Prázdnota volebních hesel některých kandidátů? Je jasné, s čím to souvisí, říká Alena Ježková

29.09.2014 13:24 | Zprávy

ROZHOVOR Alena Ježková kandiduje jako nezávislá za KDU-ČSL v blížících se komunálních volbách. Uspěje-li u voličů, může být starostkou první pražské městské části. ParlamentnímListům.cz mimo jiné popsala, jak vidí předvolební boj z pozice nováčka.

Prázdnota volebních hesel některých kandidátů? Je jasné, s čím to souvisí, říká Alena Ježková
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alena Ježková

Senátor Jaroslav Kubera prohlásil o této předvolební kampani, že je nejšpinavější, jakou kdy zažil. On je sice již politickým matadorem, zatímco Vy to zažíváte premiérově a nemáte tedy možnost srovnání. Přesto - jak na Vás tyto poslední dny působí? Vnímáte též, že na Praze 1 dochází mezi kandidáty k neférovým praktikám?

Samozřejmě k nějakému pošťuchování dochází i na Praze 1, ale mně to přijde spíš legrační, je to dosti neumělé. Pokud ale štvavá napadání vycházejí přímo od starosty a jsou publikována na stránkách radničního měsíčníku placeného z obecních peněz, jak se stalo, je to jiná káva. Na posledním předvolebním zastupitelstvu jsem v této věci pana starostu interpelovala, přestože mne osobně se to netýkalo; myslím totiž, že zneužívat informační nástroje placené z obecních peněz je vážná věc a nelze to nechat jen tak být. Nakonec také trojkoalice Máte právo kandidující na pražský magistrát nedávno vystoupila proti plakátům primátora Hudečka, který za městské peníze propagoval své zásluhy.

Ale zpět k Vaší otázce. Z pozice nováčka nevidím kampaň ani tak špinavou, jako spíše pokleslou a bezobsažnou, a to nejen na úrovni Prahy, ale i republiky. To vyprázdnění obsahu považuji za velmi nebezpečné. Kandidáti jako by neměli lidem co říct, přitom komunální politika je o naprosto konkrétních věcech! Je strašné, když kandidát lidem důležitě sděluje, že s nimi žije, nebo že miluje město, a dál už nic. Prázdnota volebních hesel souvisí s mnohdy tragickou motivací, proč lidi do voleb jdou. „Protože se nám chce,“ zněla doslovně odpověď lídryně aspirující na primátorku Prahy v tisku, a z odpovědí jiné ženy ve stejné pozici můžete mezi řádky vyčíst něco jako „protože mě pan Babiš dovedně přemluvil“. Asi nejnebezpečnější vyznání jsem nedávno slyšela od kolegy lídra na Praze 1, který prohlásil: „Když mne to prostě baví…“  Do voleb by přece člověk měl jít s přesvědčením a hlavně vědomím, že pro lidi hodlá tvrdě a účinně pracovat, že to zas taková ohromná zábava nebude.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Rusko

Váš straník Štefec tvrdí, že díky válce na Ukrajině vypilovává Rusko svou válečnou politiku (on jí teda nazývá obranou), a že Evropa jen rozdmýchává válku a může se stát, že na to doplatíme válkou. Ale kde jako strana, protože to, co tvrdí on, tvrdíte všichni berete jistotu, že když teď Rusko vyhraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Jinak bych nic neposílal.“ Jak to bylo s dopisem pro ÚS

12:59 „Jinak bych nic neposílal.“ Jak to bylo s dopisem pro ÚS

Potřebuje ÚS k řešení žaloby prezidenta spoustu času? Na tuto otázku pro ParlamentníListy.cz odpovíd…