupení z Evropské unie a obnovení kontrol na našich hraničních přechodech policií. To, co dosud policie provádí na území našeho státu, včetně takzvané ochrany „měkkých cílů“, nás zatím stálo sto milionů korun. Podle policejní zprávy bylo na našem území letos zadrženo třináct set nelegálních migrantů. Z našeho státu se tedy stal průchoďák. Nabízí se otázka, jak do tábora, který je na letišti v Berlíně-Tempelhofu, přicházejí dneska lidé z Afriky, když je balkánská trasa uzavřená a všichni nám tvrdí, že ochrana Schengenu je zabezpečená. Není to pravda.

Jsme pro mnohem větší mobilitu a dynamiku práce policie, která by měla hlídat hraniční přechody, abychom měli přehled, kdo do naší země vstupuje. Souvisí to s dalšími opatřeními, nejenom na úrovni Evropské unie, ale i našeho státu. Pak tu máme oblast armády. Ta se musí připravovat na jiné hrozby. Jsou jiná bezpečnostní rizika. Na obranu našeho státu jsou potřeba statisíce lidí. Dneska náš stát nemá takto připravené lidi. Těch opatření by bylo více.

Pracoval jste na vedoucích a řídících funkcích na Ministerstvu obrany a v Generálním štábu armády. Takže se na ni zeptám. V programu slibujete změnu koncepce naší armády. Ta by šla tímto směrem?

Naši politici se mylně domnívají, že nás bude bránit NATO nebo Evropská unie. Tyto úvahy jsou zcela mylné. Musíme v první řadě bránit území našeho státu. Nemáme vůbec armádu schopnou provádět  dlouhodobou obranu našeho území. Je schopná bránit území o velikosti kraje střední velikosti po dobu několika málo týdnů. Na dlouhodobou obranu tohoto státu jsou potřeba statisíce vycvičených lidí. K tomu my navrhujeme osmitýdenní základní vojenský výcvik odvedenců pro muže i ženy. Tento výcvik by bylo možné na základě čestného prohlášení odmítnout. Máme to celé připravené, aby to mohlo začít.

Protože se jedná o desetitisíce lidí ročně, armáda musí mít k tomu připravené schopnosti, tedy změnit svoji organizační strukturu, která je poplatná době. Na úrovni krajů by měly být zřízeny výcvikové základny či prapory, kde by mohli být tito odvedenci cvičeni. Dneska je situace katastrofální. Třeba máme kraj, kde žádní vojáci, kromě krajského vojenského velitelství, nejsou. Například Karlovarský kraj. Potřebujeme mít daleko více připravenou populaci na případné bezpečnostní hrozby. Tohle je pouze jeden z atributů, na kterých bychom chtěli stavět novou koncepci armády, a nikoli armády stavěné účelově pro zahraniční operace, přičemž aby zbytek armády byl v podstatě nedoplněný, přežívající a umírající.  Neměli bychom prioritně připravovat armádu třeba pro zahraniční provokace v Pobaltí, ale pro prvořadou schopnost bránit svoji vlastní zem. K tomu bychom chtěli podnítit mladou generaci. Účast na osmitýdenním základním vojenském výcviku je pro nás vyjádřením vlastenectví mladých bránit tuto zem. A ne počítat s tím, že nás bude v první řadě bránit NATO, či dokonce EU.

Položme si také otázku, jestli NATO ještě stále funguje? Vždyť oni se skřípěním zubů musí sledovat, co se děje v Turecku. Akvizice Turecka od Ruské federace ve formě nákupu ruského protivzdušného systému dlouhého doletu S-400 přece nemůže nechat nikoho v NATO chladným. Podívejme se také, co se děje na Balkáně, v Kosovu a v Bosně a Hercegovině, kde v některých vesnicích vlají vlajky Islámského státu. Ve Francii je již téměř dva roky vyhlášen výjimečný stav. Rakousko má kontroly na hranicích a v Maďarsku je postavený plot... A tady nás neustále někdo utěšuje, že jsme šestou nejbezpečnější zemí, a tento problém tím bagatelizuje. 

Česká republika je ale skutečně šestou nejbezpečnější zemí světa. Takže to s nám v tomto ohledu nebude asi tak špatné. Jak budete argumentovat na tuto námitku?

Je otázka, jak dlouho. Tento stát dává stále trvalý pobyt migrantům i mimo kvóty. Pak je tu zákon o slučování rodin. Není to o tom, že by u nás nikdo nebyl. Navíc v Evropské unii je volný pohyb osob a do Německa přišlo jenom vloni milion tři sta tisíc lidí. Merkelová dneska přiznává, že neví, kde tři sta tisíc z nich je. To znamená, že se někde bezprizorně pohybují. Je jen otázka času, kdy se i u nás stane něco podobného jako v Paříži, Bruselu, Berlíně anebo Barceloně. Za poslední dva roky bylo v Evropě zabito islámskými teroristy 364 nevinných osob včetně dětí. Tím, jak Islámský stát prohrává v Iráku a v Sýrii, bude sílit jejich agresivita v Evropě. A my si na tento teror prostě zvykat nechceme!

Počítáte, že ještě více v Evropě vzroste počet atentátů páchaných islámskými radikály?

Připravme se na to, že u nás je to jen otázka času. 

Pokud se ještě vrátím k armádě, navrhujete i bližší obrannou spolupráci zemí V4. Jak si ji představujete?

Chtěli bychom užší spolupráci států V4. Vychází to i z programu SPD v otázkách naší zahraniční politiky. Určitě je výhodná společná ochrana vzdušného prostoru se Slovenskem. Obdobně by tomu mohlo být třeba v otázce společného dopravního letectva, ale i v dalších oblastech v rámci formátu V4. Zvažujeme i možnou účast Rakouska. Pokud bychom sečetli Polsko, Maďarsko, Česko a Slovensko – je to sedmdesát milionů obyvatel. A to už je počet, který je schopný být protiváhou Německu či Francii při jednání v Evropské unii. Ať už EU bude, či nebude, s námi, anebo bez nás. Ale ona stejně skončí.

Dneska se Francie snaží rozštěpit V4. Dokážeme si proto do budoucna představit mnohem bližší spolupráci států V4, popřípadě i Rakouska. Pokud se bavíme o Rakousku – není v NATO. A není vidět, že by kvůli tomu nějakým výrazným způsobem trpělo. Podobně Švýcarsko, Švédsko, Finsko, Irsko. Soustřeďují se na vlastní obranu a jsou aktivní přiměřenou účastí v mírových operacích na základě rezolucí RB OSN. A že by se cítili nějakým výrazným způsobem vojensky ohroženi, to se říci nedá. Nacházíme zde společné jmenovatele, které bychom rádi viděli na průsečíku spolupráce států V4, popřípadě i Rakouska.   

Co si myslíte o návrzích na vytvoření nějaké společné evropské armády?

Je to utopie. Tyto úvahy jsou zcela scestné. Evropská unie na rozdíl od NATO žádné vojenské schopnosti nemá. EU má sice vytvořený vojenský štáb, ale nedisponuje žádnými nutnými prostředky, které má NATO. Budu jmenovat jenom namátkou – prostředky velení, řízení, komunikace, zpravodajství, schopnosti strategické přepravy, letouny AWACS atp. Tyto schopnosti Evropská unie nemá. Má jen agenturu Frontex, což je několik desítek lidí se čluny. Tyto schopnosti mají výhradně a pouze jednotlivé státy Evropské unie, a to je zásadní rozdíl. Nevidíme žádnou budoucnost ve vytváření jakýchsi dalších duálních sil. My máme problémy s výstavbou vlastních sil a sil vyčleňovaných pro NATO. Dlouhodobě od roku 2004 klesají výdaje na zbrojení. Dnes je to 1,04 až 1,08 procenta HDP. Ve skutečnosti už jsme dávno měli mít dvě procenta. Takže se bavíme za ta léta o deficitu stovek miliard, které do naší armády nejdou. A do toho bychom měli stavět nějaké duální síly pro Evropskou unii? To je nemyslitelné a nereálné.

Jaká další bezpečnostní rizika, kromě těch souvisejících s islámských terorismem, ještě pro naši zemi vidíte? Co konflikt Rusko versus Ukrajina? Může být nebezpečný i pro nás?

Odmítáme účast naší armády na různých provokacích, jako jsou takzvané předsunuté síly  NATO v Pobaltí. Můžeme podpořit pomoc  České republiky pobaltským zemím při budování jejich vlastních ozbrojených sil, ale neměli bychom tam podporovat rozmístění expedičního sboru, jehož velení nepodléhá ani vládám pobaltských zemí, ani České republiky. V tomto hledu je Putinova trpělivost obdivuhodná. V Pobaltí tímto vzniká nebezpečná situace, která může eskalovat ve vojenskou konfrontací s Ruskou federací.

Co se týká zabrání Krymu – tak můj soukromý názor je ten, že přece na Krymu proběhlo referendum a osmdesát procent občanů se v něm rozhodlo o připojení k Rusku. V podstatě udělali to, co bylo historicky dané. Již v dobách carského Ruska tam bylo sídlo černomořské flotily. Ukrajina je uměle vytvořený stát před 27 lety, kde nefunguje vůbec nic. A to je vlastně příčinou nespokojenosti místních obyvatel. Je tam korupce odshora až dolů, nefunguje státní správa, orgány samosprávy, různé úřady, armáda, bezpečnostní složky, soudy – nic z tohoto tam pořádně nefunguje. Je evidentní, že Putin chrání ruské menšiny, jako je třeba Novorossijskaja oblast, kde odjakživa žili Rusové.

Za zásadní však považujeme nehlídanou, řízenou migraci milionu lidí, kteří přicházejí z Afriky, a tato migrace přešla z fáze akutní do fáze chronické. Ze zemí, kde už není válečný konflikt. Navíc Merkelová prohlásila, že neexistuje strop pro jejich příjem. Jsou to ekonomičtí migranti. Nepřijíždějí sem pracovat, ale užívat si. Stále čekáme na jaderné fyziky a doktory, které nám slibovali. Zatím jsou to mladíci v plné síle, kteří neumějí vzít do ruky ani nůžky, ale umějí ovládat iPhone. Z našeho pohledu jsou dnes zásadními bezpečnostními riziky problémy s migrací, situace na Balkáně, v Bosně a Hercegovině, a situace v Turecku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Oldřich Szaban

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Naši svobodu neohrožuje Putin, ani Čína. To takový Milion chvilek... Ivo Strejček ťal do živého

13:08 Naši svobodu neohrožuje Putin, ani Čína. To takový Milion chvilek... Ivo Strejček ťal do živého

30 LET OD LISTOPADU 89 „Naši svobodu neohrožují komunisté, ruský prezident Putin nebo Čína. Ničí ji …