Primitivní, odsoudil Sobotku Petr Gazdík. Ten stál ve frontě a má mnohé na srdci k Babišově EET

12.12.2016 7:01

ROZHOVOR „Je to nová situace. Největší opozicí jsou sobě navzájem dvě největší vládní strany a na to jsme nebyli zvyklí,“ komentuje aktuální vývoj na politické scéně šéf STAN Petr Gazdík, který také doporučuje oběma hlavním aktérům, aby si to, kdo hraje fér či nefér, raději vyříkávali za zavřenými dveřmi. Ke schválenému státnímu rozpočtu uvedl: „Schodek 60 miliard v době výrazného ekonomického růstu, neinvestic, ještě investování do nových tisíců státních úředníků je prostě nemravnost.“ Gazdík také popsal, co považuje za „zoufalství sociální demokracie“.

Primitivní, odsoudil Sobotku Petr Gazdík. Ten stál ve frontě a má mnohé na srdci k Babišově EET
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Gazdík
reklama

Prezident Miloš Zeman byl podle premiéra Bohuslava Sobotky ve svém projevu k rozpočtu ve sněmovně nekritický vůči ministrovi financí Andreji Babišovi. Nobelovu cenu, o které se Zeman v bonmotu v souvislosti s Babišem v projevu zmínil, si podle Sobotky zaslouží úředníci a ministři za vyčerpání peněz z evropských dotací. Řekl to dnes v Otázkách Václava Moravce v České televizi. Také se domníváte, že byl prezident nekritický vůči vicepremiérovi, nebo ne?

Pan prezident měl určitě pravdu, když říkal, že v čase šestiprocentního hospodářského růstu za vlády ministra financí Sobotky, dnešního premiéra, se vytvářely deficity a pak jsme na to doplatili v ekonomické krizi v roce 2008 a 2009. Teď ale také nešetříme na horší časy. Jsem pro, aby se zvyšovaly mzdy a důchody, ale už méně oprávněné je zvyšovat počty státních zaměstnanců, úředníků, protože až přijde čas krize, se s tím budeme vyrovnávat velmi těžce. Také velmi nekritické bylo, že nevzal v potaz, že nestavíme infrastrukturu, neinvestujeme do vědy, výzkumu, školství. Těch peněz jde do těchto oblastí méně. Možná budeme mít vyrovnaný nebo přebytkový rozpočet, ale stále nemyslíme na horší časy. O těch dalších aspektech, které jsem zmínil, už pan prezident nemluvil.

A v této souvislosti váš pohled na státní rozpočet se schodkem 60 miliard? Premiér Sobotka si pochvaloval, jak lehce se letos rozpočet podařilo zvládnout.

Schodek 60 miliard v době výrazného ekonomického růstu, neinvestic, ještě investování do nových tisíců státních úředníků je prostě nemravnost. I pan prezident říkal, že v časech růstu má být rozpočet přebytkový, a on je deficitní. A to je špatně. Kdyby takto hospodařily české obce nebo vaše domácnost, tak by u vás zcela jistě časem zazvonil exekutor. Kdybyste v době, kdy se vám navyšují příjmy, byla schopná vytvořit dluh… Na obyčejné lidi může zazvonit exekutor, ale vládní koalice svůj postup vydává za úspěch.

Prezident v MF DNES také ocenil projekt elektronické evidence tržeb. Hlava státu má za to, že se dobře rozběhl a funguje. Platit daně se musí a toto je jeden z nástrojů, jak kontrolovat výběr daní. S rezervou pak bere informace o tom, kolik hospodských skončilo. Co si vy myslíte o tomto projektu a jak vnímáte postoj prezidenta?

Projekt EET nemohu hodnotit jako úspěšný. Vidím kolem sebe desítky hospod a restauračních zařízení v malých obcích, které jsou zavírány. Před chvílí jsem byl na koncertu filharmonie a jen občerstvení s EET bylo mnohem zdlouhavější. Vidím také možnosti obcházení tohoto projektu. Teď ho hodnotit jako úspěšný je velmi předčasné a jeho důsledky uvidíme ještě za měsíce a roky zejména na malých obcích. Je strašná škoda, že místo tohoto drahého projektu se systém pro nejmenší podnikatele nevyřešil jinak. 

Možná se dá říci, že graduje napětí mezi panem premiérem Sobotkou a vicepremiérem Babišem. Mimochodem, v úterý chystá premiér bilanční schůzku s Andrejem Babišem. Očekáváte nějaký zajímavý výstup, který by něco mohl ovlivnit?

Je to nová situace. Největší opozicí jsou sobě navzájem dvě největší vládní strany a na to jsme nebyli zvyklí. Václav Klaus vždycky nastavoval, že mezi koalicí a opozicí, pravicí a levicí musí být nelítostný souboj v Poslanecké sněmovně, ale ten se teď odehrává přímo ve vládě mezi dvěma vládními stranami, kde jedna je středolevicová a druhá středopravicová. Jediné pozitivum je, že se denně vláda nerozpadá a je stabilní. Do budoucna ale situace nic dobrého přinést nemusí. 

Vicepremiér Andrej Babiš v podstatě o tom, co jste zmiňoval, hovořil v ČT. Zmínil, že opozice v podstatě neexistuje a opozicí je pro ČSSD právě hnutí ANO. Zmínil i to, že se premiér změnil od krajských voleb. A připomenout můžeme, že ještě předtím Babiše označil Sobotka za neférového hráče. Co k tomu říci?

Bylo by lepší, pokud by si tyto věci vyříkávali pánové za zavřenými dveřmi. Pro stabilitu této země není dobře, když se takto urážejí. To bývá tradiční úvaha opozice.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky aktuální nastavení českého daňového systému vyhovuje velkým a bohatým. Cílem ČSSD nejsou kosmetické úpravy daní, ale zásadní reforma směrem k progresi. Předseda ČSSD a další sociálnědemokratičtí předáci v posledních týdnech také začali opět mluvit o tom, že by se měly zvednout sazby pro největší firmy. Takzvaná korporátní daň by se vztahovala například na banky, telekomunikační operátory nebo velké energetické podniky. Je něco z toho podle vás zajímavé nebo podpořili byste tyto návrhy?

Já považuji za zoufalství sociální demokracie, že není schopná najít kompletní levicovou vizi pro Českou republiku. Pokud její hlavní volební tahák má být, že sníží daně nízkopříjmovým skupinám, ale pokud mají děti, tak už teď daně v podstatě neplatí, což je v pořádku. A zvyšování daňové progrese? Máme daňovou progresi, která je dána odpočitatelnými položkami. Jestli pan premiér chce přijít s něčím složitějším, mně se to nelíbí. Spíš bych šel systémem zjednodušování a podpory rodin. V daňové reformě mi chybí vyřešení dvou ožehavých otázek. A to je důchodová reforma, protože pan premiér nenastínil vizi, jak budou důchody vypadat pro mou generaci čtyřicátníků. Jeho slavná důchodová komise za poslední tři roky nevytvořila vůbec nic. Jediné, co udělali, bylo, že zrušili druhý důchodový pilíř. Žádný nový systém ale nenastavili. Data jsou tvrdá a jasná. Jestliže na jednoho důchodce má za 25 let pracovat 1,2 až 1,3 pracujícího, tak to prostě nevychází. Chybí mi vize důchodové reformy i přeměny zdravotnictví. Zvyšuje se průměrný věk, zlepšují se zdravotnické technologie, které jsou zároveň také dražší. Současné odvody jsou už dnes jedny z největších v zemích OECD, ale co bude dál?
Snížit daně těm, kteří ho mají volit, a zvýšit odvody těm, kteří ho patrně nikdy volit nebudou, je primitivní a jednoduché, ale o vizi se nedá mluvit.  

Ještě se vrátím k pátečnímu jednání o protikuřáckém zákonu. Je to útok na svobodu a další bič na podnikatele, nebo konečně dobrá zpráva, protože se zařadíme mezi civilizované země, kde se v restauracích nekouří?

Svoboda končí tam, kde omezuji svobodu někoho jiného, a u kuřáku je to často velmi diskutabilní. Když vidím bezohlednost některých kuřáků zejména v místnostech s malými dětmi… Já se přikláním k tomu, že je dobře, pokud se zařadíme po bok civilizovaným zemím, kde je běžné, že se v restauracích nekouří.

V médiích prošly informace o tom, že do voleb byste mohli využít spojenectví s KDU-ČSL, objevilo se i označení Lípa. Nevím, zda jsou to jen spekulace…

To jsou spekulace. Oficiální jednání se Soukromníky, SNK - ED, KDU-ČSL a dalšími stranami začaly, a jak dopadnou, je věc členské základny. Nic z toho, co jsem četl v Lidových novinách, nemohu potvrdit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Daniela Černá
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Už i pravicový profesor: Česko, spolehni se na sebe. I v zemědělství. Stop penězům do ciziny, hlavně tyto firmy. Jinak...

9:35 Už i pravicový profesor: Česko, spolehni se na sebe. I v zemědělství. Stop penězům do ciziny, hlavně tyto firmy. Jinak...

ROZHOVOR „Pandemie nám ukazuje rizikovost využívání hlavní výhody globalizace v podobě levné pracovn…