Profesor Jičínský: Sirotci? Postup Šojdrové se mi nelíbil. Celé to přeci začalo invazí USA

24.09.2018 7:15 | Zprávy

ROZHOVOR Bývalý politik a právník Zdeněk Jičínský se domnívá, že nový kandidát na ministra zahraničních věcí za sociální demokracii Tomáš Petříček je nadějný, samostatně uvažující člověk, který funkci zvládne. „Pokud ovšem nedojde ke sporu mezi Babišem a Zemanem jako v minulosti, když Babiš ustoupil od návrhu, který původně Zemanovi dal, když prezident řekl, že Pocheho jmenovat nebude. Myslím, že Zeman by už neměl svou pozici ve vztahu k tomu, kdo bude vykonávat funkci ministra, přeceňovat, a že by měl návrh, který mu Babiš předloží, akceptovat,“ prohlásil doyen sociální demokracie profesor Jičínský.

Profesor Jičínský: Sirotci? Postup Šojdrové se mi nelíbil. Celé to přeci začalo invazí USA
Foto: ReproFoto: ČT
Popisek: Profesor Zdeněk Jičínský

Jak se díváte na nominaci pana Petříčka, asistenta europoslance Miroslava Pocheho, na post ministra zahraničních věcí? Je to správné řešení, které znamená konec problémů kolem šéfa diplomacie?

Jsou věci, na které je těžké mít zcela jednoznačný názor. Chápu, že situace vedla předsedu ČSSD Jana Hamáčka k tomu, aby to vyřešil ještě před volbami, i když původně chtěl rozhodnout až po volbách, aby se tím ve volební kampani strana nemusela zabývat. Z nějakých důvodů dospěl k tomu, aby to udělal už před volbami. Pokud jde o rozhodnutí jmenovat pana Petříčka, z odborného hlediska proti tomu asi nelze mít námitky, protože je to člověk vzdělaný, jazykově vybavený, má zkušenosti ze zahraniční politiky, ale má i jisté nevýhody v tom, že není veřejně známý jako politická osobnost, a to k funkci ministra zahraničí patří.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Vladimíra Ludková byl položen dotaz

Trefné

,,Politika se změnila v soutěž o to, kdo koho označí za většího lumpa. O budoucnosti se mluví stále méně. Návrhy se neposuzují podle jejich přínosu, ale podle toho, kdo je vyslovil. Politické strany se většinou zabetonovaly ve svých pozicích, a to samé se často stalo i s jejich členy a kandidáty. Za...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Jinak bych nic neposílal.“ Jak to bylo s dopisem pro ÚS

12:59 „Jinak bych nic neposílal.“ Jak to bylo s dopisem pro ÚS

Potřebuje ÚS k řešení žaloby prezidenta spoustu času? Na tuto otázku pro ParlamentníListy.cz odpovíd…