Poslanec Španěl z volebního výboru: Odpovím bez vytáček, změny v ČT budou nutné!

22.06.2021 22:10 | Rozhovor

„V ČR žije zhruba 10 milionů lidí, a to, že demonstruje 100, 200 nebo i 1000 lidí, ještě neznamená, že je to názor všech koncesionářů. Já osobně jsem pro větší kontrolu hospodaření a činnosti veřejnoprávních medií,“ říká k peticím a demonstracím kvůli údajnému ohrožení svobody v České televizi člen sněmovního volebního výboru Lubomír Španěl (SPD). Ten se ani netají názorem, že by ve veřejnoprávní televizi ocenil personální změny.

Poslanec Španěl z volebního výboru: Odpovím bez vytáček, změny v ČT budou nutné!
Foto: Hans Štembera
Popisek: Akce na podporu České televize před volbou nových radních

Volební výbor, jehož jste členem, již před několika měsíci vybral kandidáty do druhého kola volby do Rady ČT. Samotná volba se ale stále odkládá. Z jakých důvodů?

Strany tzv. DEMOBLOKU tyto volby blokují. Už se ani nenamáhají s obstrukcemi. Prostě si vezmou přestávky na poradu klubů, třeba i 10 hodin v kuse.

Jak vnímáte kritiku některých politiků z řad „demokratického bloku“ směrem k volebnímu výboru vzhledem k výběru dvanáctky kandidátů?

Volby na výboru byly tajné. Vládnoucí koalice se pravděpodobně na některých jménech dokázala shodnout a opozice to prostě neunesla. Historicky to tak bylo a zatím asi bude i v budoucnu.

Proč je podle vás téma České televize vnímáno tak dramaticky a zásadně, že se na její podporu sepisují petice a svolávají demonstrace?

V ČR žije cca 10 milionů lidí. To, že demonstruje 100, 200, nebo i 1000 lidí, ještě neznamená, že je to názor všech koncesionářů. Já osobně jsem pro větší kontrolu hospodaření a činnosti veřejnoprávních medií.

Jak se vy sám, po čtyřech letech ve výboru, kde Česká televize představuje podstatnou část agendy, díváte na její veřejnoprávní pozici? Funguje podle vás správně, nebo by v ní mělo dojít ke změnám?

Anketa

Obáváte se o svobodu slova v České republice?

97%
3%
hlasovalo: 5589 lidí
Částečně jsem již odpověděl. Od veřejnoprávní televize očekávám naprostou nestrannost redaktorů, ať již fandí jakémukoliv názoru. Naopak názory všech, kteří mají k danému tématu co říci, bych považoval za naprosto samozřejmé. Odpovím bez vytáček, změny v ČT budou nutné.

Volební výbor v loňském roce vybral, a sněmovna posléze zvolila, radní Hanu Lipovskou, která se od té doby stala nejvýraznějším kritikem vedení ČT a občas je kolem ní dost horko. Byla to podle vás v minulém roce správná volba?

Já nejsem tiskový mluvčí paní Lipovské. To, jestli se mýlí, nebo trefila hřebík na hlavičku, ukáže až čas. Nechejme radu pracovat a pak to teprve můžeme hodnotit.

Co jako člen rozpočtového výboru očekáváte od návrhu rozpočtu na příští rok?

Já ani moje kmenové hnutí SPD rozpočet s tak obrovský deficitem nepodpoříme. Je naprosto nutné hledat úspory. Tady bych se sice mohl rozepsat, ale já myslím, že motto jsem napsal.

Někteří experti upozorňují, že v loňském a letošním rozpočtu vláda „schovala“ do covidových nákladů řadu věcí, které s covidem vůbec nesouvisely. A že možná více než polovina schodku vznikla z jiných důvodů. Myslíte si také, že vláda takto „čarovala“ s rozpočtem?

Ano, odpověď už se skrývá v samotné otázce. Vláda „čarovala“ je ještě velmi mírně řečeno. O peníze jde přece v první řadě. Zbytek musí čtenář najít mezi řádky i tohle by bylo dlouhé povídání.

Ministryně Jana Maláčová přichází před volbami s dalšími návrhy na podporu sociálně nejslabších skupin. Mimo jiné navrhuje zvýšení minimální mzdy a zvýšení důchodů o 300 korun nad zákonnou valorizaci. Jak se na tyto návrhy díváte z pohledu rozpočtu?

Já vím, jak se žije sociálně slabším. Měla to být dlouhodobá koncepce již předešlých vlád. V současné době je to prudký a jednorázový předvolební zásah do rozpočtu. V SPD máme stabilní názor. Podpora všech, kteří pracují a chtějí pracovat, nikoliv těch, co chtějí žít z práce druhých.

Na konci loňského roku SPD podpořila daňový balíček snižující daňovou zátěž některým skupinám. Jiní politici, třeba Miroslav Kalousek, tuto novelu kritizovali jako rozpočtově nezodpovědnou „sekeru“. Jak se na to díváte vy?

Daňové zatížení hlavně drobných živnostníků je opravdu velké, Ale opět, je to věc dlouhodobé strategie. Myslím, že všechny ty úlevy měly hlavně špatné načasování, covid atd. Jinak je snižování daňové zátěže plně v souladu s programem SPD.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Národ není sprosté slovo a na nacionalismu není nic špatného. Vědec a krajský lídr pravice natřel Piráty i evropské dotace

11:48 Národ není sprosté slovo a na nacionalismu není nic špatného. Vědec a krajský lídr pravice natřel Piráty i evropské dotace

Národ není sprosté slovo. Ani nacionalismus. Doktor Otto Jarolímek, fyzik z Technické univerzity Lib…