Před týdnem v noci z pátku na sobotu Spojené státy spolu s Francií a Británií zaútočily na Sýrii. Jedná se o odvetu za údajný chemický útok ve městě Dúmá, který má podle USA a Francie na svědomí Asad podporovaný Ruskem. Rusko ale tvrdí, že tento chemický útok byl zinscenovaný. Překvapil vás tento vojenský úder? A jaký je váš pohled na tento zásah? Byl opravdu nezbytný, jak tvrdí například Petr Fiala?
Útok překvapivý nebyl, byl avizovaný a očekávaný. Byl reakcí na použití chemických zbraní v konfliktu, které je nepřijatelné. Podle spojenců jsou důkazy nezpochybnitelné a nezbývá než věřit, že tomu tak je.
Fiala ve svém komentáři v reakci na útok také napsal, že to, co zaznívá v zahraničněpolitických otázkách od některých současných či potenciálních stran vládního tábora, vyvolává ty nejvážnější obavy. Z hlediska našich zájmů a naší bezpečnosti. Souhlasíte? A můžete být případně konkrétnější?
Nepovažuji za vhodné interpretovat to, co řekne či napíše předseda Fiala, na to by bylo lepší zeptat se přímo jeho. Mohu hovořit pouze za sebe. Je skutečně podivuhodné, jaké veletoče předvedla vláda a její ministři od chvíle, kdy útok začal, do okamžiku setkání předsedy vlády v demisi Andreje Babiše s prezidentem Milošem Zemanem. Nejprve udělají dva ministři tiskovou konferenci, jsou podpořeni předsedou vlády, který se od nich a jejich prohlášení během několika dnů distancuje, protože se to nelíbí prezidentu Zemanovi, kterého Andrej Babiš potřebuje. To je hlavní problém – jaký tím vysíláme signál? Pouze a jen zmatečný. Jaký je náš národní zájem, to jsme se od těch, kteří jsou za zahraniční politiku odpovědni, ovšem nedozvěděli.
K problematice Sýrie jsme měli 18. dubna společné jednání výboru pro obranu a zahraničního výboru Poslanecké sněmovny. K mému překvapení neprošla část usnesení, která se týkala podpory zřízení mezinárodního tribunálu pro zločiny v Sýrii. Je to škoda, protože by prospělo, pokud by mohl nějaký nezávislý orgán prošetřovat a soudit to, co se za ta léta v Sýrii stalo, včetně těch nejhorších zločinů na civilistech a používání chemických zbraní.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
Černochová , kraj Praha , ODS , Praha 2 , vláda , Krnáčová , Sýrie , volby 2018 , zahrada Smetanka
autor: Kateřina Synková
jmenování premiéra
Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...
Další články z rubriky

0:01 Důchody podle Ústavního soudu: Plán SPD, jak vrátit spravedlnost
PŮLNOČNÍ ROZHOVOR K čemu máme Listinu práv a svobod a sociální práva v ní garantovaná, ptá se poslan…
- 0:00 Vyoral k výpadku proudu: Tak mají další pádný důvod zdražovat
- 9:02 Stranický týdeník, dříve „orgán“. Předvolební Šafr do schránky
- 4:43 Trump hraje poker, Putin šachy. Kvůli degradaci elit Západu je jaderná válka reálná
- 4:44 Negramotnost, armáda a prezident Pavel. Historik Fidler kárá i vládu
- 18:52 „Osa zla“? Komu vadil šáh a nyní vadí i ajatolláhové