Zabýváte se zahraniční politikou. Jak se podle vás změnil vztah mezi Českem a Ruskem po tom všem, co se nyní odehrálo? Ať už jde o policejní dohled nad třemi pražskými politiky, agenta s ricinem nebo oslavy 75. výročí od konce druhé světové války?
Vztahy se nepochybně razantně zhoršily. Ztotožňuji se s názorem generála Andora Šándora, který prohlásil, že jen blbec si dělá zbytečné nepřátele. Rusko tady bylo a bude a my s tím musíme nějakým způsobem žít. A je úplně zbytečné stavět tuto velmoc nějakými gesty do opozice.
Často v rozhovorech slýchám, že vámi zmíněná gesta jsou projevem demokracie v suverénním státě…
Nezlobte se, ale to není žádné vyjádření demokracie, jen hloupá gesta sebestředných politiků krajského formátu. Praha je na úrovni kraje, notabene starosta Kolář (Ondřej, TOP 09, pozn. red.) zastupuje pouze městskou část, Pavel Novotný (starosta Řeporyjí, pozn. red.) jakbysmet. Tito lokální politici by se měli věnovat tomu, kvůli čemu je voliči zvolili, tudíž zvelebování jejich rajónů, nikoliv se motat do zahraniční politiky. To jim skutečně nepřísluší a považuji za zcela trestuhodné, že Ministerstvo zahraničí jim takový prostor dává a něco takového jim vůbec umožní.
Na druhou stranu slýchám, že jde o provokace mířené proti Rusku. Co vy na to?
Já nevím, zda jsou tyto kroky prioritně namířené proti Rusku a jedná se o provokaci Ruska. Podle mne jde ale především o vyjádření značné hlouposti, ale spíše si myslím, že tím hlavním motivem je totální sebestřednost všech těchto politiků, kteří neváhají kvůli svému zviditelnění využívat a poškozovat vztahy České republiky vůči jedné ze světových velmocí.
V rámci celého vývoje událostí dochází k divoké diskusi o historii, která se týká druhé světové války. Ať už se jedná například o vlasovce, nebo maršála Koněva, roli Sovětského svazu v tehdejší době – zda Československu pomohl, nebo nakonec ublížil. Jak to vnímáte?
Sovětský svaz nám nepochybně pomohl od okupace nacistickým Německem, a současně nám také pochopitelně ublížil, když zde umožnil nástup vlády komunistů. O tom, co je horší, lze samozřejmě polemizovat. Totéž maršál Koněv. Koněv nepochybně coby velící důstojník ukrajinského frontu přispěl významně k osvobození tehdejšího Československa, ale současně tím, že se jeho vojska na území Československa usídlila, vytvořil podmínky k následnému posilování komunistické strany a k puči v roce 1948.
Co se týká vlasovců, tak tam je Pavel Novotný buď opravdu hloupý, nebo nečte správné knížky, protože vlasovci skutečně bojovali proti Němcům. Bojovali proti nim ale pouze zhruba třicet hodin a následně povstání opustili, aby se nechali zajmout Američany. Ti je nakonec stejně vydali Sovětům, takže jim to moc nevyšlo. Jejich pomoc povstání byla tedy motivována tím, aby si vytvořili možnost odejít do amerického zajetí, protože SS jednotky v uskupení generála Felixe Steinera jim v odchodu bránily a měly zájem, aby nejdříve odešli do zajetí jejich vlastní vojáci, a až po té vlasovci.
Vlasovci jsou v sovětské a následně v ruské oficiální historii považováni za zrádce. Určitá skupina politického spektra dnes využívá toho, že proti Rusku je jakýkoliv argument dobrý, a tak se hodí i vlasovci. To jsou pouze bombastická a nesmírně levná gesta. Sice rozumím, že kácení soch je součástí změny každého režimu, ale stavění nových pomníků zrádcům, a to dvojitým zrádcům, kteří zradili jak Rusko – tedy tehdejší Sovětský svaz, tak následně nacistickou říši, nepovažuji za adekvátní. Je to překrucování historie.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová