Pomáhat „nefachčenkům“? Kdo nepracuje, ať nejí. Jedněm sponzorujeme flákání, pro jiné nemáme peníze na léčbu

06.08.2021 19:59 | Rozhovor

O nutnosti reformy systému vyplácení sociálních dávek hovoří politik Trikolóry, bývalý hejtman Zlínského kraje, Libor Lukáš. (TSS) „Chceme např. podmínit vyplácení sociálních dávek řádnou školní docházkou dětí či prokazatelnou pracovní aktivitou,“ říká. Covidovou hysterii je třeba podle něj zastavit a vrátit svět do normálu. „Vláda kličkuje mezi paragrafy a stůj co stůj se snaží udržet atmosféru strachu a co největší moc nad životy každého z nás,“ varuje.

Pomáhat „nefachčenkům“? Kdo nepracuje, ať nejí. Jedněm sponzorujeme flákání, pro jiné nemáme peníze na léčbu
Foto: Daniela Černá
Popisek: Libor Lukáš, předseda Sdružení pro rozvoj dopravní infrastruktury na Moravě na sedmém ročníku Moravského dopravního fóra v Clarion Congress Hotelu v Olomouci

Zpřísnění vyplácení sociálních dávek, nezaplacení pokuty třikrát, a dost, dohlédnutí na školní docházku. Jedni tvrdí, že jde o represi, která uškodí dětem z chudých rodin, druzí zase, že s nepřizpůsobivými to jinak nelze. Co vy na to?

Jsem toho názoru, že by mělo dojít ke zpřísnění podmínek pro vyplácení sociálních dávek, a to především v těch případech, kdy lidé můžou pracovat, ale jim se nechce a navykli si využívat rozmařilý sociální systém, který by měl prioritně pomáhat potřebným, nikoliv „nefachčenkům“. Určitě musíme pomáhat sociálně slabým a neházet všechny do jednoho pytle, ale vždyť všichni dobře víme, že existuje nemalá skupina občanů, kteří doslova zneužívají štědrý sociální systém. Pracovat by mohli, ale nepracují, protože je uživí stát, resp. jim na jejich obživu přispěje každý občan a firma ze společných daní. To není fér a politici musí přestat před tímto problémem strkat hlavu do písku. Bohatství vzniká z práce, nikoliv z dotací či sociálních dávek. A kdo nepracuje, a přitom by mohl, nemůže počítat s tím, že ho bude živit stát. Od pradávna platilo lidové rčení: „Kdo nepracuje, ať nejí.“ Nechápu, jak se dnešní vládnoucí elity mohou dívat do očí těm, kteří pomoc druhých skutečně potřebují, ať už kvůli vážné nemoci, či jiným handicapům, jen na ně prostě nezůstává dostatek peněz. A přitom na druhé straně tito samí lidé, zodpovědní za veřejné finance, vyhazují peníze oknem a zaslepeně sponzorují životy těm, kteří se promyšleně flákají.

Není tajemstvím, že někteří lidé dokážou sociálních dávek velmi dobře využívat. Jak tomu zabránit?

Celý systém sociálních dávek je třeba zásadním způsobem upravit, chcete-li reformovat. Základním principem musí být zjednodušení systému sociálních dávek, resp. jeho zeštíhlení tak, aby motivoval k práci. Zkrátka aby se vždy vyplatilo pracovat. Zároveň chceme např. podmínit vyplácení sociálních dávek řádnou školní docházkou dětí či prokazatelnou pracovní aktivitou. Jsem rád, že naše formace Trikolóra Svobodní Soukromníci (TSS) má na pozici stínového ministra práce a sociálních věcí pana Václava Krásu, který je na rozdíl od jiných skutečným odborníkem v oblasti sociální péče a bude jistě schopen tuto důležitou reformu provést.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

COVID

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Další informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Zuzana Koulová

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zablokujeme Prahu, že se nestačíte divit. Už toho máme dost,“ varuje předák taxikářů

14:52 „Zablokujeme Prahu, že se nestačíte divit. Už toho máme dost,“ varuje předák taxikářů

„Na celý ten zparchantělý systém tlačíme průběžně. Jenže úředníci si to přehazují pořád jako horký b…