Připomínali jsme si 80 let od konce druhé světové války v Evropě a osvobození naší země od nacismu. Už před časem někteří organizátoři různých vzpomínkových akcí avizovali, že nebudou příliš zdůrazňovat roli Rudé armády na osvobození ČSR, aby nepropagovali ruského agresora na Ukrajině. Je podle vás v pořádku směšovat osm desítek let staré historické události a aktuální geopolitické otázky a konflikty?
Když při prvních svobodných oslavách osvobození Plzně zahrál Jan Vyčítal: „To tenkrát v čtyřicátom pátom / když Plzeň osvobodil Patton / s tanky a děly, na džípech bílý hvězdy měly…,“ jásali jsme tomuto zjevení pravdy po čtyřiceti letech zoufalých bolševických lží. Podle bolševiků měla Rudá armáda na osvobození Československa výhradní monopol – podobně jako žárovku vynalezl Jabločkov. Dnes se nemohu zbavit strašlivého pocitu, že naprosto stejní lumpové jako ti, kteří kdysi hnali lidi k sovětskému konečníku, který si sami oblíbili, už zase šlapou po statečnosti, odvaze a pravdě jiných. Komu se ale dnes chtějí zavděčit? Zřejmě těm, kdo chtějí podvolený lid, který svoji ustrašenost bude potvrzovat tím, že se mu dá namluvit cokoli.
Jedna věc je roli a zásluhy rudoarmějců na vytlačení německých nacistů z naší země zamlčovat nebo stavět na druhou kolej a druhá věc je tvrdit, že ze strany vojáků SSSR nešlo o osvobození, ale o okupaci nebo začátek nesvobody. V tomto smyslu události v roce 1945 interpretuje video, sice z litevské dílny, ale prezentované Strategickou komunikací vlády, jejíž hlavní tváří je plukovník Foltýn, a Ministerstvem zahraničních věcí. Co k tomu říci?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka