Řešení je růst platů českých zaměstnanců, ne dovoz stovek tisíc zahraničních dělníků, říká sněmovní kandidát socdem

27.09.2021 11:24 | Rozhovor

Ondřej Veselý je současným poslancem a čtyři roky působil jako starosta Písku. V nadcházejících volbách je lídrem ČSSD v Jihočeském kraji a svoje poslanecké křeslo chce obhájit. S jakým programem jde do voleb? Kam chce v příštích čtyřech letech kraj posunout?

Řešení je růst platů českých zaměstnanců, ne dovoz stovek tisíc zahraničních dělníků, říká sněmovní kandidát socdem
Foto: PiseckýSvět.cz
Popisek: JUDr. Ondřej Veselý

Jihočeský kraj a jeho hlavní priority, jak byste je pojmenoval? 
 
Pro náš kraj je velmi důležité napojení na rychlostní komunikace, a to jak silniční, tak železniční. Pokud jde o dálniční síť, tak to vypadá, že se začíná blýskat na lepší časy dostavbou D4 mezi Skalkou a Miroticemi. Podstatné bude také zkapacitnění silnice I/20 mezi Pískem a Českými Budějovicemi, které už se také připravuje. No, a pokud se podaří v dohledné době propojit České Budějovice s hranicemi s Rakouskem dálnicí D3, bude se moci náš kraj ekonomicky konečně naplno rozvíjet. To může podpořit také výrazný růst platů, které jsou v našem kraji bohužel pod celostátním průměrem. Obecně podporu opatření na zvyšování platů považuji za velmi důležitou, protože spotřeba má být jedním z pilířů ekonomiky. Pro budoucnost je však nutné také propojení s vysokorychlostní železnicí, které je v našem kraji bohužel v nedohlednu. 
 
 
Premiér Babiš i představitelé koalice SPOLU hovoří o tom, že chtějí do země přivézt asi 300 000 zahraničních dělníků z Ukrajiny a dalších zemí. Co si o tomhle jejich společném nápadu myslíte? 
 

Anketa

Jsou čeští Romové utlačováni?

12%
79%
hlasovalo: 48925 lidí
To přece není cesta, jakou by měla moderní evropská země jít! Oni společně vidí cestu v dovozu stovek tisíc zahraničních dělníků z ciziny, tedy v pokračování politiky levné práce, a s tím související zvyšování kriminality cizinců v naší zemi. My se naopak snažíme tlačit na zvyšování minimální mzdy, aktuálně na 18 000 korun a výhledově až na 20 000 korun. I tak máme jednu z nejnižších minimálních mezd v Evropě. Pokud má být v Německu minimální mzda 12 euro na hodinu, považuji za správné, aby v České republice firmy lidem platily alespoň 50 procent z toho. Všechny okolní státy už problém nízkých mezd řeší. My nechceme žít v zemi, která bude ostrůvkem levné práce uprostřed Evropy jen proto, že to tak někomu vyhovuje. Stejně tak považujeme za naprosto zásadní, aby se stát nezbavoval svých klíčových majetkových účastí a strategických podniků.
 
Nicméně právě ODS (SPOLU) a i překvapivě z ANO v poslední době zmínily možnost privatizace České pošty, Českých drah, Budvaru nebo na zavedení školného. Je toto cesta, kterou by se měla Česká republika po volbách vydat? 
 
Budvar je pro většinu z nás Jihočechů srdcová záležitost. Chceme ho vidět prosperovat a růst, a to je v případě jeho privatizace nepravděpodobné, protože hlavním uchazečem bude ten, s kým vede řadu soudních sporů o stovky milionů korun. Problém bohužel je, že koalice SPOLU si do programu vepsala navýšení výdajů o 200 miliard, ale nikde neříká, kde je chce vzít. Tak tady to vidíme. Rozprodej státního majetku. ČSSD dlouhodobě brání opakovaným snahám o výprodej státního majetku ať již v případě České pošty, tak i Českých drah. A zabráníme tomu znovu. A stejně tak nepřipustíme, aby tady ODS a ANO zavedly školné a další poplatky, jak slibují někteří jejich poslanci. 
 
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Barbora Richterová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kříženecký v šoku: Těch pět stran...oni už vyhlásili, že Rusko a Čína jsou nepřátelé. Rozklad V4. Víte, co udělá Putin?

18:18 Kříženecký v šoku: Těch pět stran...oni už vyhlásili, že Rusko a Čína jsou nepřátelé. Rozklad V4. Víte, co udělá Putin?

„Zbavení prezidenta pravomocí? Je to ubohost! Proč takto nikdo nepřemýšlel u Havla?“ ptá se známý ad…