Přijedou z velkých měst. S průkazem. Odvolí. A pak je to velký rozdíl...

25.01.2023 19:30 | Reportáž

„Nemyslím si, že dnes je už jasné, kdo vyhraje. Stále je to padesát na padesát,“ říkají někteří lidé z horských středisek v Moravskoslezském kraji. I když na Ostravsku drtivě zvítězil v prvním kole Andrej Babiš, nyní se zřejmě sympatie tamních lidí obracejí.

Přijedou z velkých měst. S průkazem. Odvolí. A pak je to velký rozdíl...
Foto: Jan Štěpán
Popisek: O prezidentské volby je mezi veřejností velký zájem. Zvláště Petr Pavel zaplňoval náměstí velkých měst svými příznivci

Anketa

Kdo víc rozděluje společnost?

hlasovalo: 28120 lidí
Už v sobotu 28. ledna budeme znát jméno člověka, který bude po dalších pět let reprezentovat na Pražském hradě český stát. Předvolební prezidentská kampaň se naplnila podle odhadů řady politologů a je skutečně velmi vyostřená, zejména díky konfrontačnímu stylu Andreje Babiše, který zapříčinil ve společnosti mírnou bouři. O uplynulém víkendu například  způsobila pozdvižení a dohady zpráva o tom, že manželce Andreje Babiše prý někdo zaslal výhrůžný dopis s prázdnou nábojnicí, a v nedělní debatě na České televizi zase rezonovalo, a to bohužel i v zahraničí, prohlášení předsedy hnutí ANO, že by v případě napadení sousední země nedodržel závazky vůči NATO a neposlal by na pomoc české vojáky. Andrej Babiš pak ale tento výrok dementoval a uvedl, že by závazkům vůči Severoatlantické alianci určitě dostál. V úterý pak bývalý premiér údajně dostal sám výhrůžný anonym, a rezignoval tak na cesty po regionech, a dokonce měl požádat i o policejní ochranu.

Jak tento lítý boj o prezidentské křeslo vnímají například lidé v ekonomicky postiženém bruntálském okrese v Moravskoslezském kraji, zjišťovali redaktoři ParlamentníchListů.cz na několika místech tohoto regionu, kde Andrej Babiš získal před několika dny prvenství s náskokem 28 procent před druhým Petrem Pavlem. Nejprve jsme oslovili několik obyvatel z nevelké obce Úvalno, kde žije okolo tisícovky obyvatel. Výsledek byl poměrně překvapivý, protože v prvním kole prezidentských voleb zde drtivě zvítězil bývalý premiér, a to téměř o čtyřicet procent nad druhým generálem Pavlem.

„Budu volit ve druhém kole Petra Pavla, on se mi teď zdá v těch televizních debatách určitě více slušnější a rozumnější,“ uvedla například prodávající Yveta z úvalenského marketu.

Poněkud odlišný názor projevil řemeslník Ivan už v seniorském věku. „Dám to panu Babišovi, myslím si, že pro obyčejné lidi toho udělá asi víc.“

Negativní styl Babišovy kampaně hned na začátku druhého kola zřejmě zapůsobil i na nemalou část veřejnosti také v menších obcích, protože servírka Lucie z místní restaurace nám sdělila: „Už ve škole nás učili, že prezident musí být osobou, která umí dobře reprezentovat naši zemi, a musí se proto také slušně chovat, proto budu volit generála Pavla.“

Dalších několik lidí z obce Úvalno nám i uvedlo, že k volbám nepůjdou vůbec, protože jejich favorit už z prezidentského klání vypadl a oběma postupujícím kandidátům svůj hlas dát nechtějí. 

V horských střediscích volí jinak než v ostatních obcích

Také na Osoblažsku si řada lidí nechávala pro sebe svoje rozhodnutí, koho půjde ke konci tohoto týdne volit. Výjimkou byl pouze padesátník Josef z obce Liptaň, který se se svým názorem vůbec netajil: „Určitě to hodím panu Babišovi, my tu žijeme v takovém zapomenutém, spíše zemědělském kraji a Babiš má také zemědělské firmy, tak by nám mohl třeba nějak pomoct.“      

Podobným názorem se prezentoval i Tomáš z větší obce na Osoblažsku, ze Slezských Rudoltic, který nám řekl: „Koho budu volit, je moje osobní věc, ale jsem letitým čtenářem a příznivcem Parlamentních listů, takže by vám to mělo asi dojít, jaká bude moje volba.“

Ve většině menších obcí v Moravskoslezském kraji porazil Andrej Babiš v prvním kole Petra Pavla celkem drtivým rozdílem, zajímavostí však je, že horská střediska v ostravském regionu volila jinak a přiklonila se ke generálovi.

„My máme i s dalšími rekreačními středisky v kraji vždy poněkud jiné volební výsledky než zbytek regionu. U nás mají totiž lidé z velkých měst chalupy a ti volí často poněkud jinak než zbytek bruntálského okresu. Velký vliv mají právě voličské průkazy. Koho jsem volila já, si nechám pro sebe, ale musíme doufat, že to dopadne dobře. Jak jsem včera ráno otevřela datovky, tak hned na mne vyskočila zpráva, jak jsou Poláci z nás hodně smutní, když Andrej Babiš uvedl v prezidentské debatě, že by jim při napadení jejich země nepomohl,“ uvedla Radka Chudová, starostka obce Karlova Studánka, známých horských lázní v Jeseníkách.

Příprava na druhé kolo prezidentské volby v plném proudu. Ilustrační foto: Jan Štěpán

Výjimečnost volby v turistických regionech, na což mají zásadní vliv zejména voličské průkazy návštěvníků, pak potvrdil i Svatopluk Gottwald, tajemník ze známého lyžařského střediska v Jeseníkách, z Malé Morávky. Ten ale bez okolků potvrdil, že by sám volil raději Petra Pavla, i když se mu zdál v poslední debatě více pasivní. „Nemyslím si, že dnes je už jasné, kdo vyhraje. Stále je to padesát na padesát, a pokud generál nepřidá více aktivity, může to dopadnout i jinak, než předpovídají různé průzkumy,“ konstatoval Svatopluk Gottwald.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jan Štěpán

Andrej Babiš byl položen dotaz

Nemyslíte, že si za vyhrocenou kampaň můžete do značné míry sám?

Nebyl jste to náhodou vy, kdo neuměl nic jiného než útočit na své protivníky? Řekl byste, že jste politik, co umí dělat kompromisy nebo ustoupit? Vždyť se proti vám staví i vlastní členové hnutí nebo bývalý koaliční partneři. Proč asi?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Předvybraní kandidáti na prezidenta.“ Expert na manipulace a ovlivňování veřejného mínění promluvil

20:11 „Předvybraní kandidáti na prezidenta.“ Expert na manipulace a ovlivňování veřejného mínění promluvil

„Eskalace kampaně ve smyslu výhrůžky zastřelením je naprosto bezprecedentní situací,“ hodnotí pro Pa…