Nejprve se zpětně zeptám, jak na vás obecně působila masivní policejní akce, při které bylo zatčeno a vzato do vazby několik lidí z nejvyšších politických pater. Jaké byly vaše prvotní dojmy?
Byl jsem překvapený, něco takového se nestává často, přesněji se to nestává nikdy a nikde. Je to exces, přímo revoluce, kterou někteří lidé v České republice přímo nazvali puč. Je to výrazný, možná průkopnický český vklad do praxe moderní evropské politiky. Není přitom vyloučené, že český příklad budou následovat také jiné země. Například Slovensko.
Netrvalo dlouho a objevila se řada možných vysvětlení, teorií a spekulací, co za celou akcí olomouckého státního zástupce Ištvana a protimafiánského policejního útvaru stojí. Jaké je podle vás pozadí celé věci? Jde skutečně jen o tažení proti korupci, anebo v tom mohou být jiné zájmy?
Za tímto průkopnickým inovačním excesem nepochybně stojí boj o moc, často nazývaný slovem politika. Česká společnost je dnes rozdrobená, polarizovaná a tento proces se stupňuje. Existuje ale něco, na čem se téměř všichni Češi shodnou, navzdory rozporům v mnohých jiných otázkách – moc jako nějaký celek, politika jako systém moci je zkorumpovaná, neefektivní, politika se změnila v bahno, močál, který do sebe vtahuje celý národ a ohrožuje jeho budoucnost.
Tento odpor k politice, její nepřijetí drtivou většinou lidí v Česku se projevuje na konkrétním vztahu ke skandálnímu odchodu Nečasovy vlády – rekordně nepopulární. Ale na korupci naštvaní Češi musí odpovídat na zásadní, klíčové otázky, které mnohé napadly a napadly také mne.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka