Běžně řešíme USA, nyní zemřel papež František. Byl to atypický papež, značně liberální, nicméně: Jakou roli ve vašem vidění světa má katolická církev a Vatikán?
Naprosto zásadní, protože katolická církev a Vatikán jsou institucionálním ztělesněním křesťanské víry v Boha, bez níž by Západ, a v podstatě celý svět, nevypadal, jak ho dnes známe. A to navzdory tomu, že až donedávna se zdálo, že v západních zemích upadá a ztrácí vliv. S nástupem Donalda Trumpa, a především jeho viceprezidenta J. D. Vance, který je katolík a den před smrtí papeže Františka se s ním setkal ve Vatikánu, se však objevil náznak obratu. J. D. Vance není mezi americkými veřejně známými osobnostmi jediný, kdo se hlásí ke křesťanství, respektive ke katolickému vyznání, také například Ross Douthat, jemuž vyšla nová kniha O víře. Proč by všichni měli být věřícími, Sohrab Ahmari nebo Patrick Deneen. A zdá se, že renesance zájmu o křesťanství se ukazuje i u některých běžných Američanů. Doufejme, že dorazí i do Česka. Zajímavé pak je, že i v současné katolické církvi a Vatikánu se objevuje stejné rozdělení na „liberály a konzervativce“ jako ve všech západních společnostech. Bývalého prezidenta USA Joea Bidena lze považovat za liberálního katolíka a totéž lze v jistém smyslu říct i o papeži Františkovi, jehož skutečným konzervativním protějškem je guinejský kardinál Robert Sarah, kterého bych si přál za Františkova nástupce, což se však zcela určitě nestane.
I v USA považují papežovu smrt za relevantní událost. Pokud jde o tu „atypičnost“ papeže, tak je mu vyčítáno, že byl smířlivý k homosexuálům, benevolentní k migraci a že péči o chudé přeháněl až do levicového extrému. Jenže on asi byl latinsko-americký socialista?
Papež František nebyl liberál ani konzervativec. Ti, kdo jej označují za liberála, by si měli všimnout, že byl proti potratům a nazval je tragickou nespravedlností, že kritizoval genderovou teorii, chirurgickou změnu pohlaví a jakoukoli ideologii, která stírá rozdíly mezi muži a ženami, nebo prosazuje, že lidská identita je volbou jedince, která se může časem změnit. Navíc potvrdil učení Jana Pavla II., že katolická církev nemá světit ženy na kněze, ve svých encyklikách napsal, že muži a ženy mají odlišné role a vlastnosti, které jsou založené na jejich biologickém pohlaví, a za jeho působení Kongregace pro nauku víry rozhodla, že kněží nemohou žehnat párům stejného pohlaví.
Ti, kdo jej označují za konzervativce, by si pak měli všimnout, že kritizoval současný kapitalismus, a napsal, že trh sám o sobě nemůže vyřešit každý problém, jakkoli se po nás žádá, abychom tomuto dogmatu neoliberální víry věřili, že možná byl nejvýznamnějším zastáncem životního prostředí na světě, že šokoval výrokem o LGBTQ „kdo jsem já, abych soudil?“, že pokáral Donalda Trumpa za jím navrhovanou hraniční zeď a označil Trumpovu imigrační politiku za krutou, a že se rozešel se svými předchůdci, když revidoval církevní učení o trestu smrti prohlášením, že je nepřípustný, protože je útokem na nedotknutelnost a důstojnost osoby.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jaroslav Polanský