Rozhodující nejsou soudy, ale volby, říká advokát, který srazil vládu na kolena

19.07.2021 9:42 | Rozhovor

Brněnský advokát Zdeněk Koudelka opakovaně u Nejvyššího správního soudu uspěl v žalobách proti nedávným mimořádným opatřením Ministerstva zdravotnictví. A když dojde na slovní hodnocení práce vlády, tak si servítky nikdy nebere. „Naši ministři zdravotnictví dlouhodobě na ústavní práva lidí kašlou. Ten, který okrádá lidi o jejich práva, je zloděj. Ministr zdravotnictví, který vydává protizákonná opatření, jež zasahují do práv člověka, je zloděj práv lidí. Pokud ministr za účelem podpory kšeftu s určitou komoditou omezuje lidi, je to gauner. Buď platí, že očkování je dobrovolné, pak jej ministr nemůže vynucovat oklikou, nebo má být očkování povinné, pak to ale stát musí nařídit právním předpisem a nést odpovědnost za škody, které tím lidem způsobí,“ říká advokát a ústavní právník Zdeněk Koudelka.

Rozhodující nejsou soudy, ale volby, říká advokát, který srazil vládu na kolena
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Koudelka

Vládní představitelé mluví o tom, že bude muset dojít ke zpřísňování protiepidemických opatření, protože se v Čechách, na Moravě a ve Slezsku začala šířit varianta delta. Jako právník, který jste několikrát porazil Ministerstvo zdravotnictví u Nejvyššího správního soudu u předchozích opatření ministerstva, kam až vláda může zajít? Čeká nás další vlna lockdownů? Co nám může vláda v duchu verdiktů soudů vlastně zakázat?
 
Rozhodující nejsou soudy, ale říjnové volby. Pokud voliči podpoří strany, které zavíraly společnost a zakazovaly cestování mezi okresy, což je vládní ANO a sociální demokracie, ale také piráti, ODS, KSČM, lidovci a TOP 09, kteří hlasovali pro nouzový stav nebo jej odmítli zrušit, bude pokračovat zavírání společnosti a omezení lidí. Uspěje-li ve volbách hnutí Trikolora Svobodní Soukromníci (TSS), nezavře společnost a ekonomiku, zruší či výrazně omezí povinnost nošení roušek, nebude diskriminovat neočkované. Očkování bude skutečně dobrovolné a ne „dobrovolně povinné“ jak prvomájový průvod za totality. Je potřeba se s čínskou chřipkou naučit žít jako s jinými druhy chřipek. Touto cestou se vydalo Švédsko, Bělorusko, Británie a blíží se k ní i Rakousko a Sasko.
 
 
Pokud budu konkrétní, Nejvyšší správní soud už jednou konstatoval, že opatření, které stanovilo povinnost testů, očkování či prodělané nemoci jako podmínku návštěvy restaurace, bylo v rozporu se zákonem. Dnes však mnoho poskytovatelů služeb nebo pořadatelů koncertů začíná toto potvrzení, např. ve formě covid pasu či čestného prohlášení vyžadovat. Je to v pořádku?
 
Ministerstvo zdravotnictví udělalo ve vztahu k restauracím změnu, kdy testem či imunitou z očkování nebo nemoci se musí prokázat jen ten, kdo vykazuje příznaky onemocnění. To je správná cesta. Ne paušální povinnost, ale omezovat a léčit nemocné. Ovšem u jiných aktivit, včetně koncertů či hotelů, musí návštěvník prokázat test či očkování, i když žádné příznaky nemá. To je zbytečná buzerace lidí. Jsem proti zatěžování celé společnosti, když nakažených je asi 2 800 lidí v celém státě, kdy většina nejsou nemocní nebo má jen lehké příznaky nemoci. V nemocnici je méně než 30 lidí a z toho asi jen 3 ve váženém stavu. Plošné zákazy a omezení jsou za současné situace nedůvodné.
 
Právě optikou verdiktů Nejvyššího správního soudu se zdá, že pandemický zákon se v konečném důsledku otočil proti vládě samotné. Bylo jeho přijetí tedy vlastně potřeba? Nebo si jej vláda pouze vyložila tak, jak sama uznala za vhodné a příliš si nelámala hlavu s vlastním zněním zákona?
 
Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Karel Výborný

Ve frakci Patrioti pro Evropu překreslíme mapu Evropy

Co přesně tím myslíte? Jak překreslit? A věříte tomu, že je EU reformovatelná, a že to dokážete? Vaše frakce je údajně třetí nejsilnější, to znamená, že nemáte většinu. Navíc mi přijde, že s těmi největšími nesmysli přichází EK a nevím, zda jim tak můžete zabránit? Fandím vám, jen si nemyslím, že je...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Konec se blíží. Profesor Jiří Svoboda PL o lhaní a dnešku

12:00 Konec se blíží. Profesor Jiří Svoboda PL o lhaní a dnešku

„Sále častěji mne napadá, že se blíží konec. Definitivní a neodvratný.“ Tato slova cituje režisér, p…