Příště zavedete zákon o domovnicích, které budou práskat přestupky. Vy bývalí bolševici, zlobí se pravičák Baránek

09.05.2016 16:19 | Zprávy

ROZHOVOR Zákon o ochraně whistleblowerů? Proč to nazývat anglicky? Je to zákon o udavačích, kritizuje první místopředseda Strany soukromníků ČR Rudolf Baránek vládní předlohu. I K. H. Frank nebo lidé z StB podle něj počítali s udavači, ale nikdo na to zatím nepotřeboval zákon. „Oni si myslí, že když zaměstnavatel zjistí, že ho nějaký zaměstnanec práská, že ho nevyhodí? To by byl hlupák, kdyby práskače nevyhodil z práce,“ prohlásil Baránek. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz kritizuje i nápad Miloše Zemana na znárodnění OKD a hovoří o přípravě na podzimní volby do krajů a senátu.

Příště zavedete zákon o domovnicích, které budou práskat přestupky. Vy bývalí bolševici, zlobí se pravičák Baránek
Foto: archiv
Popisek: Rudolf Baránek

Co jako živnostník říkáte na výrok prezidenta Miloše Zemana, že nejvhodnějším řešením situace kolem těžební společnosti OKD by bylo přijetí zákona o znárodnění této firmy?

Já jsem si skutečně nemyslel, že 26 let po revoluci ještě někdy uslyším od našeho čelného představitele návrh na znárodnění. To slovo považuji za hrozné, zažili jsme to v letech 1945 až 1950. Myslel jsem si, že po odjezdu čínského prezidenta a celé té šaškárny kolem toho, jak nás zvykali zase na rudé vlajky, bude chvíli pokoj. Myslím, že situace je dnes skutečně velmi nebezpečná, protože ty pány nalevo napadají opravdu samé hrůzostrašné věci. Dnes vedou republiku prezident Miloš Zeman a premiér Sobotka a právě oni patří mezi ty, kteří kdysi zaseli problém OKD. Vůbec neříkám, že za to měli nějaké úplatky, ale oni prostě založili průšvih s OKD tím, jak nechali OKD privatizovat. A to vůbec nemluvím o tom, kolik levičákům OKD za ty roky dalo do voleb peněz. A dnes se prostě řekne, že podnik znárodníme. Za nebezpečnou považuji vůbec myšlenku udělat nějaký zákon o znárodňování, i když jen OKD.

Ale co když tyto pány začne napadat udělat zákon o znárodňování, a to OKD se jen vymaže? Prostě je to strašný nápad a zajímavé je, že to nikomu nevadí. Dokonce v tom někteří hledají klady, že by se tím mohl vyřešit problém OKD. Ale tady jde o víc: o to, že někdo má opět nápad, že se bude znárodňovat. S jakým nápadem přijde za týden, za čtrnáct dní? Je hrozné, do jaké doby nás levičáci táhnou. Slovo znárodňování už v této zemi nikdy nesmí projít. Podobní levičáci i vinou sociální demokracie, která se v roce 1948 sloučila s komunisty a má neblahé znárodňování také na svědomí, když se tak hlásí ke své historii. Je vidět, že tito pánové jsou velmi nebezpeční této zemi a demokracii.

Ale OKD se ocitlo ve velkých problémech, podalo na sebe návrh na insolvenci, tisíce lidí, nejen horníků, zřejmě přijdou o práci. Co tedy s tím?

Je to velká ostuda. Pamatuji si rok asi 1994, když jsem byl místopředseda tripartity, jak za mnou přišel tehdejší šéf hornických odborů Cyril Zapletal, s nímž jsem měl velmi dobrý vztah, že by chtěl navrhnout na tripartitě, aby horníci mohli chodit dřív do důchodu. A ptal se, jestli to podpořím, protože věděl, že už jednou jsem se zastal horníků, když se zavíraly doly. Tehdy jsem Cyrilu Zapletalovi řekl, že je to rozumný nápad, ale že by měl myslet na to, že jsou tu lidé z hutí od vysokých pecí i jiné profese, které jsou také tak obtížné a zdraví škodlivé jako hornické. Cyril Zapletal dřívější odchod tenkrát navrhl, já i někteří další zástupci zaměstnavatelů jsme to podpořili, ale samozřejmě se nic nedělo.

Přesto všechno je dnes pro mne nesmírně obtížné k pochopení, že když krachuje OKD a jde o několik tisíc lidí, je tam každý týden někdo z vlády. Kde byli, když krachovaly jiné firmy a lidé přicházeli o práci? Nepomohli nikdy nikomu. Teď se tam vláda málem chystá odstěhovat, jezdí tam i ti, kteří to zavinili, jako premiér Sobotka, a na ostatní kašlou. Vláda se stará jen o toho, o koho chce. Při vší úctě k horníkům chci připomenout, že už neplatí to Gottwaldovo: já jsem horník a kdo je víc. Zajímá vůbec někoho z vlády, že kvůli nepříznivým podmínkám, které politici vytvářejí, krachují tisíce živnostníků? Ne, to nikoho nezajímá.

Majitelé OKD by si měli poradit sami, dlouho z toho podnikání rýžovali, ale není možné, aby politici upřednostňovali horníky před ostatními lidmi. Není to nic proti horníkům, je to o směšnosti této vlády, která si neví s ničím rady. Jen všem slibují zvýšení platů, pouze na soukromníky pletou větší a větší bič a vůbec se tím netají. I soukromníci mají rodiny a starají se o své zaměstnance.

Vláda připravuje dokonce dva návrhy zákonů o ochraně whistleblowerů, podle nichž by zaměstnanec, který oznámí podezření z korupce svého zaměstnavatele, měl být zákonem chráněn před odvetou těch, jejichž činnost ohlásil, nebo těch, kterým kvůli oznámení vznikla nějaká újma. Zákon by měl zabránit jejich propuštění nebo znevýhodňování v práci. Co si o tom myslíte?

Ta myšlenka je strašidelná. V tomto prostoru České republiky po století zpátky byl vždy dost velký výskyt udavačů. K. H. Frank s nimi počítal, komunisti také i StB, ale nikdy na to nepotřebovali zákon. Je k neuvěření a těžko pochopit, co se představitelům této vlády skutečně honí v hlavě. Nedávejme zákonu anglický název, prostě je to zákon o udavačích a jejich ochraně a jde o další kamínek do mozaiky toho, co s námi chtějí dělat. Je to hodně neuvěřitelné. Oni si myslí, že když zaměstnavatel zjistí, že ho nějaký zaměstnanec práská, že ho nevyhodí. To by byl hlupák, kdyby práskače nevyhodil z práce. Tito pánové chtějí všechny ovládnout. Za chvíli bude zákon o domovnicích, které budou mít povinnost vládě nahlásit všechny přestupky v domě. Je vidět, jak levicoví politici přemýšlejí a kam chtějí společnost zavést. Prostě je znát, že to jsou bývalí bolševici.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Kdo seje vítr, sklidí bouři

Vážená paní Pekarová, nemyslíte, že "nešťastná vyjádření" používá soustavně pětikoaliční vláda vůči svým občanům, kteří mají výhrady ke způsobu jejího vládnutí a nazývá je dezoláty a proruskými živly? Je to skutečně slušné a s respektem k odlišným názorům? Zdravím a doufám v odpověď.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Biden? „Čekají nás nebezpečnější věci.“ Zdeněk Zbořil tuší širší pozadí

14:35 Biden? „Čekají nás nebezpečnější věci.“ Zdeněk Zbořil tuší širší pozadí

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „Předpokládám, že na věci ‚šokující‘ se musíme teprve připravit, protože nás …