Předák seniorů Pernes bije na poplach: Páni poslanci založili obrovské riziko. Senioři se bojí. Co když se rozvolňováním spustí další vlna?

03.05.2020 18:41

ROZHOVOR „Ignorovali doporučení a požadavky odborníků a svévolně založili velká rizika dalšího postupu pandemie. Senioři se opět začali bát,“ říká Zdeněk Pernes, předseda Rady seniorů České republiky. Podle něj je prodloužení nouzového stavu nedostatečné a pevně doufá, že Poslanecká sněmovna chybu napraví. Dosavadní úmrtí kvůli nemoci COVID-19 v zemi tvoří z většiny právě lidé starší 65 let. Pernes by také uvítal, pokud budou Češi letos cestovat do zahraničí na dovolenou, aby je vždy čekala čtrnáctidenní karanténa.

Předák seniorů Pernes bije na poplach: Páni poslanci založili obrovské riziko. Senioři se bojí. Co když se rozvolňováním spustí další vlna?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Pernes, Předseda Rady seniorů ČR
reklama

Během pandemie novým koronavirem se vás pravidelně ptám, jak současnou situaci zvládají čeští senioři. A ptám se teď po měsíci znovu, jak to zvládají, co se případně změnilo?

Přesně tak, náš poslední rozhovor byl na konci března a jsme o měsíc chytřejší.

V čem?

Anketa

Je Miloš Zeman a jeho okolí zodpovědný za smrt Jaroslava Kubery?

6%
92%
2%
hlasovalo: 22841 lidí

Jsme o měsíc chytřejší v tom, že česká společnost prožila obrovskou zkušenost, česká společnost prokázala svůj charakter, český stát prokázal svoji funkčnost a český zdravotní systém svoji užitečnost. A dovolím si tvrdit, že celá česká společnost se k seniorské populaci zachovala velmi vstřícně, obdivuhodně a máme z toho velkou radost.

Co tedy obzvláště kladně hodnotíte v tomto směru?

České vládě, české veřejné správě a i České televizi jsme položili řadu požadavků a téměř všechny byly bezezbytku splněny. Máme dovážku jídel, léků, potravin do domovů seniorů, máme dovážku důchodů do domovů seniorů. Máme program ČT3 pro seniory. Máme řadu zákonů, které byly přijaty, jsou k seniorům velmi vstřícné, takže jsme spokojeni.

Už minule jste řekl, že senioři jako silná voličská společnost sledují bedlivě, jak politici prokazují svoji užitečnost. Znamená ta předchozí odpověď, že čeští politici svoji užitečnost podle vás prokázali?

Jak kteří. Já jsem pochválil vládu, já jsem pochválil města a obce, pochválil jsem Českou televizi a také české poslance za legislativní aktivity, které jsou vstřícné k seniorům. Ale zdaleka je nemohu pochválit za to, co provedli v úterý.

Tím myslíte prodloužení nouzového stavu, které bylo původně plánováno až do 25. května, ale změnilo se na 17. květen?

Tím mám na mysli nedostatečné prodloužení nouzového stavu, protože pandemický plán postupného, kontrolovatelného, a pokud bude nutné, tak rovněž usměrňovaného uvolňování poslanci nepodpořili. Ignorovali doporučení a požadavky odborníků a svévolně založili velká rizika dalšího postupu pandemie. Senioři se opět začali bát.

Dodám, že trvání nouzového stavu do 17. května nemusí být konečné, poslanci se podle aktuální situace k jednání vrátí a případně ho ještě prodlouží…

… to říkají oni. Premiér říká něco jiného, že už nebude nic předkládat. Chce navrhnout i jiný postup. Dokud není, není o čem diskutovat.

Takže se obáváte, že české seniory ohrozí druhá vlna pandemie?

Ano, přesně tak. K 17. květnu se veškerá opatření, která prokázala svoji účinnost, zruší. Bude tady nekontrolovatelný vývoj a nastane druhá, možná další vlna pandemie a všechny obrovské ekonomické, společenské i sociální náklady budou vniveč. To je obrovské riziko, které paní a pánové poslanci založili.

Senioři se začali bát podle tvrzení odborníků, ale i podle dosavadní smrtnosti v České republice. Jak víte dobře, ke čtvrtku v České republice zemřelo 227 osob a z toho bylo 203 starších 65 let. Čili senioři jsou nejvíce ohroženou sociální skupinou a pečlivě hodnotí, jak se k nim kdo chová.

Ne všechny politiky byste mohl pochválit, řekl jste. Koho byste naopak pochválit nechtěl?

My pravidelně o vládních hlasováních informujeme v našem časopise veřejnost seniorskou i ostatní. V podstatě mohu pochválit koalici s KSČM kromě posledního hlasování, to KSČM určitě chválit nemohu, a opozice byla proti delšímu prodloužení. To jsou fakta, není o čem diskutovat.

Když jsme spolu mluvili, tak asi týden na to se začal ukazovat kritický nedostatek ochranných pomůcek a prostředků pro domovy seniorů i pečovatelské služby. To se nakonec odrazilo v rozšiřování nákazy mezi seniory v těchto zařízeních. Jak hodnotíte vládu v této věci? Je jasné, že otázku seniorů projednávala, ale mezi prioritní místa, která potřebují pomůckami vybavit, je zpočátku nezařadila. Nedávala seniorům takovou důležitost?

V Radě seniorů České republiky považujeme za tragédii, že pandemie byla zavlečena do domovů se zvláštním režimem a domovů pro seniory. Oni nakažení nebyli, a buď k nim nemoc zavlekli pečovatelé, nebo noví důchodci, jak víme z léčeben dlouhodobě nemocných a tak dále. Bylo naprostou chybou, že tito lidé nebyli včas testováni a že jim nebyl zamezen přístup k rizikové skupině. Pokud nemoc byla do některého domova zavlečena – naštěstí zdaleka ne do všech –, tak se pak šířila lavinovitě.

Na druhou stranu je třeba hodnotit s velkou úctou a respektem, co se stalo potom. Prokázala se obrovská obětavost od pečovatelů a pečovatelek, kdy řada z nich, aby nezavlekli pandemii do domovů pro seniory, zůstala celých čtrnáct dní s nimi. Nechodili vůbec domů, přestože se měli starat o svoje děti a podobně. To je naprosto obdivuhodné. Kromě lékařů v první linii jsou také hrdinové národa. A musí se to ocenit.

Ano, někteří dokonce dosud zůstávají se seniory stále uzavřeni, aby neriskovali. Neprobíhala lavinová nákaza v těchto zařízeních proto, že personál nebyl zajištěn dostatečným množstvím pomůcek?

To určitě nebyl důvod. To, že personál neměl ochranné pomůcky, je samozřejmě špatné. Stát se to nemělo a nemám informace, kolik pečovatelů a pečovatelek bylo nakaženo od seniorů, tyto informace nemám. Pravděpodobně se tak stát mohlo a byla chyba, že lidé neměli ochranné pomůcky. Ale za to odpovídají zejména provozovatelé, tedy provozovatelé domovů důchodců, což jsou zejména kraje, respektive města.

Ale vláda hned na začátku zakázala jakýkoliv prodej respirátorů a ochranných pomůcek někomu jinému než vládě. Kraje ani domovy seniorů a nemocnice s tím tak nemohly nic dělat.

Ano, to máte pravdu. Ze začátku těch pomůcek nebyl dostatek.

Minule jsme také zmínili, že vláda chtěla rozdávat roušky lidem zdarma. Chtěl jste, aby senioři dostali roušky do poštovních schránek přes Českou poštu. K tomu rozdávání nakonec vůbec nedošlo. Je to chyba?

Bylo to slibováno, nestalo se tak. Naštěstí jsou senioři schopní lidé a řada z nich, jak máme informace z větších krajských Rad seniorů České republiky, se chopila výzvy. Senioři sami začali roušky šít nejenom pro sebe a okolí, své rodiny, ale i pro domovy seniorů a pro zdravotníky. Takže senioři se zapojili, podívejte se do našeho časopisu a je to úžasné.

Vždy nakonec se ptám, co byste vzkázal českým seniorům?

Musíme věřit ve světlou budoucnost. Já věřím, že Poslanecká sněmovna napraví, co způsobila, že senioři se nebudou muset bát a hlavně že nějakým nekvalifikovaným rozvolňováním, což už se stalo v Japonsku či Singapuru – čili příklady ze světa jsou –, tady nebudeme mít druhou vlnu. Ale my máme samozřejmě strach. Všichni chtějí vycestovat ven mimo republiku a víme, že do republiky byla pandemie zavlečena z jiných států, takže všichni by měli být obezřetní. Rada seniorů bude požadovat, ať si cestují, ale ať všichni po návratu absolvují čtrnáctidenní karanténu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Zuzana Koulová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ať brzdí. Zeman i BIS. Generál Šedivý i k Dukovanům. Senátora Fischera a Piráty nepotěší

20:06 Ať brzdí. Zeman i BIS. Generál Šedivý i k Dukovanům. Senátora Fischera a Piráty nepotěší

ROZHOVOR Pražský hrad i vedení Bezpečnostní informační služby by měli zmírnit rétoriku a vyříkat si …