Jak jste na existenci Plánu přišli?
V koalici, která od roku 2014 vede Brno, jsou strany vyznávající takzvanou „vítací kulturu“. Jde zejména o Žít Brno, ale také o Zelené. Z našich analýz vyplývalo, že na radnici se připravovala nějaká opatření související s migrační krizí. Začali jsme se o ně zajímat. Získat dokumenty o těchto opatřeních nebylo jednoduché, protože magistrát se je pokoušel utajit.
Utajit? Nebyl to právě Matěj Hollan z Žít Brno, který ještě jako občanský aktivista zápasil s městem a s jeho firmami o informace?
Ano, skutečně je paradoxní, že právě úsek magistrátu řízený Matějem Hollanem odmítal vydat informace, na které jsme měli nárok. Sice nevím, jestli o našich snahách náměstek Hollan věděl, ale pochybuji, že by ho úředníci neinformovali. Odpovědnost v každém případě nese. Po pěti měsících přetahování s magistrátem se nám podařilo získat plné znění „Plánu připravenosti města pro případ příchodu většího počtu uprchlíků“. Když jsem si jej přečetl, pochopil jsem, proč měl zůstat utajen.
Proč tedy?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík