Profesor Vostatek odhaluje, jak odborníci jednali o reformě důchodů. Přečtěte si, jak dopadly jeho návrhy

18.09.2014 17:02 | Zprávy

ROZHOVOR V jakém věku odcházet do důchodu? Musí být podmínkou pro vyplácení penze odpracování pětatřiceti let, nestačilo by pět? Bude v budoucnu stačit státní důchod k přežití? To jsou otázky, nad kterými si lámou hlavu experti i politici. Uznávaný odborník na penze, profesor Jaroslav Vostatek léta říká, že současná praxe výpočtu důchodů je paskvil.

Profesor Vostatek odhaluje, jak odborníci jednali o reformě důchodů. Přečtěte si, jak dopadly jeho návrhy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Důchodkyně, ilustrační foto

Dnes je členem důchodové komise, kterou vede profesor Martin Potůček a která má vypracovat návrhy na ukončení Nečasovou vládou zavedeného druhého pilíře, ale jeho připomínkám a návrhům zase nikdo příliš nenaslouchá. Profesor Vostatek varuje před variantou, kterou komise vybrala, protože podle něj přinese řadu problémů, především spory s penzijními fondy. „Z mého pohledu si vedoucí týmu vybral ze tří špatných variant tu nejhorší,“ uvedl v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

První informace z práce Vaší důchodové komise byly špatně pochopeny a vyvolaly značný rozruch. Výrok, že průměrné pobírání důchodu by mělo trvat dvacet let, vyvolal obavy, že po dvaceti letech přestanou důchodci dostávat od státu peníze. Ta představa je absurdní. Vy byste určitě nic takového nenavrhli?

To určitě ne.

Naopak lidé, kteří se dožijí sta let, dostávají o tisíc korun víc. To jste zachovali?

Na to si nikdo nevzpomněl, to nikoho netrápí. Naopak jsou tlaky na zvýšení minimálních důchodů, podle mého názoru je to oprávněné – formou podstatného zvýšení základní výměry důchodu při současném odstranění redukcí u procentní výměry. K tomu jsme se ale zatím také nedostali.

Takže, co zásadního jste vymysleli, kromě toho, že se zruší druhý pilíř důchodové reformy, což bylo vlastně politické zadání od současné vládní koalice?

Příprava novely zákona, kterým by se zrušil druhý pilíř, není zdaleka dokončena. Nemám zprávu, kdy by to už mělo být na pořadu jednání vlády. Naše odborná komise je pracovní orgán ministryně práce a sociálních věcí, ona má předložit návrh do vlády, pak to teprve převezme Ministerstvo financí, které má druhý pilíř v kompetenci. Tam se to může ještě zkomplikovat. Nerad to říkám, ale osobně bych byl rád, kdyby se diskuse znovu otevřela. Ne o tom, jestli se má, nebo nemá ukončit druhý pilíř, ale jde o to, co se tím vyvolá za problémy. Podle mého názoru se vyvolá řada problémů zbytečně. Je to strašně komplikované. Ani nemohu prozradit, jak návrh vznikal.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Korupce

Takových, co slibovali, jak zatočí s korupcí tu už bylo. V čem spočívá ten váš plán, jak s ní skoncovat? A za dobu, co jste ve sněmovně, předložili jste nějaký návrh, který by korupci zabránil? Jaký? Protože jak píšete, dochází k ní pořád

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala je pevný asi jako vykydnutý pudink. Šichtařová o slibech, na které se vláda vykašlala

14:25 Fiala je pevný asi jako vykydnutý pudink. Šichtařová o slibech, na které se vláda vykašlala

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Vláda Petra Fialy se ani nepokouší splnit to, co si sama napsala do své…