Připravte se na zdražování. Sousedé už snižují stavy skotu, kvůli suchu je neuživí. Majitel rodinné farmy přináší alarmující zprávy

19.08.2018 7:48

ROZHOVOR „Zajistil jsem vodu pro napájení zvířat a prohloubil všechny stávající studny tak, aby mi stačila voda pro napájení,“ říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz zemědělec z Krhanic na Benešovsku František Mikoláš. Horší podle Mikoláše spíše bude, pokud se letošní sucho bude opakovat i v následujících letech. „Potom bych i já musel stavy skotu snížit,“ dodává Mikoláš. Jeho sousedé a kolegové zemědělci, kteří chovají stáda na maso, podle něj stavy skotu snižují již nyní. Zdražování pečiva a mléčných výrobků podle Mikoláše kvůli suchu přijde určitě.

Připravte se na zdražování. Sousedé už snižují stavy skotu, kvůli suchu je neuživí. Majitel rodinné farmy přináší alarmující zprávy
Foto: Archív Františka Mikoláše
Popisek: Krmící se skot na farmě Krhanice zemědělce Františka Mikoláše
reklama

Zemědělec František Mikoláš je majitelem rodinné farmy Krhanice na Benešovsku. Na farmě chová několik set kusů dojnic, jejichž mléko dodává nejen českým zpracovatelům, ale například i do škol. Zboží dodává i do Prahy. Rodina Mikolášových v Krhanicích hospodařila celé generace s přestávkou v období čtyřiceti let vlády socialismu. Po roce 1990 Mikoláš svou farmu obnovil. ParlamentníListy.cz se Mikoláše ptaly na to, jak jako zemědělec zvládá současná sucha a vlny veder. A jak jsou na tom jeho kolegové, sousedi.  

Česko letos zachvátila rekordní sucha a vedra. Prší málo a voda v některých oblastech takřka není. Teploty atakují rekordní hodnoty. Jak na tento stav reagujete?

Zajistil jsem vodu pro napájení zvířat a prohloubil všechny stávající studny tak, aby mi stačila voda pro napájení. Je otázkou, zda do budoucna toto opatření bude dostatečné. Dle rozborů na sušinu kukuřice pěstované na siláž jsme sklizeň provedli o jeden měsíc dříve, začali jsme už 6. srpna. Takový termín pro sklizeň nepamatují ani staří zemědělci. Sklizeň dosáhla necelé poloviny výnosů loňského roku. Samozřejmě, že i výživová hodnota takto časně sklizené kukuřice nedosáhla úrovně kukuřice sklizené v předešlých letech. Navíc jsem sklidil pouze jednu seč travních porostů a další seče už nenarostou. Z toho důvodu zaseji žito, které budu sklízet a konzervovat na jaře. Tím nahradím výpadek travní siláže z letošního roku. K tomu jsem zasel ozimé směsky, které budu případně už na podzim spásat. Jsem si vědom toho, že v případě nedostatku vláhy na podzim a v zimě budou všechna moje opatření zcela neúčinná. Včas jsem si nakoupil slámu. Nahradím tím nedostatek sena. Horší bude, pokud se letošní sucho bude opakovat i v následujících letech. Potom bych i já musel stavy skotu snížit.

Anketa

Má ještě cenu vyšetřovat dnes velké hospodářské kauzy 90. let?

97%
3%
hlasovalo: 7013 lidí

Jaká atmosféra panuje mezi zemědělci, vašimi kolegy? Vnímáte od nich nějaké signály ve smyslu, že se kvůli suchu například chystají redukovat stáda skotu či něco podobného?

Moji sousedé, kteří chovají masná stáda a mají hlavně travní porosty, již nyní snižují svoje stavy skotu, protože vědí, že je z letošní sklizně travních porostů neuživí.

Je podle vás daný stav nějakým excesem? Nebo se jedná o součást přirozeného cyklu?

Domnívám se, že je to koloběh přírodních cyklů, přesto nikdo z mých vrstevníků takové extrémní teploty a sucho nepamatuje

U pečiva se již hlásí prognózy, že se kvůli suchu bude zdražovat. Lze zdražování čekat i u masa či mléčných produktů? Chystáte se vy osobně zdražovat?

Zdražování pečiva a následně i mléčných výrobků určitě přijde. I nám se zvyšuje cena za krmné směsi a zvýšily se nám náklady za výrobu náhradních krmiv v podobě ozimých směsek. Z toho důvodu budu muset zdražit i svoje mléčné produkty. Co se týče masa, tam zřejmě dojde k přechodnému snížení ceny v důsledku snižování stavu dobytka. Zvýšení cen u masa se projeví až později. Myslím si, že ceny mohou stoupnout až o 10%. Přes všechna moje opatření se sníží dojivost a naopak zvýší náklady na jeden litr mléka, mléčných výrobků, ale i masa.

Podle odborníků se jedná již o pátý rok v řadě, kdy se Česko potýká s extrémním suchem. Měli bychom si na ta vedra začít zvykat, přizpůsobovat skladbu pěstovaných plodin či vyráběných produktů?

Nemůžeme čekat na dobu, kdy nebudeme mít celoplošně čím krmit. Musíme upřednostnit pěstování ozimů na úkor jařin, více se specializovat na plodiny, které jsou odolnější vůči suchu. Je tu velký úkol pro výzkumné a osivářské ústavy a poradenské firmy, které musí vytipovat rostliny vůči suchu odolné.

Podle meteorologů by v nejsušších částech republiky (např. jižní Morava) mohly vzniknout dokonce i polopouště… Lze si představit situaci, že se zemědělské prostředí ČR promění na řekněme nějakou klimatickou variantu blízkého východu?

Doufejme, že k tomu nedojde. Pokud bude nedostatek vody plošně v celé Evropě, nezbude nám nic jiného, než se přizpůsobit. Musíme hledat vzory v oblastech, kde nedostatkem vody trpí již nyní, a přesto dokáží úrodu vypěstovat. Budeme muset používat rostliny, které suchu lépe odolávají a zřejmě v budoucnu začít používat i kapénkovou závlahu. Bohužel tyto metody budou velmi finančně nákladné.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jonáš Kříž

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Výměna Sputniku za Vrbětice? Krycí cesta pro Pivoňku? Kdepak. Pirát Ferjenčík tuší jiný důvod, proč Hamáček spěchal do Ruska

17:52 Výměna Sputniku za Vrbětice? Krycí cesta pro Pivoňku? Kdepak. Pirát Ferjenčík tuší jiný důvod, proč Hamáček spěchal do Ruska

„Pokud by zadlužování pokračovalo tempem, do kterého se pustila současná vláda, tak směřujeme k řeck…