Rázný podnikatel: Sněmovna plná nýmandů, nikdy to nebylo horší. Babiš je posedlý šetřením. A až budou vyřvávat...

06.08.2014 4:45

ROZHOVOR Šéf hnutí ANO Andrej Babiš je podle zakladatele Strany soukromníků ČR a bývalého předsedy Sdružení podnikatelů ČR Rudolfa Baránka lepším ministrem, než byl místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Ale je trochu rozpačitý z některých modelů, které Babiš přebírá ze Slovenska nebo Chorvatska.

Rázný podnikatel: Sněmovna plná nýmandů, nikdy to nebylo horší. Babiš je posedlý šetřením. A až budou vyřvávat...
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Podnikatel Rudolf Baránek
reklama

Anketa

Který politik se nejvíc zasloužil o dobré věci v České republice?

hlasovalo: 108008 lidí

„Čekám, kdy si vezmeme nějaký vzor z Mongolska,“ prohlásil známý bojovník za práva živnostníků v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz. Současnému parlamentu však příliš nevěří, je v něm prý mnohem víc nýmandů než v předchozích zákonodárných sborech.

Současná vládní koalice by podle předvolebních průzkumů vyhrála volby. Jste také jako většina veřejnosti spokojen s kroky vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL?

Takové výsledky průzkumu jsem celkem očekával, myslím si, že lidi stále žijí v naději, že tato vláda by mohla tuto republiku někam posunout. Samozřejmě, že si tato vládní koalice dává záležet, aby svými rozhodnutími „nadběhla“ co nejvyššímu spektru budoucích voličů, přidává důchodcům, snaží se nějakým způsobem zvýhodnit rodiny s dětmi, bude přidávat určité množství peněz státním zaměstnancům, což je velká škála voličů. Je stále ještě krátce po volbách, takže to očekávání tady stále je. Nedivím se ani tomu, že hnutí ANO Andreje Babiše už je v průzkumech první, on se umí lidově vyjádřit a vzbuzuje stále ještě naději. Takže zatím nevidím ve vládnutí nic moc záporného.

Ale chci říci jednu věc: táhnou to v tomto momentě pouze osobnosti politických stran. Pokud bych přirovnal úroveň jednotlivců v současném parlamentu, a to jsem znalec, s minulými zákonodárnými sbory, je v současném parlamentu neskutečné množství nýmandů, jsou v něm lidé, kteří takovou úroveň, aby rozhodovali o tomto státě, nemají. Já to skutečně sleduji velmi poctivě, abych měl přehled. Teď záleží na tom, jak je šéfové jednotlivých stran udrží, aby si tito pánové a dámy nemysleli, že by se do parlamentu dostali, kdyby nebyli napsáni na „správnou“ kandidátku na „správném místě“. Proto se tam dostali, ne proto, že jsou tak dobří.

Nedivíte se, že tato koalice díky svým krokům a slibům je u voličů stále populární, ale jak jste s ní spokojeni vy, živnostníci?

Ví se, že konkrétně já jako zástupce soukromníků jsem v minulém období velmi podporoval Petra Nečase. V té době jsme měli na vývoj vliv, udrželi jsme to, že nebyly zrušeny paušály, že nebyly zavedeny registrační pokladny, legalizace švarcsystému byla před podáním do parlamentu atd. To samozřejmě s pádem vlády Petra Nečase skončilo a teď se chystají věci, na které v tomto momentě nemáme vliv. A jde o věci, které nebudou pro živnostníky dobré. Paušály se nějak udržely, mám radost, že Andreje Babiše zajímal i můj názor, podle toho, jak jsem mu řekl, že by to aspoň mělo zůstat, tak to zůstalo, takže paušály jsou v pořádku, ale v tom, co se stane s chorvatským modelem registračních pokladen a jaké budou další kroky, nevidím nic příznivého pro živnostníky. Ale zatím se kolem toho jedná, neviděl jsem žádné materiály v podobě předlohy, jsou to ještě jen úvahy. Před volbami mají všichni živnostníků plnou hubu, uvidíme, co s námi budou chtít provést. Kdyby to bylo něco negativního, samozřejmě se vzbouříme a začneme vyjednávat.

I když jste podporoval Petra Nečase jako premiéra, byl jste v minulém volebním období velkým kritikem ministra financí v jeho vládě - Miroslava Kalouska. Je podle Vás Andrej Babiš jako ministr financí lepší ve vztahu k živnostníkům, než byl jeho předchůdce z TOP 09?

Rozdělme to na dvě věci. Jestli je Babiš lepší ministr financí než Kalousek? Já tvrdím, že zatím rozhodně ano, přestože se Andrej Babiš mnohdy chová jako Harpagon, snaží se šetřit, hledá peníze do rozpočtu, je tím až posedlý. A kromě toho se vyjádřil, že v roce 2017 bude u nás vyrovnaný státní rozpočet. Kdyby se mu to podařilo dosáhnout a nezlikvidoval přitom svými úsporami celou republiku, je to na pomník. Na druhou stranu se s ním dá jednat, když ministerstvo nevymyslí něco dobře, dají se věci regulovat. Co se týká paušálů pro osoby samostatně výdělečně činné, jednání dopadlo řekněme dobře. Teď je ale Andrej Babiš posedlý tím chorvatským modelem registračních pokladen, uvidíme, co z něho vyleze.

Mně na tom vadí, že se pořád obracíme pro příklady na Slovensko a do Chorvatska, čekám, kdy si vezmeme nějaké vzory z Mongolska. Ale to je jedno. Důležité je, že až ta základní předloha úvahy registračních pokladen s fiskální pamětí bude na světě, aby se o tom dalo jednat. A já věřím, že se o tom bude jednat. Nám jde také o to, aby se odváděly daně, ale nesmí se při té touze vybrat peníze likvidovat lidi. A mnohokrát v minulosti byla ta opatření tak nastavena. Ale Andrej Babiš je u vesla teprve krátce, zatím mohu říkat jen to, jak to cítím po půl roce jeho vládnutí.

I když živnostníci nepatří k těm, kterých by se to mohlo nějak masivně týkat, ale co říkáte na daň z luxusu? Ministerstvo financí uvažuje o tom, aby majetek, u kterého vlastník neprokáže, jak ho nabyl, byl dodatečně zdaněn.

Pokud jde o to, aby se zdanil majetek, který si někdo nakradl, to vítáme. Ale aby daň z luxusu nebyla něco takového jako Gottwaldova milionářská daň. Ona se ta honba za penězi umí rychle smeknout, a tím lidi znechutíte a poškodíte. Jestli má Andrej Babiš takovou úvahu, věřím, že mi to při rozhovoru řekne, protože se máme během čtrnácti dnů setkat. Pokud bude opatření namířeno na ty, kteří si nakradli a nezdanili, je to v pořádku. Důležité je, aby tím nebyl dán nějaký průchod závistivcům, kteří si myslí, že když má podnikatel auto a dodávku, už je nějaký zloděj. A to je v tomto prostoru České republiky normální, ať už to bylo za první republiky, za Heydricha nebo za komunistů, protože je tady obrovské množství závistivců a udavačů. To bude velmi citlivé téma v tom, co to s touto společností udělá. Ale jinak říkám: ano, zdaňme zloděje, to je v pořádku. Ale je otázka, jak se to vymyslí.

Strana soukromníků zatím ve volbách do parlamentu v minulosti neuspěla, proto máte těžší možnost ovlivňovat kroky, které se týkají živnostníků. Neodradil vás neúspěch, budete kandidovat i v podzimních senátních a komunálních volbách?

Mne to rozhodně neodradilo, už se o to pokouším pětadvacet let, a věřím, že než zemřu, podaří se to. Samozřejmě některé naše lidi to odradilo, v čele strany je nové vedení, protože my už jsme nechtěli dál kandidovat, a o další strategii budeme jednat v prosinci na republikovém sněmu. Ale na podzim jdeme do komunálních voleb. Já jsem zodpovědný za některé kraje, takže podáváme kandidátky ve městech, jako je Mělník, Litoměřice, Jirkov, Nový Bor, Skalice u České Lípy, ale také v Praze-Zličíně, Vrbně pod Pradědem, Chodově u Karlových Varů, Žluticích a mnoha dalších místech. Do Senátu budeme kandidovat v jednom volebním obvodě, a to je obvod číslo 81 Uherské Hradiště.

Nabídnete do Senátu nějakou zajímavou osobnost, která má šanci oslovit voliče?

V Uherském Hradišti za nás bude kandidovat majitel firmy Synot Ivo Valenta. Myslím, že je to velmi zajímavá osobnost.

Šéf Synotu je multimilionář, majitel velké sázkové firmy. Věříte, že bude hájit zájmy malých živnostníků, pokud se dostane do horní komory parlamentu?

Kdyby si dal někdo práci, já jsem si ji dal, a prostudoval si politické dějiny první republiky, zjistí, že tam působila Československá strana živnostnicko-obchodnická středostavovská. My jsme její přímí následníci. To byl klasický typ živnostenské strany, která byla vždycky v parlamentu, a od roku 1929 do roku 1938 měla vždy dva ministry v československé vládě. Ale podporovali ji a byli jejími členy i někteří velcí podnikatelé. Strana soukromníků ČR na tuto prvorepublikovou stranu navazuje, ideově i systémem jako stavovská strana. My jsme strana živnostenského typu. Drtivá většina našich členů i voličů jsou živnostníci, malí podnikatelé a jejich rodiny. Ale v našich řadách máme i členy, kteří mají sto, dvě stě i pět set zaměstnanců. Samozřejmě není to většina, ale jsou takoví, kteří vnímají, že stavovská politika musí mít ve vládě a parlamentu politické zastoupení.

Ivo Valenta je velkopodnikatel, multimilionář, ale v jeho rozhodnutí určitě hrál velkou roli fakt, že se známe od roku 1986, kdy jsme se seznámili jako zaměstnanci JZD Agrokombinát Slušovice, od roku 1990 byl jedním z mých místopředsedů ve Sdružení podnikatelů jeho otec, Miroslav Valenta starší, který byl představitelem Sdružení podnikatelů pro Moravu a Slezsko. V okrese Uherské Hradiště vykonal pro živnostníky obrovské množství práce, jeho syn Ivo u toho samozřejmě byl, takže jeho vztah k nám je dobrý. A mne nesmírně potěšilo, že chce navázat na práci svého otce, je to pro nás velká čest, že chce kandidovat za nás. Není náš člen, ale kandiduje za Stranu soukromníků ČR.

Neobáváte se, že Ivo Valenta jako zástupce hazardu, může Vaší straně v očích některých voličů spíš uškodit?

V České republice jsou lidé, kteří nás nebudou nikdy volit, ať děláme cokoli. Existují tu určité náznaky, že třídní boj neskončil. Pokud jde o Ivo Valentu, zaměstnává stovky lidí, odvádí obrovské daně do státní pokladny, podporuje velké množství různých skupin, ať už folklórních nebo sportovních, ne nadarmo se stadion v Uherském Hradišti jmenuje Stadion Miroslava Valenty. Okolí Uherského Hradiště ví, že kdyby nebylo Valentů, tak to tam prostě není. Nám je celkem šumafuk, co budou někteří vyřvávat, protože jak uvidí Strana soukromníků ČR, nebudou ji volit, i kdyby tam nebyl Valenta, máme prostě třídní nepřátele. Valenta bude hájit demokracii, svůj region Slovácko, ale bude také hájit zájmy malých soukromníků. To vám garantuji.

Je snaha likvidovat určité skupiny lidí, samozřejmě herní automaty se musí nějakým způsobem redukovat, ale nějaká vládní agentura je přece povolila. Kdyby to nebylo takhle nastaveno, tak to nebude v takovém rozsahu. To není jen loterijní průmysl, kde chybí rozum a přichází na řadu jen názory aktivistů a politiků, kteří v tom vidí politický kapitál, když budou vyřvávat, že se všechno musí rušit. Tady se útočí na další skupiny soukromníků. Dneska je touha ze zákona zlikvidovat například sběrny železného šrotu. Věřte tomu, že v této oblasti podniká velké množství normálních, poctivých živnostníků, kteří sběrny založili podle zákona a podléhají přísné kontrole z jakékoli instituce. A jen proto, že stát neumí zabránit krádežím určité menšiny obyvatel, bude likvidovat všechny. Teď jsou to loterie a sběrny šrotu, za chvíli to mohou být pekaři, protože se někomu nebude líbit, že je jich tolik.

Není možné na to takhle pohlížet. Proto nám je z tohoto pohledu úplně jedno, co budou někteří rádoby chytří na Ivo Valentu říkat. Je to člověk, který zaměstnává velké množství lidí, pomohl velkému množství lidí, podporuje velké množství lidí a uvidíte, že v okresu Uherské Hradiště budeme mít velmi dobré výsledky. Ostatně Michal Horáček začal jako bookmaker, založil sázkovou firmu Fortuna a je to nesmírně vážený a prospěšný člověk. A Valenta je také vážený a velmi prospěšný člověk. Strana soukromníků se v sobotu 11. října někdy v 15 hodin stane parlamentní stranou, protože budeme mít senátora.


 

Pozn. redakce: 75% podíl ve společnosti OUR MEDIA a.s., provozující server Parlamentní listy vlastní společnost SYNOT INVEST LIMITED podnikatele a bývalého senátora Iva Valenty.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Libuše Frantová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pražský zastupitel: Homosexuálové, nový život vznikne ze svazku muže a ženy. Manželství stejnopohlavních? Ať se to jmenuje jinak

21:33 Pražský zastupitel: Homosexuálové, nový život vznikne ze svazku muže a ženy. Manželství stejnopohlavních? Ať se to jmenuje jinak

„Někdy mi to připadá, že si lidé pletou toleranci s anarchií, ve které si každý může dělat, co chce.…