Přestaňme podporovat německo-bruselské bláboly! Ekonom Ševčík připomněl, jak vznikají

Spustit čtení článku
Tato funkce je dostupná jen s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší.
22.12.2021 19:00 | Rozhovor

Zakáže EU občanům topit plynem? „Pokud bych tento nápad chtěl označit slušně, tak napíšu, že je to nebetyčná hloupost,“ říká Doc. Ing. Miroslav Ševčík, CSc., vedoucí Katedry hospodářské a sociální politiky a proděkan NF VŠE. Politiku EU posledních let označuje za džihád proti zdravému selskému rozumu, vedený několika eurokratickými zájmovými skupinami.

Přestaňme podporovat německo-bruselské bláboly! Ekonom Ševčík připomněl, jak vznikají
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Ševčík

Brusel chce navrhnout, že Evropané do roku 2040 přestanou topit plynem. Náhradou má být vodík, ale konkrétní a finančně schůdné řešení zatím neexistuje. Již v roce 2027 mají skončit dotace na plynové kotle. Kam by, podle vás, tento nápad Evropské komise vedl?

Je to jeden z dalších fantasmagorických cílů, které nám  předložila Evropská komise. Pokud bych tento nápad chtěl označit slušně, tak napíšu, že je to nebetyčná hloupost.

V této souvislosti si dovolím upozornit na to, že tyto nápady často vznikají anonymně a nelze dohledat konkrétního autora. Na obdobnou skutečnost poukazoval již před dvaceti lety dánský europoslanec Jens Peter Bonde, který chtěl zjistit, kdo sepisuje každoročně tisíce direktiv a zákonů. V té době mu bylo odpovězeno: „Na vytváření a sepisování evropských zákonů a direktiv pracuje v evropských institucích několik stovek lidí, jejichž totožnost je přísně tajná.“ Jinými slovy mu bylo řečeno, že na tuto informaci nemá veřejnost, tudíž ani zvolený poslanec, právo. Stejně tak mu byly odepřeny záznamy z jednání Evropské komise a z Rady ministrů, kde alespoň známe jména jejich členů.

Zdá se mi, že čím větší hloupost vymyslí eurokratická zbyrokratizovaná a zfanatizovaná zelená falanga, tím rychleji s tím Leyenová a její další němečtí poskoci přiběhnou. Snad si toho ve větší míře začnou všímat lidé s normálním, zdravým, selským rozumem, a proti halucinacím eurokomunistických snílků se snad nakonec přece jenom vymezí.

Evropská komise také chystá zákaz prodeje a pronájmu neúsporných budov.  Ty stavby, které nebudou mít alespoň štítek se známkou E, budou podle návrhu tomuto zákazu podléhat už od roku 2027. Pokud by toto pravidlo vstoupilo v platnost, jaké budou důsledky?

Je to další nesmyslná regulace z per eurohujerských eurokratů. Samozřejmě to poškodí velký počet firem, které nebudou mít na stavební úpravy dostatek finančních prostředků. A pokud by na to byly vypsány dotační tituly, tak je nutno si uvědomit, že ne každý na tyto dotace dosáhne. A navíc, prakticky žádná země Evropské unie nehospodaří s vyrovnaným či přebytkovým rozpočtem, tzn. že tyto přerozdělovací procesy ještě dále prohloubí deficity veřejných rozpočtů. Dále to může také prohloubit nerovnováhu na trhu s nemovitostmi a ještě více přispět k nafukování spekulační bubliny.

Počátkem prosince bylo oznámeno, že EU nebude v roce 2022 revidovat své plány na redukci emisí do roku 2030. Lze to považovat za dobrou zprávu?

Tato zpráva se dala očekávat. Eurokratické zájmové skupiny vedou již delší dobu džihád proti zdravému selskému rozumu, a přestože nemají své záměry technologicky a ekonomicky podložené, snaží se je prosazovat prostřednictvím části hloupých, zavázaných a s konfliktem zájmů jednajících vrcholových představitelů Evropské komise a dalších eurokratických institucí.

Evropská unie stanovila první verzi „zelených“ pravidel. Ta mají investorům dát jasný návod, do kterých projektů se v budoucnu vyplatí investovat, aby byla investice označena za ekologickou a měla by pak nárok na veřejné subvence. Považujete takový přístup k subvencování za správný?

Subvencování a dotace jsou cestou do pekel. Prostřednictvím subvencí se dláždí cesta ke korupčnímu jednání. Každý dotační program, každá subvence pokřivují tržní mechanismus. Zasahují do standardní tržní tvorby cen, které se vytvářejí na bázi vztahu nabídky a poptávky. Tento postup zásadně zkresluje a narušuje hlavní funkci ceny, kterážto má být nositelem informace.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marek Korejs

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

pojištění

Nemyslíte, že by podnikatelům více než odložení plateb sociálního pojištění pomohlo, kdybyste zálohy tak rapidně nezvedli? Jak na takové navýšení ODS vůbec mohla přistoupit? Protože co si budeme povídat dříve nebo později ty zálohy budu stejně muset zaplatit, takže ta vaše pomoc je dost vratkavá, ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pět firem vydělá. Pět milionů lidí bude poškozeno. Pavel Janeček k českému Green Dealu

4:44 Pět firem vydělá. Pět milionů lidí bude poškozeno. Pavel Janeček k českému Green Dealu

Fialova vláda měla na středečním zasedání schválit balík opatření označený jako tzv. český Green Dea…