Poslanec Hrnčíř: Vrbětice? Sehráli jsme roli užitečných idiotů. Západ se za nás nepostavil, vyžereme si to zase sami

17.05.2021 18:28 | Rozhovor

„Naše pivovary a průmyslové podniky budou brečet a budou se smát nepochybně ty německé,“ říká ohledně našich napnutých vztahů s Ruskem poslanec Jan Hrnčíř a zmiňuje „roli užitečných idiotů“. Vrátil se i k samotné „kauze Vrbětice“. V souvislosti s nedávným výročím druhé světové války mluví o „nepřípustné snaze o přepisování dějin a snaze o relativizaci škod napáchaných německými nacisty na české zemi“. Přitom padla slova o „politických neziskovkách“ a „novodobých svazácích z řad politiků“. Přítomnost našeho velvyslance na vojenské přehlídce na Rudém náměstí schvaluje. Řekl také, co si myslí o rozvolňování proticovidových opatření.

Poslanec Hrnčíř: Vrbětice? Sehráli jsme roli užitečných idiotů. Západ se za nás nepostavil, vyžereme si to zase sami
Foto: Archiv J. Hrnčíř
Popisek: Poslanec SPD Jan Hrnčíř

Pane inženýre, na svém facebookovém profilu jste za SPD uvedl: „Absolutně odmítáme diskriminaci neočkovaných lidí. Podmínka prodělané nemoci covid-19, očkování nebo testu k návštěvě kadeřníka, pedikúry nebo zahrádky restaurace je naprosto skandální. Ano, opatrnost je na místě, ale proto jsou snad nařízena hygienická opatření. Všechno ostatní je už mocenská šikana občanů. Nehledě na otázky ohledně prokazování a jeho zákonnosti. Za hnutí SPD říkám, že s tím nesouhlasíme a budeme tlačit na vládu, dokud svůj postoj nezmění. A klidně až do voleb“. Jak konkrétně chcete na vládu tlačit?

Využíváme k tomu všech demokratických prostředků, které jako opozice ve Sněmovně máme. Teď třeba sbíráme podpisy poslanců na vyvolání mimořádné schůze ke zrušení pandemické pohotovosti. Tu je možné zrušit hned. Pandemický zákon lze zrušit jen novelou, a to je do konce volebního období nereálné, jelikož poslanecký klub SPD byl jediný poslanecký klub, který hlasoval proti pandemickému zákonu, takže většinu ve Sněmovně budeme těžko hledat.

Celkově, jak rozvolňování proticovidových opatření hodnotíte?

Vše je chaotické a nepředvídatelné, ostatně jako většina kroků této vlády. Něco se vyhlásí, pak se zjistí, že to je blbost a překotně se mění. A tak stále dokola. Nejvíc mi vadí, že vláda obětovala naše školáky. Tak dlouhé uzavření škol nemá ve světě obdoby. Navíc se výzkumem prokázalo, že uzavření škol má na šíření viru v populaci zanedbatelný vliv. Uzavření škol má dramaticky negativní vliv na celkový psychický a zdravotní stav dětí. Do škol se měly vrátit všechny děti ve chvíli, kdy učitelé byli již očkovaní.

Máme podle vás nad covidem vyhráno, nebo nás na podzim čeká další zhoršení s tím, jak se ochladí? Může ke zhoršení dojít i dříve, třeba naší nezodpovědností během léta?

Vyhráno zcela jistě nemáme. Na podzim a v zimě určitě dojde ke zhoršení, ale předpokládám, že i díky očkování a snad lepší dostupnosti léčiv nebudou lidé tolik umírat.

„Česká kultura znovu ožívá“, napsal tento týden na Facebooku ministr kultury Zaorálek. Hned to ale od řady lidí „slízl“. Podle některých pořadatelů přicházejí informace pozdě, nevyplatí se jim omezená kapacita vnitřních sálů na padesát procent a žasnou i nad tím, že by venku měli lidé na akcích zatím pouze sedět. Upozorňují také na to, že lidem bude vadit testování i roušky a někteří raději za kulturou v tomto omezení ani nepůjdou. Jak to vidíte vy?

Výrazně omezené kapacity kulturních akcí a restriktivní opatření budou potenciální zájemce odrazovat. Opatření jsou příliš přísná, než třeba pro daleko větší kapacity, se kterými mohou pracovat v zoo nebo v hypermarketech. Letní festivaly jsou tak letos nereálné. Pořadatelé navíc budou žít ve strachu, aby jim akci nezrušila hygiena pár hodin před startem, jako loni v Ostravě.

Když odbočíme od tématu covidu, vy jste také na sociálních sítích uvedl, že „odmítáte dnes tak moderní přepisování historie“. Napsal jste to v souvislosti s připomenutím výročí konce 2. světové války. Kdo a proč podle vás přepisuje historii?

Ve společnosti je stále postupující a nepřípustná snaha o přepisování dějin, zejména pak snaha o relativizaci viny za druhou světovou válku, snaha o relativizace škod napáchaných německými nacisty na české zemi a českých lidech. Ruku v ruce s tím probíhá jakási podivná a nepřijatelná kampaň snažící se nás, a zejména naši mladou generaci přesvědčit o tom, že německá okupace českých zemí byla jen jakousi jednou z dějinných epizod, která náš stát postihla a která v podstatě nebyla ničím výjimečná. Odstraňují se pomníky osvoboditelů, výročí okupace se připomíná už jen velmi omezeně. V pozadí jsou různé politické neziskovky a na ně napojení novodobí svazáci z řad politiků, jako šiřitelé této „pravdy“.

Naše vztahy s Ruskem jsou na bodu mrazu kvůli „kauze Vrbětice“. Jak vy ji s odstupem několika týdnů, kdy se informace dostaly na veřejnost, hodnotíte?

Postupem času se ukazuje, že důkazy o tom, že by ti ruští agenti ve Vrběticích byli, tak ty opravdu nejsou. A ze strany policie jsou dostupné jenom nepřímé důkazy, na základě kterých se nedá zahájit ani trestní řízení proti komukoliv. Přijde mi zvláštní v takové důkazní situaci zahájit takto vyostřenou mediální i diplomatickou roztržku s Ruskem.

A co říci na tvrzení Janka Kroupy ohledně Jana Hamáčka v souvislosti s jeho chystanou cestou do Ruska?

V každém případě ministr, který si velmi neobratně hraje na Jamese Bonda, nás jen mezinárodně zesměšnil a měl by okamžitě skončit.

Jak už jsme řekli, naše vztahy s Ruskem nejsou momentálně dobré. Je tedy špatně, že český velvyslanec Pivoňka byl v této době na Rudém náměstí na vojenské přehlídce k oslavě dne vítězství nad nacismem. Podle části opozice je to skandální… Jak bychom se nyní měli chovat k Rusku?

Účast pana velvyslance Pivoňky na přehlídce k výročí konce druhé světové války považuji za vyjádření úcty hrdinům, kteří bojovali v této válce za naši svobodu. Velmi mě potěšilo, že pan velvyslanec si stále zachoval zdravý rozum, stejně jako většina diplomatů evropských států, kteří se této přehlídky také zúčastnili.

Do budoucna, jak moc „Vrbětická kauza“ ovlivní naše vztahy s Ruskou federací? A máte pocit, že nás naši spojenci v této kauze dostatečně podpořili?

Je naprosto jasné, že vztahy s Ruskem v podstatě skončí na delší dobu a že na to doplatíme i hospodářsky. Naše pivovary a průmyslové podniky budou brečet, a budou se smát nepochybně ty německé. Takže teď to na mě působí tak, že jsme opět sehráli roli užitečných idiotů tak, jako vícekrát v historii pro vyostření vztahů. Celá situace může souviset se změnou ve vedení USA, kdy Česká republika mohla být zatažena do jakési hry tajných služeb. Západ se jako vždy za nás ani nepostavil, takže si vše opět „vyžereme“ sami.


 

reklama

COVID

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: David Hora

premiér

Není to spíš naopak, že jedině pod tlakem dokáže premiér jednat? A když jste u tlaku, máte dojem, že Babiš a vaše vláda zvládla pod tlakem covidu jednat lépe? Vždyť jste svá rozhodnutí měnili jak aprílové počasí

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úspěšné akce Mosadu se ven nedostávají. Ex agent Gad Šimron řekl PL pravdu o některých z nich

4:44 Úspěšné akce Mosadu se ven nedostávají. Ex agent Gad Šimron řekl PL pravdu o některých z nich

„Dobrá, unesli jsme Eichmanna z Argentiny. Ale má knížka aktuálně vyšlá česky, tedy Poprava kata z R…