Politolog Kubáček pohovořil o vlaku, který ujíždí ODS

08.10.2013 20:37

POLITOLOGOVÉ ODS ujíždí vlak. Namísto prezentace programu a konkrétních opatření strana jen straší minulostí a nálepkuje ostatní. TOP 09 zase dosud sázela pouze na Karla Schwarzenberga. A právě z této situace zatím těží Andrej Babiš se svým hnutím ANO, které nabízí zklamaným pravicovým voličům alternativu. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz popsal předvolební situaci politolog Jan Kubáček. Hovořil i o Miloši Zemanovi, ČSSD nebo o tom, zda lze čekat nějakou aféru v horké fázi kampaně.

Politolog Kubáček pohovořil o vlaku, který ujíždí ODS
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Někteří občané přišli politikům říci, co si myslí
reklama

Andrej Babiš se svým hnutím ANO se v průzkumu TNS Aisa pro Českou televizi propracoval na druhé místo s 13 procenty za vítěznou sociální demokracii s 29 procenty hlasů. Podle průzkumu prý přebírá hlasy ODS a TOP 09. V čem má Babiš lepší kampaň?

Využil situace, kdy pravice je rozpačitá, unavená a má pocit, že vše se opakuje, že ODS nepřišla se zajímavým programem, který nedostatečně prezentuje a má určitou tendenci se spíše do sněmovny promlčet. A naopak TOP 09 zase sází jen na Karla Schwarzenberga a uvolnění politiky, ale ne s konceptem řešení. A to je pro pravicového voliče špatně, a tak se začíná poohlížet po alternativě, která mu je dávkována skrze kandidáta Stropnického a další kandidáty a skrze popularizaci volebního programu formou jednoduchých, rychlých a jednoznačných receptů.

TOP 09 už pomalu přestává mluvit o ochraně demokracie a autokratickém státu. Víc do popředí chce kromě Karla Schwarzenberga dostat i další lídry a Petr Gazdík se dnes vyjádřil serveru iDnes.cz v tom smyslu, že kampaň je unylá, s tím, že musí podle něj skončit pouhé „kecy“ o boji proti korupci. Co říkáte na snahu TOP 09 změnit kampaň?

Ukazuje se, že jim dosavadní strategie nefunguje tak, jak očekávali. Že je sice neoslabovala, ale v podstatě žádný dramatický příval voličské přízně jim nepřináší. A uvědomují si, že jejich volič chce opravdu slyšet konkréta a neotřelá řešení. Takže se začínají přizpůsobovat atmosféře horké fáze kampaně, těm jednotlivým konkrétům, snaží se zaujmout pravicového voliče, ale je otázka, jestli zafunguje proklamace a nechybí kampaň v terénu a paralely z každodennosti pravicového voliče, z potřeb živnostníků, z potřeb střední vrstvy.

Ta byla dlouhodobě přehlížená a jen utvrzována ve strachu z levice, z prezidenta, z nejistého ekonomického světa, ale přitom v podstatě potřebuje konkrétní návrhy, které jí pomohou stabilizovat živnost, začít věřit státu, mít jistotu, že budou mít jak podnikatelskou perspektivu, tak perspektivu pro své děti nebo perspektivu jako pacienti ve zdravotnictví, v sociálním a penzijním systému. Tuto iniciativu zatím převzal Andrej Babiš nebo levice a je za pět minut dvanáct, kdy je ještě šance se těchto témat chopit a přesvědčit voliče. Ukazuje se, že opakování prezidentské volby nefunguje. Ta doba je pryč, byla na míru dvěma kandidátům, teď jich soutěží mnohem více a hlavně soutěží družstva, takže je potřeba ukázat také dvojky, trojky a čtyřky na kandidátkách a ne pouze knížete.

A může být současná kritika vůči Andreji Babišovi ze strany Miroslavy Němcové účinná, když zdůrazňuje jeho údajnou spolupráci s StB nebo označuje hnutí ANO za nesystémovou a populistickou partaj, s níž po volbách nechce spolupracovat? Nebo už občanským demokratům takříkajíc ujíždí vlak? 

Myslím si, že jednoznačně ODS ujíždí vlak, protože přespříliš často ODS toto téma zdvihala, aby ho pak ihned po volbách opustila. Navíc toto téma musí být vždy spojené s nějakou vlastní nabídkou, zajímavým konceptem, řešením, důvěryhodnými osobnostmi. Nemůžete neustále upozorňovat na to, že někde okolo je špatně a nepřicházet s vlastní alternativou.

Problém je, že ODS rezignovala na prezentaci programu, jasné argumenty a určitou garanci, že svá řešení naplní, ale hlavně rezignovala na prezentaci svých komunálních kandidátů, na prezentaci lidí v terénu, kteří mají zkušenost, kteří se pohybují mezi potencionálními voliči ODS. Namísto toho stále straší minulostí a atmosférou, která byla jiná, a nálepkují ostatní. To není pro pravicového nebo středopravicového voliče sympatické. Navíc to nefunguje z úst ženy. Ženská kandidátka má být podle obecné představy věcná, konkrétní, charismatická, klidná, neočerňuje ostatní, ale přichází se zkušeností a zajímavými návrhy řešení. A to se bohužel skrze Miroslavu Němcovou neděje.

Teď k ČSSD. Iniciativa Jakuba Patočky, Anny Šabatové, Erazima Koháka a Marie Lienau vyzývá k volbě sociálních demokratů a ke kroužkování osobností jako je Jiří Dienstbier, Bohuslav Sobotka, Vladimír Špidla a dalších. Sobotka i Hašek tuto iniciativu odmítli. V jakém stavu jsou v tomto ohledu nyní vnitřní poměry uvnitř ČSSD?

Obávám se, že tato iniciativa tím, jak je prvoplánová, že hned vedle kroužkování jedním dechem říká koho kroužkovat, může sociální demokracii jen oslabit a rozdělit, což opět funguje jako červený hadr na levicového nebo středolevicového či váhavého voliče, který si potrpí na týmové vedení, na určitou gradaci kampaně, kapitánské řízení. Tato iniciativa proto spíše škodí, než pomáhá. Na samotné kampani kroužkování není nic špatného a je na svobodné vůli voliče si vybrat, zda bude kroužkovat, nebo ne. Stejně tak, zda se vydá k volbám, nebo nevydá.

Ale je vždy velmi špatně, když řeknu: Vydejte se nějaké univerzální myšlence všanc, podpořte ji a zároveň hned to zneužiji k tomu, že zároveň určuji ve prospěch koho ji mám podpořit. To není dobře, oslabuje to tu iniciativu a čouhá v ní určitá záměrná snaha někoho zvýhodnit a někoho naopak oslabit, což právě na voliče působí nedůvěryhodně. A může se stát, že to naopak povede k protežování alternativy v podobě ANO nebo v podobě KDU-ČSL, případně SPOZ.

Když jsme u SPOZ, respektive Miloše Zemana, jak hodnotíte výsledky průzkumu agentury STEM, podle kterého prezidentovi věří ještě více lidí než před prázdninami, a dokonce 60 procent občanů by uvítalo hlavu státu s rozsáhlými pravomocemi?

Není to ani tak o prezidentovi a pravomocích, ale spíše jde o sdělení a určitý signál o aktuální neradostné situaci na politické scéně. Společnost chce politickou scénu, která se umí dohodnout, která některá témata umí řešit neideologicky, ve jménu nějakého širšího, státního nebo chcete-li, společenského zájmu. A líbí se jim, že prezident v některých věcech zkrátka koná. Ale koná i v dohodě s vládou jako celkem, se zástupci odborů, hospodářskými a podnikatelskými skupinami, zemědělci. To dlouhodobě lidem imponuje, protože to vidí i v zahraničí. Takže je to mnohem více o určitém stylu politiky, o určité schopnosti souhry, byť kontroverzní, byť s vyprofilovaným názorem, ale souhry.

Je to tedy inspirace pro politické strany, aby začaly uvažovat o některých tématech neideologicky a dokázaly o nich uvažovat ve prospěch společnosti, ne stále prizmatem stranických trikotů. Dokáží to v Dánsku, ve Skandinávii, v sousedním Německu, Polsku, nechápu, proč bychom to nedokázali i u nás. 

Máme necelé tři týdny do voleb. Dá se očekávat nějaký ještě zvrat? Může se třeba objevit nějaké zásadní téma typu Kubiceho zpráva?

Pokud nedojde k nějakým bouřím v ulicích, tak očekávám, že jediné, co by se mohlo objevit v horké fázi kampaně, je nějaká fáma, spekulace, aféra. Ta by ale mohla zacloumat s důvěrou vůči danému politickému subjektu nebo kandidátovi jen pokud by šlo o přehmat z nedávné minulosti, který by byl spojen s čtrnáctidenní či týdenní kampaní ve vybraných novinách. Lidé už jsou totiž přesycení aférami a ukazuje se, že jsou značně apatičtí vůči tomuto způsobu dělání politiky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Petr Kupka
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bílí, muslimové a očkování. Češi, prosím vás. Doktor o Británii a Česku: Bez příkras

4:44 Bílí, muslimové a očkování. Češi, prosím vás. Doktor o Británii a Česku: Bez příkras

Z BRITÁNIE DO BOHEMIE Dodržování podmínek tvrdého lockdownu je příčinou, proč se v Británii obrací s…