Přiblížit EU lidem, to chci. Ať vědí, že není daleko a že jsme její součástí, říká kandidát KDU-ČSL Peterka

19.08.2020 7:05 | Zprávy

ROZHOVOR „Myšlenku federace, založenou na sounáležitosti a vzájemné spolupráci evropských států, vnímám jako správnou věc. Nyní je ale spíše než federalizace Evropy důležité přiblížit evropskou politiku více občanům. Lidé nejen v Česku musí vědět, že Evropská unie není někde daleko, ale i oni jsou její součástí,“ říká dlouholetý starosta Radomyšle a kandidát na senátora na Strakonicku (nezávislý nominovaný KDU-ČSL) Luboš Peterka. „Je potřeba zastavit vylidňování venkova zejména tím, že zajistíme dostupnost a zachování základních služeb, jako jsou matriky, pošty, školy, školky, lékaři, obchody, hospody, finanční úřady, stavební úřady, ale i dostupné bydlení pro mladé a seniory,“ konstatuje.

Přiblížit EU lidem, to chci. Ať vědí, že není daleko a že jsme její součástí, říká kandidát KDU-ČSL Peterka
Foto: archiv L. Peterka
Popisek: Luboš Peterka

Koncem července proběhl jeden z nejdelších summitů EU. Evropští lídři nakonec po pěti dnech schválili podobu obnovy ekonomiky a výsledek jednání si pochvalovali. Objevily se ale i kritické hlasy upozorňující na přílišné zadlužování? Co si myslíte vy?

Dohodu představitelů zemí EU vítám. Je to nepochybně pozitivní zpráva pro celou ekonomiku, zvláště pro všechny podnikatele a investory. EU tím ukázala, že je schopná se jako celek dohodnout a je připravena výrazně pomoci řešit dopady současné ekonomické krize.

Některé problematické body samozřejmě přetrvávají a premiér mohl při vyjednáváních udělat mnohem více. Pro Česko zůstává stále nevýhodné například kritérium nezaměstnanosti za posledních pět let, podle kterého se bude rozdělovat až 70 % dotačních prostředků z nástroje na podporu oživení a odolnosti. Dále stojí za zmínku tzv. rabaty, tedy finanční vratky čistým plátcům, u nichž se plánuje jejich navýšení.

Nic to ale nemění na tom, že vynaložené peníze mohou pomoci ke znovuoživení evropské ekonomiky. Je ale potřeba, aby naše vláda začala okamžitě pracovat a připravila projekty, kde bude možné tyto peníze smysluplně využít.

Výsledek tohoto jednání si pochvaloval například i semilský poslanec a předseda poslaneckého klubu STAN Jan Farský, který na sociální síti uvedl: „EU je po dnešku silnější, soudržnější, solidárnější a ještě více spolupracující. A takovou ji v současném globalizovaném světě plném politiků, kterým překáží demokracie, potřebujeme. Jsem zastánce evropské federace. A tohle je důležitý krok k ní.“ Co na jeho slova říkáte? Jste také stoupencem federalizace Evropy?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mohl to vědět každý. Turek ke kauze Írán. Prozradil něco na Farského i Nerudovou

11:30 Mohl to vědět každý. Turek ke kauze Írán. Prozradil něco na Farského i Nerudovou

„Byla popsána neprodleně po uskutečnění v mém pořadu na youtube a taktéž zveřejněna na oficiálních s…