Profesor Budil: Po roce 1989 to nedopadlo dle očekávání. Evropa je v úpadku, rozvratu. Asie to vidí a čeká na šanci

15.07.2019 13:47 | Zprávy

POLOČAS HORKÉHO ROKU Pojem trvale udržitelného rozvoje, který se objevuje v dnešních politických a mediálních proklamacích, není nic jiného, než obava k přiznání, že nedokážeme iniciovat potřebný pokrok a kvalitu života. Evropa se může opět stát tím, čím byla před novověkem – zaostalou oblastí, periferií sofistikovaných a dynamických asijských civilizací. Nemějme iluze, že současný stav nejen v EU Asie nevidí – naopak, dobře si toho všímá a připravuje se na převzetí vlády nad světem. Východiskem je probuzení národní energie, které čekejme – spíše než v západní části starého kontinentu – ve středu a východě Evropy. To uvádí v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz světově uznávaný filozof Ivo Budil.

Profesor Budil: Po roce 1989 to nedopadlo dle očekávání. Evropa je v úpadku, rozvratu. Asie to vidí a čeká na šanci
Foto: Wikipedie
Popisek: Prof. RNDr. Ivo T. Budil, Ph.D., DSc.

Zažíváme nejvíce nespokojeností a protestů od sametové revoluce. A přitom si žijeme velmi dobře, i když nad poměry a na úkor budoucnosti. Proč tento národ je tak nespokojen?

Nad poměry a na úkor budoucnosti si podle mého názoru rozhodně nežijeme. Naopak, vzhledem ke svému pracovnímu výkonu, nasazení a kvalitě a produktivitě práce a ve srovnání s jinými evropskými národy by si obyvatelé České republiky zasloužili výrazně vyšší mzdové ohodnocení. Nespokojenost některých lidí vyplývá pravděpodobně z podvědomého tušení, že jsme zdaleka nevyužili příležitosti a potenciál, kterým jsme disponovali v roce 1989. To, že si žijeme relativně dobře, vyplývá především z celkového materiálního a technologického pokroku, který uskutečnila v uplynulých třiceti letech globální civilizace jako celek. V roce 1960, v době komunistického totalitarismu, byla v Československu rovněž bezpochyby vyšší životní úroveň než v roce 1930, kdy vládl demokratický režim.

Obávám se, že ke všeobecnému hospodářskému, kulturnímu, sociálnímu a intelektuálnímu rozmachu českého národa, který byl očekáván v listopadu 1989, nedošlo. To není žádná tragédie, jestliže by na základě této negativní zkušenosti byly provedeny žádoucí politické, hospodářské a legislativní reformy. Bohužel, část politických elit, která z větší části ovládá mainstreamová média, se snaží této nespokojenosti, jež by měla vyústit v pokus o obrodu národních sil, využít pro své politické cíle, jejichž smyslem není dosažení prosperity, ale uspokojení osobních ambicí. Tím v zárodku podrývá vůli k pozitivní změně. Za dávných časů se pro podobné osoby používalo přiléhavé označení „zemští škůdci“.     

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Václav Fiala

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Jak věřit vašim slibům?

Slibujete dostupnější bydlení, konec korupce, ale co se změnilo za ty roky, co jste v politice? Dokonce jste byli dost dlouho součástí vlády. A když jsme u toho, šli byste do koalice se SPOLU a STAN znovu nebo ne? Protože jestli ne, tak kdo jiný vám zbývá?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Skyline v zákulisí evropské obrany: Strategie, lobbing a  přístup k moci

15:00 Skyline v zákulisí evropské obrany: Strategie, lobbing a přístup k moci

ParlamentníListy.cz měly před několika hodinami možnost hovořit s Ondřejem Šloufem, zástupcem společ…