Rozdělovači funkcí. Zdeněk Škromach kriticky promluvil o Sobotkově garnituře, která pořád ovládá ČSSD

20.08.2018 20:25 | Zprávy

ROZHOVOR „Byli jsme zvyklí na vedení válek z doby druhé světové války, v době Vietnamu, ale ta situace se zcela změnila. Aby bylo možné zabránit právě různým teroristickým útokům v zemích, ve kterých žijeme, je potřeba dělat preventivní akce v jiných zemích,“ vysvětlil bývalý ministr a místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach ke smrti tří vojáků v Afghánistánu. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz kromě zahraničí zároveň komentoval i českou politickou scénu a situaci v sociální demokracii.

Rozdělovači funkcí. Zdeněk Škromach kriticky promluvil o Sobotkově garnituře, která pořád ovládá ČSSD
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Škromach

Nechal jste se slyšet, že kvůli kauze H-systemu, kdy mají lidé opustit své domovy, za něž zaplatili, měl předseda ČSSD Jan Hamáček přerušit dovolenou a problém řešit. Řekl jste to v rozhovoru pro zpravodajský portál e15.cz. Zajímá mne, jak vnímáte celou kauzu a co vypovídá o kvalitě právního státu v České republice?

Nechci řešit otázku, kdo je či není v právu, ale ten problém vidím v tom, že soudy a celé to správní rozhodování trvá naprosto nesmyslně dlouho – dvacet let, aby lidé nevěděli, na čem jsou, obzvláště v takových životních situacích, ale nejenom to. Kauza svědčí o tom, že je skutečně potřeba najít nějaký metr, aby soudy měly určité časové omezení a nemohly řešit podobné kauzy třeba dvacet let. To považuji za naprosto nepřijatelné. Pokud jde o Jana Hamáčka, moje poznámka nebyla o tom, že by neměl jet na dovolenou, ale šlo spíše o úvahu, že by vypadalo dobře, kdyby dovolenou na chvíli přerušil a přijel se podívat na setkání lidí, kterých se to týkalo. Nic ve zlém.

Chopil se toho Andrej Babiš. Podle vašich slov „pochopil a celou kauzu šikovně mediálně prodává“. Byl to ten důvod, proč do celé věci vstoupil, nebo mu takové tvrzení křivdí?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Prezident

V čem myslíte, že je omezována kontrola prezidenta? Kdo a jak vůbec může kontrolovat prezidenta? A myslíte, že se Zeman nebo Pavel povyšují nad soudy? To podle mě ne, nad ostatní politiky to ano, ale asi se to fakt dalo čekat. Hodně se teď taky mluví o tom, že jde ústavní soud na ruku prezidentovi, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Opozice zcela za hranou. Poslanec Doležal popsal, co zažívá

0:01 Opozice zcela za hranou. Poslanec Doležal popsal, co zažívá

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR Zcela za hranou standardních principů a mantinelů parlamentní debaty, říká poslane…