Pravda o raketách: Ano, Rusko může mít pravdu, říká muž, který si přál radar USA

22.10.2018 21:30 | Zprávy
autor: Marek Korejs

Vojenský a bezpečnostní analytik Lukáš Visingr má pro čtenáře ParlamentníchListů.cz velmi podrobné odpovědi na otázky, které vyvstávají po nedávném prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten se nechal slyšet, že plánuje odstoupit od smlouvy INF, kterou v roce 1987 podepsal Ronald Reagan s Michailem Gorbačovem a která stála za rychlým zničením valné části raketového arzenálu obou zemí. Visingr promluvil o zbraních, které Rusko vyvíjí, i o úrovni akceschopnosti evropské diplomacie. Pro čtenáře to nebude příjemné čtení, neboť Visingr o akceschopnosti Evropské unie nemá nejmenších iluzí.

Pravda o raketách: Ano, Rusko může mít pravdu, říká muž, který si přál radar USA
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ruská raketa, ilustrační foto

Americký prezident Donald J. Trump chce odstoupit od smlouvy INF, která reguluje raketový arzenál Spojených států a Ruska. Je to vážný problém? Do jaké míry jsou tyto rakety nátlakovým prostředkem, jak moc jde o reálného „strašáka“?

Trump to sice avizoval, ale oficiální proces odstoupení od smlouvy ještě nezačal, navíc ta smlouva má šestiměsíční výpovědní lhůtu. Může to tudíž být od Trumpa další ukázka jeho tvrdé nátlakové politiky ve stylu „biče a cukru“. Vedle smlouvy INF se totiž jedná také o smlouvě o strategických zbraních New START, která byla podepsána v Praze v roce 2010, a je známo, že Rusko hodně stojí o její prodloužení, takže Donald Trump může začít tlačit na Kreml stylem: „Pokud nebudete dodržovat INF, tak my nejen odstoupíme od INF, ale navíc neprodloužíme New START.“

Ikonická smlouva INF, podepsaná Reaganem a Gorbačovem, vydržela světu 30 let. Po jejím podpisu se zničilo do začátku 90. let několik tisíc raket. Lze říci, že tato smlouva pomohla zastavit závody ve zbrojení, případně že přinesla světu mír?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Tomáš Goláň byl položen dotaz

Volby

Voliči si zvolili, koho zvolili. Jak si vysvětlujete, že nezvolili vás? To, že ANO dost rozhazuje je i pravda, ale co je špatného na tom, že to jak vy tvrdíte sype mezi občany? Asi by to chtělo sypat z rozumem, ale sypat třeba je nebo podle vás ne?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trumpova rodina se nachází v kapsách Arabů. Josef Mašín z Kalifornie

9:24 Trumpova rodina se nachází v kapsách Arabů. Josef Mašín z Kalifornie

„Válku na Ukrajině měl a mohl skončit krátce po svém zvolení. Írán by se choval jinak. Choval-li by …